Září 2007

WC 2007 Hamar - odkazy

29. září 2007 v 10:26 | by KaTachyon |  Agility
Jako snad každý agiliťák teď napjatě hledám všemožné informace, které se dají najít o tom, jak probíhá MS v Norsku. Dám sem pár odkazů, které jsem zatím našla. Držme všichni palce Medvědům ve družstvech a pak i finalistům.

FAQs - agility

26. září 2007 v 20:56 | by KaTachyon |  Agility
Jaké plemeno se hodí na agility? Jak starý pes může začít běhat agility? Co všechno na agility potřebuji? Kde najdu cvičák nebo instruktora?

To všechno jsou časté otázky a je únavné na ně odpovídat pořád dokola, proto vznikl tenhle článek, kde se pokusím sepsat co nejvíce informací o agility, jeho cvičení, závodech.

Mistrovství agility České republiky 2007

24. září 2007 v 13:31 | by KaTachyon |  Agility
Moje hlavní dojmy z mistrovství agility České republiky 15. - 16. 9. 2007: Zima, sluníčko, Lesbiens and Gay Song, rovné parkury finských rozhodčích s minimem pastí. Ať už je mistrovství dobré nebo špatné, mluví se o něm celý následující rok a často uvízne v paměti agiliťáků i na velmi dlouhou dobu. Vždyť kde jinde se sejde agiliťácká elita, která celý rok pilně trénuje a soustředí formu na vrcholové závody. Jak říká táta, vyhrát může každý, ale nakonec jen jeden získá titul.

Sequence s vlásenkou

23. září 2007 v 2:10 | by KaTachyon |  Agility
Měla jsem za úkol nějak nás na cvičáku zabavit, tak jsem si řekla, že by nebylo naškodu oprášit trochu naše zkušenosti s prvkem zvaným vlásenka. Bývají to tři překážky postavené většinou přibližně v řadě, přibližně v jedné linii a buď se jdou kždá o 180°, nebo se na nich dělá těsné točení (TT) okolo bočnice, nebo obojí. Vlásenka je vhodná k procvičení stran, stahovaček, vytlačování nebo false turnů. Různé cvičení vlásenky můžete vidět na Bářiných stránkách.

Naše první rozběhová sequence vypadala takhle:

Zpravodaje DDCCR

23. září 2007 v 1:23 | by KaTachyon |  Dogdancing
Tak se prolomil komunikační blok mezi redakční radou Zpravodaje Dancing Dogs a výborem klubu, takže v rychlém sledu za sebou vyšly teď čísla 1/2007 a 2/2007. Na stránkách klubu si můžete stáhnout všechna čísla kromě toho aktuálního, tedy 2/2007. Ukázky z článků můžete vidět i na blogu Zpravodaje.

Co je ve zpravodajích zajímavého? Třeba jak se rozhodčí dívají na technickou stránku sestavy, rozhovor s Američankou Carolyn Scott (můžná jí znáte se zlatým retrívem tančícím na Pomádu), reportáže ze závodů nebo nějaké ty tipy na cviky.

Kdybyste se někdo chtěl podílet na tvorbě zpravodaje, bylo by to super. Na číslech 2/2005 - 1/2007 jsem pracovala hlavně já, ale poslední číslo už bylo v režii nových členů redakční rady - Lucky Hübnerové a hlavně Andrey Rezkové. Jako každý nekomerční zpravodaj bojujeme hlavně s nedostatkem článků o výcviku a fotografií. Nechtěli byste někdo položit otázku Expertům Alče Smolíkové, Hele Potfajové a Šimoně Drábkové? Nechtěli byste poučit ostatní, jak naučit nějaký netradiční cvik? Mail na Zpravodaj je kdyžtak zpravodajddccr@seznam.cz.

Ze starých Střípků

19. září 2007 v 0:11 | by KaTachyon |  Agility
Hledala jsem teď ve starých Střípcích výsledky z uplynulých mistrovství světa a v čísle 1/99 jsem objevila dávno zapomenuté poklady. Byl to první zpravodaj, který jsem jako člen KAČR dostala a teď je na konci hromady celý chudák ošuntělý, pomačkaný a potrhaný. Střípky se totiž lišily od toho, jaké byly v posledních letech, mimo výsledků ze závodů a pozvánek na další závody v nich byly články a dopisy, občas i diskuse na pokračování. V roce 1999 vyšly pětkrát.

Prohlídka parkuru

18. září 2007 v 23:38 | by KaTachyon |  Agility
Prohlídka parkuru je jedna ze základních podmínek úspěšného běhu. Při prohlídce máte odhalit pasti, které na vás rozhodčí přichystal, máte si zapamatovat, kudy trať vede a jak se psem poběžíte a proč. Není radno ani jednu z uvedených činností na prohlídce podcenit.

Sequence se stolem

14. září 2007 v 16:23 | by KaTachyon |  Agility
Do posledního tréninku před mistrovsvtím republiky jsme zařadili procvičování stolu. První parkur jsem stavěla já, rozdělili jsme ho na dvě části - k áčku a od něj. Zajímavá je část #10 - #12, která se nám dařila udělat celá na levou ruku. Následující část #14 - #15 byla trochu ožehavější v tom, jak ji vést, aniž by pes skočil #4 zpátky. Osvědčil se nám rearcross před čtrnáctkou, ale podařil se mi i frontcross za #13, když jsem nechala Waye ve slalomu. Část #16 - #18 jsem zařadila proto, aby se prověřilo, jestli pes dokáže na stole zastavit i z rozběhu.

Sequence - Klobouk Willyho Wonky

11. září 2007 v 16:32 | by KaTachyon |  Agility
Kloubou Willyho Wonky je modifikací anglického dvojitého čtverce a dá se v něm procvičit zejména točení o 180°, 270° nebo kolem bočnice, zároveň pes míjí překážky, které se nejdou. Když uděláte chybu, můžete ji opravit symetricky, pes pak nebude mít pocit, že dělá něco znovu a vy si procvičíte vedení.

Nose target a my II.

11. září 2007 v 16:23 | by KaTachyon |  Agility
Od minula jsem o moc nepokročila, cvičila jsem jen párkrát a krátce, ale potešil mě dnešní raní pokus.

Na tréninku beránek, na závodech drak

11. září 2007 v 7:34 | by KaTachyon |  Agility
Pročítala jsem si zase Susan Garrett. Zaujalo mě téma, jak je to vlastně se psy na závodech, proč doma poslouchají, ale na závodech nevydrží v odložení, i když neleží v mraveništi, skákají zóny, jako by to byla minová pole, na houpačce mají letecký den a tyčky je brzdí v běhu. samozřejmě to je způsobeno závodní atmosférou, nervozitou psovoda a nedůsledností tréninku, ale to jsou všechno jen okolnosti, které umožní, aby problém vznikl, samy ho nezpůsobí.

Pes utíká z odložení, protože se těší na trať. Zatímco doma je zvyklý zůstat, závodní atmosféra ho natolik nabije energií, že se postavía možná popojde pár kroků. Psovod by měl správně psa opravit a nedovolit mu vystartovat bez povelu. Proč to ale neudělá? Protože pes není jediný, kdo se těší na běh! I člověka baví závodit a tak radši psa pustí předčasně z odložení nebo ze zóny, aby mohl v běhu pokračovat. Tak odměnil za chybu nejen psa, ale i sebe. A odměňované chování má tendenci se opakovat...

Jak naklikat psa

10. září 2007 v 21:20 | by KaTachyon |  Clicker
První, co musí každý klikař udělat po pořízení clickeru, je naučit psa, aby reagoval na jeho zvuk pozitivně a očekával po něm odměnu. Musí se vytvořit podmíňený reflex, aby pes iniciativně vyhledával kliknutí a toho pak využijeme v tréninku. Jako se vším novým, i s klikáním se začíná v klidném domácím prostředí a se spoustou neodolatelných pamlsků.
Narazila jsem na pár návodů, názory, že by se měly pamlsky dávat rychle za sebou, nebo naopak s prostojem, nejdřív kliknout a pak dát pamlsek nebo dát pamlsek a kliknout, když ho pes žvýká, dokonce i dát pamlsek a teprve potom kliknout, což je úplně špatně.

Mr. Bean a shaping

10. září 2007 v 15:07 | by KaTachyon |  Clicker
Zrovna jsem dneska náhodu zachytila epizodu Mistra Beana, která mně naprosto fascinovala tím, jak ukazovala shaping lidského chování. Shaping je jedna z možností, jak něco naučit psa pomocí clickeru, a v podstatě je založená na tom, že se cvik rozloží na malé kousíčky a člověk kliká za každý krok "správným směrem". Když si vezmeme za příklad třeba aport, tak člověk by klikal za to, že si pes aportu všimne, skloní se k němu, vezme ho do huby, poponese ho, poponese ho směrem k člověku, sedne si s ním před člověka. Fígl je v tom, že pes zjistí, že to, co z vás vylákalo klik a odměnu předtím, už nefunguje, tak musí zkusit něco dalšího (nestačí čuchnout k aportu, chytí ho zuby). Příklad shapingu je ve fotogalerii o nácviku následování hůlky (taget stick).

1. lekce na cvičáku Psů pro život

9. září 2007 v 23:46 | by KaTachyon |  Agility
Na cvičáku občanského sdružení Psi pro život dělám příležitostně instruktorku agility, dogdancingu a flyballu. Jeden kurz má deset lekcí a rozhodla jsem se dopředu naplánovat obsah všech deseti lekcí, aby psi na konci kurzu něco uměli. Bude samozřejmě záležet na jednotlivcích, jestli neuděláme jen něco nebo naopak zvládneme i něco navíc. Během deseti lekcí budeme postupně probírat: vysílačky, přivolání, odložení, běhání na ruku, běhání okolo barelu, stranové povely, dva základní typy křížení (frontcross a rearcross),všechno na trávě a něco z toho na překážkách; většinu překážek uděláme nebo začneme dělat. Součástí každé hodiny bude i rozcvička - běhání okolo cvičáku a protahování (psovodů i psů).

Náplní první lekce byly základy přivolání, vysílačky, stran, tunelu a slalomu.

Motivace - alfa a omega výcviku

8. září 2007 v 13:12 | by KaTachyon |  Clicker
Clicker řekně psovi, co má dělat. Motivace řekne psovi, že má vůbec něco dělat.

Každému je jasné, že když se pes nenechá něčím motivovat, velmi špatně se cvičí. Nemá vlastně důvod, proč by se něco učil a proč by poslouchal. Odměnou psa motivujeme k tomu, aby opakoval, co chceme. Pokud nemůžeme psa odměnit ani pamlsky, ani hračkou, ani nijak jinak (mazlením, dováděním), nemůžeme ho nic naučit. Kdybychom totiž psa jen trestali za chování, které se nám nelíbí, pes s ním sice může přestat, ale nepřijde na to, jaké chování by se nám líbilo.

Pro začátečníky jen to nejlepší

8. září 2007 v 13:12 | by KaTachyon |  Agility
Už je to nějaký čas, co jsem v Clean Runu četla jeden úvodník, který mi utkvěl v paměti. Nepamatuji si už, jak zněl přesně, ale šlo přibližně o tohle:
Autorka se svým psem začala agility, jí i jejího psa to bavilo, časem začala závodit a taky jezdit na různé semináře agility. Na takových seminářích instruktoři seznamují ostatní se svými metodami a zkouší jim je předvést na různých sekvencích nebo parkurech, zároveň s nimi mohou řešit i jejich problémy. To byl asi i případ autorky, protože se jí podařilo zůčastnit jednoho tréninku s významnou agilitní osobností (nevím jakou), a když se jí zeptala na radu, instruktor(ka ?) prohlásil(a ?), že udělala chybu už na začátku nácviku.

Clicker - mýty a omyly

8. září 2007 v 7:36 | by KaTachyon |  Clicker
O clickeru jako výcvikové pomůcce a metodě jeho užívání si můžete přečíst na mých stránkách o dogdancingu nebo na mamčiných stránkách s papoušky. Protože se clicker rozšiřuje rychle, aniž by si o něm někteří noví uživatelé zjistili všechno potřebné, pochopí výcvik s ním špatně nebo v něm dělají chyby, kvůli kterým jim clicker funguje špatně nebo vůbec a svoje omyly šíří dál, až se někdy člověk diví, co všechno se napovídá a takové malé krabičce, co dělá "klik".
I když nechci psát znovu všechno, jak a proč se clicker používá, napíši to alespoň ve stručných bodech, zbytek si můžete dohledat na odbornějších stránkách, jako jsou třeba stránky Karen Pryor nebo Kláry Kmoníčkové.

Stranové povely

8. září 2007 v 6:25 | by KaTachyon |  Agility
Jestli se rozhodnete používat stranové povely, nezapomeňte na jednu věc - musíte se orientovat podle psa. Vyberte si dva povely, které znějí rozdílně a zapamatujte si, který platí pro kterou stranu. Nemusí to být jen slova jako left a right, ale i close a back, pokud se snáze orientujete podle směru hodinových ručiček (jeden povel na točení po směru, jeden proti směru chodu hodinových ručiček). Pokud si nedokážete povely zapamatovat a na trati rychle vybavit, raději je nepoužívejte.
S učením stran můžete začít mimo překážky. Já jsem při tom postupovala úplně stejně, jako když jsem učila psa otočky v dogdancing. Psa můžete vodit za rukou (nejdříve s pamlskem/hračkou, později bez) do kruhu a říkat mu při tom povel. Postupně budete ubírat ukazování, až se pes zvládne otočit pouze na slovní povel. Klidně ho nechte, aby se točil několikrát za sebou a střídejte nepravidelně stany, aby si je zažil. Pokud máte psa, který se rád tahá, je tu ještě jedna možnost, jak ho otočky naučit - nechte psa, aby se zakousl do hračky, a v zápalu hry ho točte. Možná se bude ze začátku trochu pohybu bránit, ale až si zvykne a nechá se bez odporu točit, začněte mu říkat povel. Pak můžete s otočkou začít, ale hračku pustíte a necháte psa, aby se dotočil sám. Za to ho samozřejmě pochválíte a zase se začnete přetahovat. Postupně ho necháte, aby se točil víc a víc sám... a pak je postup stejný jako u předchozí metody.

Reverse heel position

6. září 2007 v 21:26 | by KaTachyon |  Dogdancing
Reverse heel position, neboli opačná pozice u nohy, se říká pozici, kdy pes stojí u nohy psovoda, předníma nohama se drží na úrovni nohou psovoda, ale oproti normální pozici se psovod a pes dívají opačným směrem.

Jako kritéria pro moji RHP jsem si určila to, že pes bude stát rovnoběžně se mnou, bude se svým ramenem dotýkat mojí nohy ze strany a hlavou zezadu. Tak mám kontrolu nad tím, kam se dívá, i když ho nemůžu kontrolovat zrakem. Začala jsem levou nohou. Protože normální heel position jsme naučili za týden, nečekala jsem výrazné potíže. Po dvou měsících jsem změnila názor.

Cvičila jsem s clickerem. Pamlskem jsem si navedla psa tak, aby stál vedle mně rovně a dotýkal se mně, ruku s pamlskem jsem tedy měla za sebou. Když byl v téhle pozici, klikla jsem mu a také ihned odměnila.

Nose target a my

6. září 2007 v 16:13 | by KaTachyon |  Agility
Podle návodu Susan Garrett v Shaping Succes jsem se rozhodla předělat Wayovi zóny z obyčejného two-on-two-off na 2on2off s nose targetem, tedy že skončí pes zadníma nohama na zóně, předníma na zemi a bude se dotýkat čumákem země. Jak Susan Garrett dělá nose target jsem už ve zkratce psala zde na blogu, teď ještě budu psát, jak se to daří nám s Wayem.
Pořídila jsem si podle doporučení čtvereček z plexiskla, vybavila se clickerem a nalámanými sušenými plícemi, vyhodila jsem ostatní psy a dala se do práce.