Stranové povely

8. září 2007 v 6:25 | by KaTachyon |  Agility
Jestli se rozhodnete používat stranové povely, nezapomeňte na jednu věc - musíte se orientovat podle psa. Vyberte si dva povely, které znějí rozdílně a zapamatujte si, který platí pro kterou stranu. Nemusí to být jen slova jako left a right, ale i close a back, pokud se snáze orientujete podle směru hodinových ručiček (jeden povel na točení po směru, jeden proti směru chodu hodinových ručiček). Pokud si nedokážete povely zapamatovat a na trati rychle vybavit, raději je nepoužívejte.
S učením stran můžete začít mimo překážky. Já jsem při tom postupovala úplně stejně, jako když jsem učila psa otočky v dogdancing. Psa můžete vodit za rukou (nejdříve s pamlskem/hračkou, později bez) do kruhu a říkat mu při tom povel. Postupně budete ubírat ukazování, až se pes zvládne otočit pouze na slovní povel. Klidně ho nechte, aby se točil několikrát za sebou a střídejte nepravidelně stany, aby si je zažil. Pokud máte psa, který se rád tahá, je tu ještě jedna možnost, jak ho otočky naučit - nechte psa, aby se zakousl do hračky, a v zápalu hry ho točte. Možná se bude ze začátku trochu pohybu bránit, ale až si zvykne a nechá se bez odporu točit, začněte mu říkat povel. Pak můžete s otočkou začít, ale hračku pustíte a necháte psa, aby se dotočil sám. Za to ho samozřejmě pochválíte a zase se začnete přetahovat. Postupně ho necháte, aby se točil víc a víc sám... a pak je postup stejný jako u předchozí metody.

Než přejdete na překážky, můžete strany vyzkoušet při běhání někde v parku. Běhejte se psem a když řeknete povel, zatočte psa na příslušnou stranu. Třeba tím, že mu tam hodíte hračku.
Na překážce psa točte nejdříve na jednu stranu, je dobré začít s točením na tu, kde zrovna stojíte. Procvičujte vždy obě strany stejně. Učte psa zatáčet na opačnou stranu, než stojíte, zkoušejte celé sekvence a zatáčejte psa nejen když běží směrem od vás, ale i když běží k vám. Pokud se pes dokáže po vyběhnutí z tunelu otočit na povel na druhou stranu, než jste vy, víte, že strany umí dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 18:56 | Reagovat

I’d hate to be in his shoes now. He lost his job, and his wife is in the hospital.
Everything will be all right!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama