Motivace - alfa a omega výcviku

8. září 2007 v 13:12 | by KaTachyon |  Clicker
Clicker řekně psovi, co má dělat. Motivace řekne psovi, že má vůbec něco dělat.

Každému je jasné, že když se pes nenechá něčím motivovat, velmi špatně se cvičí. Nemá vlastně důvod, proč by se něco učil a proč by poslouchal. Odměnou psa motivujeme k tomu, aby opakoval, co chceme. Pokud nemůžeme psa odměnit ani pamlsky, ani hračkou, ani nijak jinak (mazlením, dováděním), nemůžeme ho nic naučit. Kdybychom totiž psa jen trestali za chování, které se nám nelíbí, pes s ním sice může přestat, ale nepřijde na to, jaké chování by se nám líbilo.

Zkuste přijít na to, co má váš pes rád a co miluje. Pes by měl mít alespoň jednu aktivní a jednu pasivní odměnu. Aktivní odměna je třeba běhání za míčkem, přetahování, dovádění se psovodem. Pasivní odměna jsou pamlsky, drbání. Při výcviku jsou potřeba oba druhy odměny, aktivní pro případy, kdy má pes být sám aktivní nebo má pracovat daleko od psovoda, třeba při vysílačkách nebo dalekém obíhání. Pasivní zase za odložení nebo zastavení na zóně. Čím víc odměn má pes radši, tím lépe, protože když netuší, kterou dobrotu zrovna dostane, snaží se o to víc, aby to zjistil. Když se do "obyčejnějších" pamlsků zamíchají i ty "speciální", které pes dostává jen ve zvláštních situacích (při učení nových nebo obtížných cviků), pes doufá, že zrovna teď dostane ten lepší a pracuje i pro běžné pamlsky. Zároveň když si pes umí hrát s mnoha hračkami, není velký problém, když si náhodou zapomenete jeho oblíbenou hračku na závody zabalit.
Zatím jsem mluvila jen o pamlscích a hračkách jako odměnách, ale pro každého psa může být odměnou něco jiného. Psi můžou rádi trhat papír nebo chytat stříkající vodu nebo kousat do prázdné petflašky. Pamlsky nemusí být jen granule nebo piškoty, ale třeba kousky sýra, buřtu, sušených rybiček nebo suchý rohlík. Důležité je, jestli to má rád zrovna váš pes, ne jestli to je odměna, kterou používá každý. V Clean Runu jsem četla o teriérovi, který šílel kvůli propíchané petflašce, ve které byl hadr. Ten hadr být předtím v krysí kleci a teriér by udělal cokoli, jen aby mohl "krysu" zabít.
U některých psů se stane, že najednou činnost, za kterou byli dřív odměňováni nečím neodolatelným, začnou mít raději než odměnu. Může se to zdát jako skvělé, že jsme docílili takové obliby, že pes nechce dělat nic jiného než cvičit, ale ve skutečnosti jsme ve stejné situaci, jako když pes nechce žádnou odměnu - najednou ho nemáme jak odměnit za to, co chceme, nemůžeme v tréninku postupovat dál. Takový pes nám pak nezůstane za startu, nezastaví na zóně, do slalomu si bude nabíhat, kde to bude nejrychlejší, nemůžete mu říci, že chcete kratší oblouk...
Susan Garrett to se svým borderákem řešila tak, že dokud si s ní nepohrál/nevzal si piškot, nepustila ho do tunelu. Stejně, jako ho předtím opačným postupem naučila milovat překážky, zase u něj obnovila drive za hračkami a pamlsky. Pokud pes udělá chybu, největší trest pro něj je, že ho odvedeme z parkuru, ale, opět, tím ho nenaučíme, co chceme, jen zabráníme, aby dělal to, co nechceme. Tresty nejsou pro mnohé psy vhodné, protože pak pes může na parkuru ztratit jistotu a tím pádem i rychlost. Nezapomeňte, že pokud budete pokračovat v běhu po chybě, psovi jste ji upevnili a pravděpodobně ji příště zopakuje znovu.
Zkrátka - najít správnou motivaci a umět ji využít je klíčem k úspěchu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 17:43 | Reagovat

The police broke into the robber’s house.
I'm sorry to hear that.

2 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 1:41 | Reagovat

I don’t know the first thing about nuclear physics.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama