Prohlídka parkuru

18. září 2007 v 23:38 | by KaTachyon |  Agility
Prohlídka parkuru je jedna ze základních podmínek úspěšného běhu. Při prohlídce máte odhalit pasti, které na vás rozhodčí přichystal, máte si zapamatovat, kudy trať vede a jak se psem poběžíte a proč. Není radno ani jednu z uvedených činností na prohlídce podcenit.

Zapamatování trati je zásadní nejen pro překonání správných překážek ve správném pořadí, ale i pro to, abyste se mohli na parkuru pohybovat sebejistě, a tak dodávat jistotu (a tím pádem i rychlost) psovi. Doporučuji, aby si člověk poprvé jen prošel trať a zkoušel si ji zapamatovat, přičemž by jen zhruba přemýšlel, jako co povede. Co dělám já, je, že si nahlas říkám povely na překážku i točení, abych pak na to při běhu nemusela tolik myslet. Pro normální lidi jsme stejně blázni, když bloudíme po parkuru a máváme rukama, tak proč se bát samomluvy? Zároveň bych měla být schopná vybavit si trať, i když zavřu oči. Můžete se před vlastním během dívat na ostatní, ale už se mi taky stalo, že jsem udělala stejnou chybu jako závodník přede mnou. Těsně před během se proto nesnažím dívat na trať, ale místo toho si dělám opodál slepý parkur i se slepými překážkami, samozřejmě se všemy povely, otočkami a kříženími.

Každý rozhodčí dá do své trati pasti, na kterých pes může udělat chybu, odmítnutí, nebo se disknout. Některé jsou vidět na první pohled, jiné jsou skryté a úkolem závodníka při prohlídce je odhalit jich pokud možno co nejvíce. Pro každého může být pastí něco jiného, záleží na jeho zkušenostech a tréninku, někomu může dělat potíže třeba obtížnější náběh na slalomu nebo překážka mimo pořadí za rovným tunelem. Další pasti jsou třeba rozlišovačky mezi podobnými překážkami - tunely nebo houpačkou a kladinou, nebo pes musí těsně minou překážku mimo pořadí... Při prohlídce musíte odhalit, co bude vašemu psovi dělat problém, abyste si pak podle toho mohli upravit vedení. Můj oblíbený trik je dívat se na překážky z pozice psa - co první uvidím, když vyběhnu z tunelu? jaká překážka se mi nabídne, když se budu točit okolo téhle strany bočnice? jáká překážka bude přímo přede mnou, když udělám takhle dlouhý skok? Musíte samozřejmě dobře znát svého psa, abyste odhadli délku a směr skoku, délku oblouků, rychlost reakce na stažení nebo stranový povel.

Když budete přemýšlet o vedení, nespokojte se jen s tím, že tady si uděláte frontcross a tady třeba rearcross, ale řekněte si, i proč ho uděláte. Například: tady udělám frontcross, abych psovi vykryl překážku, kterou nemá skočit, pokud bych ho stahoval na ramena, nemuselo by to stačit. Nebo: budu psa točit okolo téhle strany bočnice, protože pak má rovnější náběh na zónovku a zároveň už dopadne ze skoku do správného směru; pro těsnější točení použiji rearcross, více to psa strhne. Nedělejte věci zbytečně. Řekněte si - je rychlejší frontcross, nebo rearcross? Stihnu vůbec ten frontcross? Jestli ne, nenavedu tím psa do diskvalifikace? Bude to spíš frontcross nebo francouzská otočka (pozn.: francouzská otočka = FC s nakopnutím psa, viz. MS 2000, běh Oliviera Adynse)?

Pokud jste zatím málo zkušení, můžete pozorovat běhy ostatních a zjišťovat, jestli se náhodou nedisknou na nějaké pasti, které jste si nevšimli. A když udělali chybu, tak proč? Nestáhli psa moc/málo? Ukázali pravou/levou rukou? Jestli chcete vést nějakou pasáž stejným způsobem, neudělá váš pes stejnou chybu?

Pokud máte štěstí, můžete při prohlídce některé pasáže prodiskutovat s trenérem nebo jiným zkušenějším závodníkem. Nedoporučuji měnit svoje rozhodnutí po prohlídce, leda byste zjistili, že jste přehlédli past a naplánovaným vedením byste psa poslali do diskvalifikace.

Přeji na závodech hodně štěstí, potřebujeme ho všichni. Nechceme přece nechat vyhrát rozhodčího :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 19:30 | Reagovat

What I think about him is off the point.
It was the worst party in my whole life!

2 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 29. května 2017 v 11:34 | Reagovat

I lost track of him years ago.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama