Na tréninku beránek, na závodech drak

11. září 2007 v 7:34 | by KaTachyon |  Agility
Pročítala jsem si zase Susan Garrett. Zaujalo mě téma, jak je to vlastně se psy na závodech, proč doma poslouchají, ale na závodech nevydrží v odložení, i když neleží v mraveništi, skákají zóny, jako by to byla minová pole, na houpačce mají letecký den a tyčky je brzdí v běhu. samozřejmě to je způsobeno závodní atmosférou, nervozitou psovoda a nedůsledností tréninku, ale to jsou všechno jen okolnosti, které umožní, aby problém vznikl, samy ho nezpůsobí.

Pes utíká z odložení, protože se těší na trať. Zatímco doma je zvyklý zůstat, závodní atmosféra ho natolik nabije energií, že se postavía možná popojde pár kroků. Psovod by měl správně psa opravit a nedovolit mu vystartovat bez povelu. Proč to ale neudělá? Protože pes není jediný, kdo se těší na běh! I člověka baví závodit a tak radši psa pustí předčasně z odložení nebo ze zóny, aby mohl v běhu pokračovat. Tak odměnil za chybu nejen psa, ale i sebe. A odměňované chování má tendenci se opakovat...

Na tréninku můžete psa opět uklidnit a nechat ho čekat před první překážkou i na zóně. Zastavíte ho po shozené tyčce nebo skočené houpačce a protože pes rád běhá, příště si dá na chybu větší pozor. Ale jsou tu další závody a pes opět může zkusit, jestli mu projde předčasný start. Jestliže i vám se minule risk vyplatil a umístili jste se, budete ve větším pokušení psa pustit a zkusit štěstí znovu. Tím opět upevníte nežádoucí chování a naučíte psa následující věc:

Na tréninku se poslouchá, pokud uděláš chybu, nebudeš běhat.
Na závodech si dělej co chceš, i když uděláš chybu, poběžíme dál.

Takže na cvičáku budete mít bez problémů 100% poslušnost, na závodech nulovou. Proč? Protože jste psa naučili, že tak to má být. I když jednou psa za skočenou zónu stopnete a opravíte ji, a jednou ho necháte jít, nebude vědět, co po něm vlastně chcete a bude raději zónu skákat, než aby ji řešil. Důslední musíte být jak na tréninku, tak v závodech, a k chybám přistupovat vždy stejně.

Až budete příště v pokušení odpustit psovi předčasný start nebo skočenou zónu, raději se potrestejte ihned tím, že odejdete z parkuru, protože se příště budete moci odměnit za perfektní poslušnost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 14:45 | Reagovat

I’m staying at Tom’s house. Write to me in care of Tom Gray, Chicago, Illinois.

He was sick for a month, but now he is up and around.

2 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 6:09 | Reagovat

This picture caught my eye.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama