Rearcross - RC

3. září 2007 v 21:07 | by KaTachyon |  Agility
Křížení
Křížením nazývám pohyb psovoda, který přebíhá z jedné strany psa na druhou, "mění si ruku", po které má psa. Většinou se tak děje za účelem zatočení, zkrácení oblouku nebo se psovod zkrátka potřebuje dostat do výhodnější pozice pro budoucí záludnosti parkuru. Tři nejzákladnější typy křížení se liší tím, jestli psovod kříží psovi dráhu před ním, za ním a čelem nebo zády k němu a jsou to rearcross, frontcross a blindcross.
Křížení by se mělo trénovat na všech překážkách, aby pes věděl, že nemusí panikařit a nevyhýbat překážky, neshazovat, neskákat zóny, nevypadávat se slalomu. Se zbrklými psy je potřeba postupovat klidněji a pomaleji.

Rearcross
Rearcross je vhodný pro rychlé psy, které nezpomaluje, když za nimi psovod vlaje kdesi v dáli. Psovod se nechá psem předběhnout a přebíhá za ním. Tímto křížením se dá dobře zkrátit oblouk, zvláště když se přebíhá tak těsně za psem, jako byste mu chtěli "chytit ocas".
Pro úspěšný rearcross je nutné, aby pes měl vysílačku na překážku a nevadilo mu, že se mu psovod motá za zadkem. Stranový povel je zde bonus, ne nutnost, pes by měl správně změnit stranu jen kvůli pohybu těla psovoda při křížení. Zároveň ale změnu strany musí vědět dostatečně dlouho dopředu, dokud může ovlivnit svůj dopad za překážkou.
Začínejte nejdříve tak, že jdete se psem na překážku skoro rovně, ale mírně se ke psovi přibližujete. Jeho dráhu překřížíte v okamžiku, kdy překážku překonává a odměnu mu dejte na té straně, kam jste přebíhali. Začnete s překážkou, do které váš pes "táhne" , často to bývá třeba tunel, a postupně se propracujte až k dlouhým překážkám, jako jsou zónovky nebo slalom. Psa přebíhání nesmí vyrušit z plynulého překovávání překážky, pokud se tak stane, zmenšete rozdíl mezi svými přeběhy (startujete například jen půl metru od psa a skončíte na druhé straně zase na této vzdálenosti). Dělat rearcross v zatáčce (jak je to na obrázku) je těžší, tak s tím začněte, až když je pes s křížením trochu obeznámený.
Pár pravidel, jak jít na rearcross:
- dívejte se a mějte natočená ramena stále na překážku, kterou má pes překonat, zatímco vy budete přebíhat, omezíte tím možnost jeho vytlačení z překážky
- čím plynuleji budete přebíhat, tím snáze se mu na překážku půjde; na druhou stranu oblouk zkrátí prudké přeběhnutí
- počítejte s tím, že pes bude chtít po rearcrossu zatáčet a nedělejte ho tedy jen kvůli tomu, že potřebujete mít slalom z rovinky na levou ruku

Video přidáno 8. 3. 2008:

Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 3. září 2007 v 21:08 | Reagovat

Ahojky!!

Máš super blog!!!

Hlásla bys plosim,plosim tady??

http://mtamcr.blog.cz/0709/soutez-o-blog-s-velkym-n-finale#anketa

Jsem pod přezdívkou Verča.

Ahoj

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 10. září 2007 v 18:24 | Reagovat

Měla jsem v článku chybu, místo rearcross jsem psala rarecross. Kdysi jsem to tak přečetla a i když jsem se divila, proč je přebíhání za psem vzácné, zapamatovala jsem si to a léta to tak psala. Díky za upozornění, že neumím číst :-) (rare - vzácný x rear - zadní)

3 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 17:12 | Reagovat

Who is to blame for this awful mistake? Tom is to blame for this mix-up.
Everything will be all right!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama