Sequence - Distanc

5. září 2007 v 17:00 | by KaTachyon |  Agility
Na letním táboře jsem měla za úkol připravit sekvence na distanc, neboli na procvičení práce na dálku, kdy je mezi psem a psovodem více prostoru nebo i překážky, které se nejdou. Když je pes daleko od psovoda, je vedení o něco těžší, protože na psa nemůže psovod bezprostředně zapůsobit. Správně vycvičený pes by měl běhat jistě a rychle i daleko od psovoda. Někteří psi to preferují, jako například můj Tachyon a já jako psovod to taky preferuji, protože mám větší přehled o trati a když si můžu dovolit psa někam vyslat a nechat ho tam samostatně vyřešit nějaký prvek, můžu si dát náskok k jinému prvku, který třeba zatím nemáme dostatečně natrénovaný.

Při práci na dálku je důležité dodržet následující pokyny:
- pes zrychluje a jde dál od vás, pokud běžíte "do něj"

- pes jde na tu překážku, kam se díváte a jakým směrem máte natočená ramena, boky a kolena

- kopírujte svým pohybem dráhu psa

- používejte povely "vpřed" a stranové povely jsou velkou výhodou

Sequence, které jsou níže, jsou poměrně jednoduché a jsou dobré i pro začátečníky. Čárkovaná linka znázorňuje trasu psovoda, většinou se dají sequence zaběhnout, aniž by psovod musel zajít za slalom. Pokud nějaký pes chybuje, nebo si je nejistý, zkraťte vzdálenost mezi překážkami a skokovky natočte a posuňte blíže ke slalomu, aby na ně měl pes snazší náběh, popřípadě můžete za překážku, kam pes nechce jít, postavit pomocníka s odměnou.
Je nejlepší, když se postavíte přibližně rovnoběžně se psem a na startu ho odložíte tak, aby viděl překážku #2. Rozběhněte se v ostrém úhlu k překážce #2 nejlépe tak, aby jste byli v nejzazším bodě v okamžiku, kdy pes překážku #2 skáče a pak se mohli rozeběhnout přibližně kolno k překážce #3. Pokud ji pes netrefí, přibližte ji ke slalomu a natočte tak, aby na ni měl lepší náběh. Ukazujete pravou rukou a nevolejte jméno psa, mohli byste ho tím přivolat. Můžete sekvenci i otočit, aby pes získal sebejistotu, než zkusíte těžší tratě. Mně u této sekvence stačilo poklusávat a bez ukazování volat "far, far, far..." (vpřed, vpřed, vpřed). Tachyon byl rád, že si může protáhnout nohy a metelil dopředu.

Začátek je opět stejný, u překážky #4 záleží na vašem psovi, jak brzy by měl dostat povel pro točení k vám do slalomu, aby ještě skočil překážku a přitom neměl velký oblouk. Upozorňuji vás, že bude rozběhlý už z předchozí sekvence, tak se může stát, že za #4 skočí hodně daleko. Pokud jste zatím nedělali náběh do slalomu z pravého úhlu na přivolání, zkuste si to nejdříve bez překážek. Jestli si budete chtít vyzkoušet vysílačku na překážku #6, nezapomeňte, že musíte dát psovi ve slalomu náskok, aby jste ho svým pohybem dopředu pak mohli vytlačit na skokovku.
Rarecross mezi #2 a #3 by měl být natolik pozvolný, aby pes za #3 nezatočil prudce doleva do slalomu. Pokud pes i tak nebude na překážku #4 chtít jít, přibližte ji více ke slalomu. Až se mu to povede, můžete ji postupně opět oddalovat.
Na této sekvenci jsem raději volila za #2 frontcross, abych mohla psa lépe kontrolovat na překážce #4 a zkrátit mu oblouk. Mezi #6 a #7 je opět možný frontcross, ale měl by se dělat v okamžuku, kdy je pes ještě ve slalomu, aby byl co nejúčinnější.
Mezi #2 a #3 jsem zvolila rarecross kvůli prudkému stočení do slalomu. Po slaomu je ideální mít dobře nacvičený povel "levá", ale dá se to zvládnout i bez něj, pokud psovod nejde slalom těsně vedle psa a může se tak po slalomu otočit do něj a vytlačit ho na překážku #5. Zároveň by s vysláním na překážku měl psovod ukázat pravou rukou.
Když psovod vystartuje tak, aby míjel překážku, která se nejde, zároveň se psem, bude namířený do slalomu, nebude měnit svůj krok ani nebude psa jinak volat k sobě, pes do něj neskočí. Když mine levou překážku, je třeba ho trochu stáhnout do slalomu, ale pokud půjdete dobře, není třeba ho stahovat příliš. Je lepší psa navádět na překážku #3 na pravou ruku, abyste pak mohli udělat rarecross a psa svým pohybem dopředu vytlačit na další překážky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ремонт Холодильников lAxono Ремонт Холодильников lAxono | E-mail | Web | 12. května 2017 v 14:17 | Reagovat

This question is an apple of discord in our family.
Surprise.

2 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 5:09 | Reagovat

He’s been on edge ever since she left.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama