Listopad 2007

Jaké znám techniky na zónách

27. listopadu 2007 v 22:33 | by KaTachyon |  Agility
Zónové překážky jsou v jistém směru oproti všem ostatním výjimečné. Slalom se dá učit mnoha způsoby, ale výsledek je vždy stejný - pes vbíhá s první tyčkou po levé straně, vybíhá s poslední tyčkou po pravé straně. Kruh se skáče vždy uprostřed, skokovka se nedá překonat jinak než skokem přes tyčku. Na zónách váš pes také musí trefit dva barevné obdélníčky, ale dvěma velmi rozdílnými způsoby - buď zónu plynule proběhne, nebo se na ní zastaví.

Edit 21. 3. 2008

Videa postupových zkoušek 1. úrovně

24. listopadu 2007 v 23:50 | by KaTachyon |  Dogdancing
Pod klubem DDCCR se dají skládat postupové zkoušky dogdancing, které jsme převzali od Angličanů. Na rozdíl od závodů je v postupové zkoušce nutné, aby pes předvedl určité cviky v daném časovém limitu. Každý cvik se hodnotí od nuly do tří bodů, nula z jakéhokoli cviku znamená diskvalifkaci. Už dlouho se snažím dopídit nějaké přesné definice, jak mají cviky vypadat, snad se toho dočkáme v Psích sportech.

D.A.S.H.

21. listopadu 2007 v 21:48 | by KaTachyon |  Clicker
DASH je zkratka fází, které pes musí projít, aby mohl dokonale předvádět dokonalý cvik. D - desire (touha), A - accuracy (přesnost), S - speed (rychlost), H - habitat (zvyk). V každém kroku tréninku nových věcí je nutné nejdříve psa nadchnout pro práci a vámi, pak po něm vyžadovat přesnost, nechat ho dělat cvik v takové rychlosti, jaké chcete a pak ho naučit, že se cvičí v každém prostřdí za každých podmínek. Ideálně tento postup byste měli dodržet v každém z kroků výcviku.

S&S: Rameno

17. listopadu 2007 v 14:39 | by KaTachyon |  Agility
Přední noha nese váhu psa, tlumí nárazy cvalu a skoků, umožňuje psovi otočky a pohyb do strany, udržuje těžiště celého těla. Malí psi se při skákání namáhají více než skákající koně. Pokud má pes problémy s předními končetinami, může se to naopak projevit na zadních končetinách a vůbec zadní části těla, která se snaží kompenzovat problémy přední části. Rameno je nesmírně svalnatá část a velmi namáhaná například při sestupování áčka nebo skákání kruhem.

S&S: Prsty

12. listopadu 2007 v 21:06 | by KaTachyon |  Agility
Psí prsty jsou zranitelné. Snadno se prst pochroumá nebo něco uvízne v polštářku nebo v meziprstním prostoru, proto by se měly pravidelně kontrolovat. Pes se ani nemusí zranit pohybem na překážkách, stačí, když nešikovně škobrtnou při honbě míčku. Jednou dobou se mezi psy u nás na cvičáku vymknutí prstů rozmnožilo, jako by bylo nakažlivé. Někteří psi jsou lechtiví, ale když se na ně často sahá, zvyknou si.

Stretching & Strenghening - obecné zásady

12. listopadu 2007 v 21:05 | by KaTachyon |  Agility
Dívejte se, co udělá váš pes po dlouhém nehybném ležení. Pravděpodobně se nejdříve "ukloní" a protáhne si přední část těla, pak nechá zadní nohy na místě a popojde si předníma, takže protáhne zadní část těla. Stretching (protahování) uvolňuje tělo, podporuje krevní oběh, zlepšuje koordinaci, umožňuje volnější a jednodušší pohyb, pomáhá psovi, aby si uvědomoval svoje tělo a pomáhá majiteli, aby lépe poznal svého psa a jeho možnosti. Měl by být automatickou součástí tréninků a závodů, aby se omezila možnost zranění a pes se po námaze dříve zregeneroval.

Co se dá s clickerem dělat - SHAPING

11. listopadu 2007 v 17:35 Clicker
Shaping, neboli tvarování, je jedna z obrovských výhod cvičení s clickerem. Základem je, že psa odměňujeme za správné reakce a nežádoucí pokusy ignorujeme, takže časem bude předvádět jen žádoucí chování. Dají se tak neučit cviky velmi přesně a můžeme tak spojovat celé série chování (příklad: aport - běžení k aportu, vzetí ho do tlamy, běh s aportem k psovodovi, předsednutí před psovoda a stálé držení aportu). Psovod "vede" psa k výslednému cviku přesností klikání a odměňováním pohybů, které vedou k výslednému cviku, nemanipuluje s ním ručně ani na něj nemluví - pes se potřebuje soustředit.

Stavební kameny clicker trainingu

11. listopadu 2007 v 17:33 Clicker
V Psích sportech vyšly už tři články o clickeru. První napsala Šimona Drábková, jejíž článek by se ani nemusel jmenovat "Magický klikr", jako "Klikr Šimony Drábkové". Teď píše seriál o clickeru Bára Sajdoková. I když obě mluví o tom, jak clicker funguje a co se s ním dá všechno dělat, stále mi tam chybí lecjaké zásadní informace. Nevím, jestli by mi v začátcích pomohlo, kdybych o výcviku s clickerem věděla to, co teď, člověk se přece jen neobejde bez určitých praktických zkušeností, ale neprozradit lidem, na čem se clicker training zakládá a z jakých poznatků vychází, to je jako nechat člověka hrát hru a nedat mu k ní pravidla. Když budeme vědět, z čeho clicker vychází, nejsme omezeni na návody ostatních, ale můžeme se sami pustit do práce na nových cvicích.

Především, clicker není hra nebo hračka, která se psovi hází, nebo se s ní cvaká, aby měl pes radost. Clicker training je spíše věda. Zakládá se na výzkumech a experimentech s chováním zvířat. Má velmi jednoduchá a jasná pravidla, která ale není vždycky snadné sledovat. Jakmile ale jednou najdete tu správnou páku, můžete pohnout zeměkoulí.

Warm-Up x Cool Down

10. listopadu 2007 v 22:33 Agility
Před každým během na závodech a ideálně i před tréninkem by se nemělo zapomínat na rozehřátí psa a jeho následné uklidnění - warm-up a cool down. Pomůže mu to, rozhýbat svaly, rozproudit krev a dostat do těla kyslík, aby ho pak na parkuru nic nebrzdilo. Rovněž po běhu by si pes neměl jít lehnout nebo být zavřený do klece, ale člověk by ho měl pomalu vychodit, aby mu zase klesl krevní tlak a namáhané svaly měly možnost se uvolnit.

Co mi chybí ve Psích sportech

10. listopadu 2007 v 22:33 Kateřina Lerlová
Na členské schůzi klubu agility 2007 jsem hlasovala pro to, aby Psí sporty nahradily klubový časopis Střípky. Stala jsem se tak jejich automatickou předplatitelkou. I když jsem od nich tehdy nic neočekávala, takže teď nemusím být zklamaná, přesto se nemohu zbavit pocitu, že mi v nich něco chybí.

SEM a TAM

9. listopadu 2007 v 16:12 | by KaTachyon |  Agility
Těmito povely říkám psovi, jestli má jít překážku blíž nebo dál ode mě. Nejčastěji je používám pro stažení nebo vytlačení psa do správné díry u pevného tunelu zahnutého do "U". Správně by měl pes reagovat na povel, aniž bych mu pomohla svým pohybem (na obrázku mu pomáhám), ale toho se mi zatím nepodařilo docílit. Je samozřejmě možné psa naučit, že slovní povel je nadřazený povelu tělem, ale zatím jsem nepotřebovala dotáhnout tento prvek do konečné fáze.
Vytlačování a stahování jsem učila na obíhání stromů. Nejdřív jsem psa naučila obíhat strom, a pak psa učila, že na povel "out" ho má oběhnout ze strany vám vzdálenější a na povel "here" ze strany vám blíže. "Out" je většinou snazší, běžíte se psem ke stromu a necháte ho strom oběhnout tak, že pes se točí na stranu k vám. Při "here" se pes musí otočit od psovoda, aby mohl oběhnout strom, takže je dobré, aby pes uměl jít před psovoda.

VPŘED

9. listopadu 2007 v 16:11 | by KaTachyon |  Agility
Vpřed (já používám far) pro psa znamená, že má vystřelit co největší rychlostí na překážku přímo před ním. Když mu tento povel dáte, uvědomte si, jestli "rovně" je pro vás to samé co pro něj, pokud se totiž bude dívat na jinou překážku, než byste chtěli vy, a řeknete mu vpřed, nemůžete mu vyčítat, že skočí něco špatně. Pokud za překážkou točím, ale ne moc těsně, místo vpřed někdy používám jen hop, při povelu vpřed totiž počítám i s delším skokem.
Můžete ho začít učit mimo překážky. Hodíte psovi hračku a s povelem "vpřed" ho za ní pustíte. Snažte se docílit toho, aby za ní vždy běžel největší možnou rychlostí, proto je dobré začínat třeba s míčkem, který se kutálí dopředu, a pokud psa nebaví běžet samotného, můžete běžet s ním, povzbuzovat ho a předstírat, že mu chcete hračku vzít, pokud nebude dost rychlý. Pozn.: Pro žravce se může dát pár pamlsků do nějaké mělké menší misky.

Nose target a my V.

7. listopadu 2007 v 9:10 | by KaTachyon |  Agility
Po epizodě na MRM jsem se rozhodla z tréninku odstranit target a učit Waye dotýkat se čumákem země mezi svýma předníma nohama. Zdálo se mi, že clicker natolik chápe, že by se to mohl naučit rychle a bez problémů. Nějak se mi nezamlouvalo schovávání targetu, je to skoro jako lhaní psovi a měla jsem pocit, že ho zbytečně matu. Cvičím už target na prvním schodu a zatím stále neříkám povel.

Mistrovství mládeže České republiky 2007

7. listopadu 2007 v 9:10 Agility
Mistrovství mládeže byly poslední plánované závody na rok 2007. Konaly se poslední víkend v říjnu, tedy měsíc po vrcholu sezóny. Oproti původnímu plánu změnili místo i datum pořádání mistrovství, aniž by se to dalo nějak významně mládežníkům na vědomí. Ani v propozicích se nám nedařilo najít popis cesty k hale, naštěstí táta umí věštit z map na internetu a dokázal určit přibližnou oblast, kde by se mohla nacházet, takže nám nic nescházelo a s Bárou jsme byly připraveny bojovat s dalšími vrstevníky o titul mistra republiky.

Na tyčky hřebíčky

6. listopadu 2007 v 18:56 Agility
Občas mě napadne, proč se tak málo pozornosti věnuje nácviku a porozumění nejčastější překážky na parkuru - jednoduché skokové překážce. Často se setkávám z dotazy, jakou metodou naučit psa zóny nebo slalom, ale jen málokdo se zajímá, jak naučit psa správně skákat. Možná, že nejtěžší je naučit slalom a nejdéle trvá propracovat zóny, ale překážka, které se pes na žádných závodech nevyhne, je skokovka. K jejímu učení je třeba přistupovat stejně zodpovědně a pečlivě, jako ke kterékoli jiné překážce.