Říjen 2007

Mistr mládeže České republiky 2007

29. října 2007 v 20:24 | by KaTachyon |  Way Tachyon
Kompletní článek i s parkury bude, ale zatím pár dnů musím věnovat škole, víkend jsem zase věnovala agility :-)

Ráda bych poděkovala všem, kdo na nás o říjnovém víkendu 27. - 28. mysleli, já myselala na leccos. Třeba na to, že mi je osmnáct a další mistrovství mládeže se pro mně už nikdy neotevře. Když člověk neuspěje na "normální" republice, má před sebou další rok, ale pro mládežníka je počet jeho mistrovství limitovaný. O to větší jsem měla radost, že jsem letošní poslední sezónu mohla zakončit druhým místem ve družstvech a prvním v jednotlivcích.

Chtěla bych poděkovat i holkám ve družstvu BC Boom, které se držely až do konce, Romče Hanouskové s Crazy (úžasná trička byla její zásluha ;-)), Monče Matouškové s nedočkavou Belinkou (ty letmé starty mají s Wayem společné :-)) a Sandře Lefnerové s Badíkem, která obě kola zvládla s čistým kontem.

Tachyon je úžasný pes a snad nás čekají ještě dlouhá a dlouhá léta závodění, i když na přístí republiku mládeže přijedu už jen fandit.

Banánová metoda

25. října 2007 v 12:25 | by KaTachyon |  Dogdancing

aneb jak pomocí banánů přesvědčit psa, aby rychleji spolupracoval

Dogdancing se mi vždycky zdál velmi jednoduchý. Vzhledem k tomu, že jsem se psem dělala různé cviky už předtím, než se začaly pořádat soutěže, nemyslela jsem si, že když je dám do sestavy s hudbou, situace se nějak změní. Tak to jsem se pořádně spletla (ne poprvé a bohužel ani naposled).
Doma na zahradě, nebo na hřišti jsem neměla s ničím problémy. Lépe řečeno - nevšimla jsem si jich. Tolerovala jsem Wayovi drobné ulejvárny, když nezvedal dost vysoko packy, nebo si pomalu lehal. Když se vyskytl zádrhel, prostě jsem vypnula hudbu a procvičovala povel, který mu dělal potíže. Bohužel, takové možnosti na závodech nejsou. Když si uvědomím, že pes je inteligentní tvor a snadno pozná, jestli se závodí nebo cvičí, započítám skutečnost, že při soutěži bych se opravdu měla hudby strefit, vezmu v úvahu, že bych se měla mít pro porotu a diváky přirozený projev, a vzpomenu si na Wayovu tendenci provádět statické cviky co nejležérněji a nepomaleji, je jasné, že jsem v pěkném maléru.

Nose target a my IV.

22. října 2007 v 23:09 | by KaTachyon |  Agility
Střídám teď horečnatě cvičení targetu a přípravu na MR v dogdancingu. Protože se mi zdálo, že Way target zvládá relativně dobře vevnitř i venku, rozhodla jsem se ho zkusit na našich schodech na zahradě. Zatím jsem stihla jsen dvě "lekce" toho, že jsem si Waye navedla tak, aby stál přední nohama na zemi a zadníma na schodech, mezi přední packy jsem mu položila target a nechala ho, ať se ho dotýká. Zatím jsem stále ještě nepřidala povel.

Když on bez pamlsku necvičí!

21. října 2007 v 16:35 | by KaTachyon |  Dogdancing
Často slyším stížnosti, že pes sice umí všechny cviky krásně a dělá je s radostí, ale jen když má psovod v ruce něco dobrého. Protože na závodech ani zkouškách dogdancing není povolené mít u sebe motivaci, je mi vždy líto, že se některé týmy na závodech nepředvedou jen kvůli tak snadno odstranitelné překážce.

Holduj tanci, pohybu

19. října 2007 v 21:26 | by KaTachyon |  Dogdancing
Tak jsem si dneska našla čas konečně si trochu zacvičit dogdancing. Jsem tak trochu v depresi z tohho, že nedokážu vymyslet sestavu na mistrovsvtí republiky. Taneční sestavu mám z většiny hotovou a ani mi nějak nezáleží na tom, jak vlastně dopadnu, ale ráda bych konečně něco spíchla do HTM nebo Freestyle. Nemůžu ale moc pomýšlet na nové cviky, protože pracuji na nose targetu do agility. Přitom by se člověk při vymýšlení sestavy neměl nechat omezovat tím, co pes už umí a snažit se využít nápady, které dostane při poslouchání hudby a nové cviky pak zapojit. To doporučuje při vymýšlení choreografie Annie Clayton, jejímž návodem se nechávám ráda řídit. Další můj oblíbený článek o choreografii je od Hetty van Hassel (o choreografii + odkazy na články Annie Clayton a Hetty van Hassel na mých stránkách).

Sequence bez skokovek

17. října 2007 v 20:49 | by KaTachyon |  Agility
Dneska jsme zasvěcovali Míšinu Kačenku do tajů skákání a slalomu, ale mimo to jsme jí postavili i sequenci na procvičení tunelů a tak trochu vedení, aby se nenudila. Na téhle sequenci si můžete procvičit všechny možné druhy křížení a dá se i celá zaběhnout na jednu ruku. Možností vedení, které se zde dá zkoušet, je mnohem více; Kačenka už umí kruh a dálku, ale překážky se můžou nahradit i něčím jiným, třeba dalšími tunely.

Citáty v agility

17. října 2007 v 20:48 | by KaTachyon |  Agility
If agility had been easy, they would have call it obedience.
Kdyby bylo agility snadné, říkalo by se mu obedience.

How often do you train your dog? Twenty four hours a day, seven days a week.
Jak často trénujete svého psa? Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu.

Understanding before speed.
Porozumění před rychlostí.

My dog is not a tool I use to excel in agility, agility is a tool I use to excel my dog.
Můj pes neslouží k tomu, abych vynikal v agility, ale agility slouží k tomu, aby vynikl můj pes.
Train as you compete, compete as you train.
Trénujte jak závodíte, závoďte jak trénujete.

Run clean, run hard, but run 'cos it's fun.
Běhejte čistě, běhejte rychle, ale běhejte, protože to je legrace.

FAQs - dogdancing

16. října 2007 v 22:13 | by KaTachyon |  Dogdancing
Dogdancing je populární sport v Evropě i Americe a rychle se rozvíjí, protože je vhodný téměř pro každého psa i psovoda. Zatím ale není příliš známý, takže zde můžete najít odpovědi na otázky, chteré byste chtěli nebo měli vědět. Hodí se můj pes pro dogdancing? Kde můžu cvičit dogdancing? Co musím umět na závody? A tak podobně.

závody v Horšovském Týnu

15. října 2007 v 15:13 | by KaTachyon |  Agility
Skoro se až bojím napsat, jaké to tam bylo úžasné, aby nebylo na březnových závodech narváno. Závody probíhaly v jezdecké hale s pískem a pilinami, kde se psům běhalo jako v pohádce. Na svaly si zamakali, to ano, ale klouby tím trpěly asi tolik, jako skákáním do peřiny. Jitka navíc stavěla zajímavé tratě a protože bylo málo závodníků, do Prahy jsme se v neděli dostali už v půl páté. Už si v kalendáři poznamenáváme příští březnové závody.

Když clicker nespolupracuje

8. října 2007 v 20:22 | by KaTachyon |  Clicker
Občas se stane, že i když si krásně naplánujeme, jak cvik naučit, a jak my, tak pes ruzumíme clickeru, v určité fázi tréninku se najednou všechno pokazí. Pes je zmatený, "zapomene", co má dělat, snaží se nám vytrvale nabízet něco jiného, než chceme, nebo se nakonec rozhodne přestat cvičit úplně. S pomocí diagnostické tabulky Susan Garrett se vám pokusím představit běžné problémy a objasnit, čím jsou způsobeny. Pokud pochopíme, co nám v tréninku škodí, můžeme s tím něco dělat.

Kavalety

7. října 2007 v 15:14 | by KaTachyon |  Agility
Jedna z možností, jak připravit psa na skákání ještě předtím, než dospěje, je dělat s ním kavalety. Jde o překračování různě nízkých překážek rozestavených různě daleko od sebe. Pro malé štěně může stačit jen žebřík položený na zem.
Pes by měl překonávat překážky v klidu (tedy například vedený na volném vodítku) a sám by měl řídit svoje kroky, takže se nepovzbuzuje, aby překážky skákal a neláká se přes ně pamlskem nebo hračkou, aby se mohl na tyčky soustředit. Překážky můžete rozestavit do roviny, oblouku nebo cik cak, to záleží na vás.

Nose target a my III.

3. října 2007 v 21:25 | by KaTachyon |  Agility
Už dlouho jsem se neozvala, jak nám to jde s nose targetem. Je to jednak proto, že jsem chtěla dát Wayovi od targetu trochu odpočinek, protože pak by se na něj mohl víc těšit. Pak jsme se taky moc nepohnuli z místa.

Nedala jsem zatím ka targetu povel, protože jsem s tím chtěla počkat, než ho začnu používat v různém prostředí. Náš targeting v současnosti vypadá tak, že se Way dotýká čumákem targetu a přední packy na stejné úrovni jako target. Už mi přestal dělat poklony a cvičím i to, že stojím dál od něj a odměny mu po kliknutí házím. Snažím se je hodit jen tak, aby si pro ně musel přešlápnout, nechci ho zatím učit k targetu běhat, protože by to mohlo vést k tomu, že bude přenášet váhu na přední nohy.

Videa Dogdancing

2. října 2007 v 21:55 | by KaTachyon |  Dogdancing
Škola mi šlape na paty, články o výcviku musí počkat, zatím mám jen čas na takovou rychlovku. Jaké video je vaše nejoblíbenější? Pokud se netrefíte do žádné z nabídek, nenapsali byste mi odkazy do komentáře? Určitě se ráda podívám na něco nového.

Odkazy - dogdancing

1. října 2007 v 14:53 | by KaTachyon |  Dogdancing
Spoustu odkazů na stránky o dogdancingu mám na svých dogdancingových stránkách. Tady budou jen trochu více roztříděné.