FAQs - dogdancing

16. října 2007 v 22:13 | by KaTachyon |  Dogdancing
Dogdancing je populární sport v Evropě i Americe a rychle se rozvíjí, protože je vhodný téměř pro každého psa i psovoda. Zatím ale není příliš známý, takže zde můžete najít odpovědi na otázky, chteré byste chtěli nebo měli vědět. Hodí se můj pes pro dogdancing? Kde můžu cvičit dogdancing? Co musím umět na závody? A tak podobně.

Můžu dělat dogdancing s ovčákem/hovawartem/yorkshierem/křížencem/kolií...
Jedna z krás dogdancingu spočívá v tom, že se pro něj hodí každé plemeno, protože každý pes předvádí cviky nějak jinak a originalita se hodnotí pozitivně. Nejsou žádné povinné cviky, takže pokud máte příliš velké plemeno na skákání, můžete využít jeho jiné přednosti. Velcí psi se například krásně pohybují, takže mají šance v Musical Dressage nebo HTM. Malí psi zase můžou předvést lecjaké kousky jako kličkování mezi psovodovýma rukama nebo otočky na psovodových zádech, takže mají spoustu možností jak se vyřádit například ve Freestyle. Jedinou "podmínkou" pro dogdancingového psa je to, že má rád pamlsky a hračky a že se rád učí novým věcem.

Můžu dělat dogdancing, když nemám vůbec hudební sluch a cit pro rytmus?
Já také obojí postrádám, ale ve výcviku psa mi to naštěstí nechybí. Stačí se vyhýbat divizím jako jsou Musical Dressage a Tanec, kde se na rytmus dívají rozhodčí přísně, a úspěch máte v kapse. Hudbu a hry se psem můžete mít rádi i bez hudebního sluchu a to je to nejdůležitější.
Co musí pes umět, než začnu trénovat dogdancing?
Měl by mít zájem o hračku nebo pamlsek, měl by být schopný se na vás soustředit, proto se doporučuje, aby si pes s vámi uměl hrát. Nejsou ale potřeba nějaké předešlé zkušenosti s tréninkem, pes se může stejně dobře naučit jako první cvik mrtvolu, jako lehni.
Co všechno můžu cvičit se štěnětem?
Než pes dospěje, tedy než se mu uzavřou klouby a jiné růstové oblasti, neměl by příliš cvičit cviky namáhavé zejména na klouby a páteř. Mezi ně patří: jakékoli skoky, chůze po zadních, couvání, sudy, neustálé rotování okolo své osy a podobné. Se štěnětem je nejlepší zejména rozvíjet zájem o odměnu a cvičení různými hrami nebo jednoduchými cviky rozvíjející pozornost a soustředění. Takovými cviky je třeba následování ruky, sledování psovoda očima nebo probíhání nohama. Více o tom psal do zpravodaje DDCCR Richard Curtis (článek Důležitost tréninku se štěnětem na mých stránkách).
S jakými cviky mám začít?
S jakými chcete. Zkuste pro začátek vybrat ty, které si myslíte, že by psa mohly bavit, protože už je dělá sám. Někteří psi třeba rádi skáčou, podávají packy nebo běhají. Někteří rádi chodí u nohy a někteří zas při žebrání u jídla dělají trpaslíka. Vyberte si lehké cviky, které víte, jak naučit, abyste v tom neplavali oba. Většinou začínám se cviky ve zkouškách - slalom, obíhání, otočky, pózy. Tam je těžší couvání a hlavně chůze do strany.
Jak naučit slalom mezi nohama/trpaslíka/couvání/chůzi po zadních/následování rekvizity...
Než se začnete ptát na fŕech, zkuste projít weby, které vznikly právě proto, aby začínajícím psovodům pomohly. Jsou to třeba moje stránky, slovenské stránky, stránky Renaty Voldánové, stránky českého klubu a další. Když nikde nenajdete odpověď na svou otáyku, můžete zkusit nějaká internetová fóra nebo se obrátit na závodníky. Pokud vás nějaký cvik zajímá, napište mi prosím na mail KaTachyon@seznam.cz nebo ICQ 284626217, nemůžu zaručit, že si všimnu zprávy v komentáři. Na mnoho cviků ale neexistuje návod a psovod si ho musí sám vymyslet.
Jaký se používá povel pro slalom mezi nohama/trpaslíka/couvání/chůzi po zadních/následování rekvizity...
Používejte povel, jaký chcete, spovi to je jedno. V dogdancingu nejsou předepsané povely pro cviky (ani na zkouškách), takže říkejte psovi třeba brambora. Z praktického hlediska by ale povely neměly znít stejně (psovi se snadno spletou), měly by být krátké (aby jste je stihli včas vyslovovat) a měli byste si je pamatovat. Možná to poslední zní trochu kuriózně, ale pro cviky, které se provádějí na dvě strany (otočky, obíhání psovoda, obíhání hůlky, obcouvávání, podávání pacek...) je třeba mít dva povely a pamatovat si, který platí pro kterou stranu.
Kam můžu chodit na cvičák?
Dogdancing má mírnou nevýhodu v tom, že zatím neexistují běžná kynologická cvičiště, kde se cvičí i dogdancing. Vyjímku tvoří třeba cvičáky v Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Praze (Komořany a Přední Kopanina). Pak jsou většinou lidé, kteří už s dogdancingem mají nějaké zkušenosti, ochotní pomáhat i dalším zájemcům o tento sport (třeba já, že). Většina cviků se dá bez problémů cvičit samostatně, ale jestli se chystáte na závod, je lepší se na pár trénincích domluvit s někým dalším, aby pes (i vy) dokázal cvičit trochu pod tlakem.
Jak by měl vypadat trénink?
Tak především by měl psa bavit. Každý pes vydrží cvičit jen určitou dobu, než ho začne cvičení zmáhat, a tu hranici byste se měli naučit poznávat a přestat s cvičením ještě v době, kdy to psa těší. Mimo chvil intenzivního učení nových prvků prokládejte trénink i oddechovými hrami nebo jen ležením a odpočíváním. Střídejte cviky, které psa baví, s těmi méně oblíbenými. Začínejte nové věci v klidném prostředí, ale pak je procvičujte i v lese, parku, na autobusové zastávce. Končete vždycky velkým úspěchem a velkou hrou. Kdykoli budete moci, cvičte s hudbou, někdy se snažte skutečně dodržovat její tempo, někdy ji mějte jen jako pozadí.
Je lepší startovat dříve na závodech nebo ve zkouškách?
To záleží na vás, řekla bych, obojí má totiž své výhody a nevýhody. Ve zkouškách mohou teoreticky uspět všichni, kdo se přihlásí, z pěti lidí všech pět může zkouššku složit na výborně. Naproti tomu na závodech se jen tři umístí na medailových pozicích. Ve zkouškách zase musíte předvést všechny předepsané cviky, pokud se vám alespoň jeden nebovede, už jste diskvalifikování. Na závodech nikdo neví, jaké cviky máte připravené, takže když vám nějaký vypadne a vy to zručně zamaskujete, nemusíte ani ztratit body.
Jak mám poznat, do jaké divize patří moje sestava?
Tak to leckdy není jednoduché ani pro zkušeného závodníka. Ideální je, pokud jezdíte po závodech nebo se díváte na videa a snažíte se rozeznat roydíly mezi divizemi. Popis divizí můžete najít na stránkách klubu dogdancing. Popis divizí a jejich ukázky najdete i na mých stránkách. Můžete si pomoci i tím, že se nejdříve rozhodnete, jaká divize se vám líbí a kde byste chtěli startovat, a pak si k ní budete hledat hudbu a zkusíte výmýšlet cviky. Může se vám stát, že si zvolíte třeba Heelwork, ale když necháte plynout svoje představy o prvcích, zjistíte, že vlastně tvoříte příběhm, a nakonec tedy raději půjdete do Freestyle. Pokud vám něco není jasné, raději se zeptejte zkušenějšího závodníka nebo rovnou rozhodčího. Úplně stručná charakteristika divi
zí by zněla tak, že v Musical Dressage "tančí" pes, v Heelwork to Music pes cvičí hlavně u nohy psovoda, ve Freestyle předvádíte divadlo na hudbu a v Tanci se psem
tanší psovod. Ale pozor - všude se podporuje kostým, všude se psem musí trefovat do rytmu hudby a všude se očekává choreografie, která vyjadřuje hudbu.
Jaké jsou povinné cviky v dogdancingu?
V dogdancingu žádné povinné cviky nejsou. U divizí jsou sice uvedené charakteristické cviky, ale nemusíte je použít všechny a nemusíte je použít vůbec, pokud znáte lepší. V České republice existují dva kluby zabívající se "dogdancingem - tancem se psem", a i když v obojím jde o předvedení cviků na hudbu, pravidla se v něčem různí. Jedním z rozdílů je právě povinnost, aby sestava na závodech KTP ČR obsahovala povinné cviky. Stránky Dog Dancing Club Czech Republic, stránky Klubu tance se psem České republiky, rozdíly mezi nimi na mých stránkách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Olga CHVÁTALOVÁ Olga CHVÁTALOVÁ | 21. října 2010 v 15:15 | Reagovat

Kam se mám obrátit,když chci trénovat tanec se psem s někým,kdo už má zkušenosti v blízkosti mého bydliště?    Předem mo děkuji.

2 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 13:33 | Reagovat

I have seen this kind of design for the first time.This is unique indeed. It gives you the perfectly punk look. I’ll definitely give these a try.

He racked his brain to solve the puzzle.

3 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 17:52 | Reagovat

I got off the bus at the bank.
Mind your own business, will you?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama