Nose Target podle Susan Garrett

4. září 2007 v 15:36 | by KaTachyon |  Agility
S Wayem jsem dělala zóny two on two off (2on2off). Bohužel se mi podařilo docílit jen toho, aby se zastavil dvěmi packami na zóně a dvěmi na trávě, ale bez skutečného porozumění věci. Když zpomaluje a je si nejistý, je na něm vidět, že vlastně neví, co se po něm chce, nedokázala jsem mu vysvětlit, že povel pro zónu znamená "bež co nejrychleji na zónu a tam se zastav bez ohledu na to, co právě dělám já". Když děláme těžší náběhy a výběhy z kladiny, jde na zónu pomalu a čeká, až mu nějak pomůžu, nebo se zastaví před zónou a raději nic nedělá, aby nic nezkazil. Snažila jsem se ho s pomocí clickeru získat větší samostatnost, což se mi podařilo - aniž bych musela jít jakkoli s ním, překoná kladinu a tam se vzorově zastaví. Jenže jsem trénink uspěchala a neanučila ho rychlosti, takže má zafixovanou kladinu klusem.
Protože "zastavované" zóny mi vyhovují více než sbíhané (mám nad psem větší kontrolu), rozhodla jsem se zóny přeučit. Zastavované zóny neznamenají jen to, že pes se má na konci zónové překážky zastavit v nějaké pozici tak, aby se dotkl zóny, ale i to, že se do té pozice má dostat co nejrychleji. Přečetla jsem si knížku Shaping Success od Susan Garrett, která svoje psy učí nose target na konci zóny, přičemž stojí v 2on2off pozici a čumákem se dotýkají země. Její pes Buzz se naučil do země ťukat, v čemž vidím velkou výhodu, protože takhle pro psa zastavení na konci zóny není statické, ale dynamické. Řekla bych, že to tak psa více baví a je ochotnější to provádět rychle.

Nejdříve se pes učí dotýkat nosem malého čtvercového předmětu, nejlépe z plexiskla, protože je průhledné a psovi se tak snadněji přejde na žádný předmět. Susan to dělá tak, že drží předmět v ruce a kliká, pokud se na něj psi podívají/čichnou k němu/dotknou se ho. Protože její psi umí hand target (dotýkat se čumákem ruky), tohle jim jde snadno.

Potom položí target na zem a pes se no má dotknout jen čumákem. Susan ho dává blízko psa, aby k němu nemusel chodit nebo běhat, protože pak by váhu těla přenášel na přední nohy, což je nevýhodnější, než když pracuje zadními. Nechce, aby se pes dotýkal targetu packami, protože by ho mohl někam odsunout a nechce, aby ho bral do tlamy, protože tím se může sám odměnit. Postupně pracuje na tom, aby se pes dotkl targetu několikrát za sebou. Pokud to dokáže předvést v různém prostředí, pak k chování přidá povel.

Další fáze začíná simulací zónových překážek a to sice, že navede psa na schody tak, aby byl zadními nahoře a předními dole. Položí před něj target a několikrát ho nechá dotýkat se ho. Pes stojí mezi ní a stěnou a v takové "uličce" nemá možnost jít do strany. Postupně ho nechává sejít z jednoho schodu k targetu. Tuhle fázi procvičuje na různých schodech, v různé, prostředí s různými rušivými vlivy; zároveň tím, že mění svoji pozici, učí psa, že má pracovat nezávisle.
Když pes předvádí nose target, pokaždé na povel, rychle, přesně a v každé situaci, začne odstraňování targetu. Jako vždycky nechá psa nejdříve se několikrát targetu dotknout, a pak ho nohou odsune tak, aby to pes neviděl, a znovu mu dá povel. Protože pes je zvyklý mít target na konci schodů a protože to je tolikrát opakované chování, měl by se rychle dotknout místa, kde byl target. Někdy je třeba kliknout ještě dříve, než se dotkne země a než si všimne, že tam target není. Pak se tam target znovu přisune (aniž by si toho pes všiml) a zase se mu řekne povel. S targetem se pokračuje, dokud pes nezíská opět jistotu a bezchybnost a pak se zase skryje... A tak pořád dokola, až nebude target potřeba.
Postupně se pes na konec schodů vypouští z větší a větší dálky, postupuje se jen tak pomalu, aby pes nezačal příliš chybovat. Je v pořádku, pokud udělá chybu, protože tuhle možnost pak v dalším pokusu vyloučí, ale pokud chybuje moc, znamená to, že povelu nerozumí a může to vést až k neochotě cokoliv zkoušet.

Jako s první zónovkou začala Susan s nízkým áčkem, na které psa navedla ze strany ze stolu. Opět vrátila do tréninku target, aby se psovi cvik trochu oživil a nechala ho dotknout se na povel targetu. Když si vedl dobře, target odstranila stejně jako u schodů. Začala s tím už v téhle fázi, protože na závodech se bude muset obejít také bez targetu, a pak backchainingem naučila celé áčko.

Backchaining je proces, kdy se pes nejdříve naučí výsledek práce a pak se k němu postupně dopracovává. V tomhle případě je to naučení správné pozice na konci áčka a postupně se do ní pes pouští z větší a větší výšky. Naučila ho překonávat nízké áčko, aniž by se dal rušit nějakými okolními podmínkami nebo její pozicí a pohybem. Postupně se také zdvihá áčko až na standardní velikost.

Stejným postupem se učí i kladina a když uměl pes áčko i kladinu, začala s houpačkou jako s poslední překážkou (tu s Buzzem začala v patnácti měsících).

Když dopsala knihu Shaping Succes, bylo Buzzovi devět let a nikdy, ani v tréninku, ani na závodech, neminul zónu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iveta Iveta | E-mail | Web | 12. září 2007 v 9:03 | Reagovat

Ahoj Katko.

Tohle je skvělá věc. Zkoušela jsme to s Rickym na kus látky, ale plexisklo bude jistě lepší. Hlavně když teď nemůžeme běhat, tak se aspoň nebude nudit. Doufám, že zvládnu dotáhnout celou práci do zdárného konce. Času na to budu mít fůru.

Máš tu skvělé články a nápady. Díky moc za to, že se s náma všema dělíš.

Iveta, Sid a Ričislav. :-)

2 Marcela Marcela | E-mail | Web | 3. října 2007 v 22:17 | Reagovat

Ahoj Katko,

pridavam se k Ivete, je to tu fakt skvele. Znovu jsem po nejake dobe zase vytahla kliker. A nejlip, z cele smečky, je na tom nas kocour, ktery mi diky klikeru podava packu na povel:-)  

Moc prima stranky

Marcela Polášková

3 Barča Barča | Web | 15. října 2007 v 20:42 | Reagovat

Čaáááu Kačííí=)),

Ty jo, super článek... Možná podle něj začnu učit zony Adelku. Jinak děkujeme že nás máš mezi odkazy. Držíme palečky ať se vše daří, děkuju za přeložený články od Silvie...a mějte se moc a moc pěkně. Snad se konečně někde setkáme a nezůstaneme jen u ICQ=)).

4 Ladka a Berry Ladka a Berry | E-mail | Web | 8. května 2009 v 7:42 | Reagovat

Ahojky Kačko díky fakt za tento web, zrovna stojíme před tímto složitým úkolem a Tvůj článeček mě alespoň z části uvedl do problematiky, moc poučný je ten příspěvek Susan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama