Co mi chybí ve Psích sportech

10. listopadu 2007 v 22:33 |  Kateřina Lerlová
Na členské schůzi klubu agility 2007 jsem hlasovala pro to, aby Psí sporty nahradily klubový časopis Střípky. Stala jsem se tak jejich automatickou předplatitelkou. I když jsem od nich tehdy nic neočekávala, takže teď nemusím být zklamaná, přesto se nemohu zbavit pocitu, že mi v nich něco chybí.

Možná to je kvůli tomu, že se neubráním srovnání Psích sportů a Clean Runu, amerického magazínu věnovanéhou pouze a jenom agility. Naprosto chápu, že není fér ode mně očekávat, aby Psí sporty oproti Clean Runu obstály, sama jsem v mladické nerozvážnosti kdysi kývla na to, že budu dělat zpravodaj pro DDCCR v duchu Clean Runu a zjistila jsem, že bych si musela psát všechny články sama.
V Clean Runu téměř pokaždé najdete mnoho zajímavých informací o nácviku jednotlivých překážek, různých stylech vedení na parkuru, cvičení mimo překážky, výchově agilitního psa, jak závodit, jak nechat psa relaxovat, co si myslí rozhodčí, atd. Úvodníky píší významné agilitní osobnosti, někdy o svých psech, zážitcích na parkuru i mimo něj, co pro ně agility znamená. Rozhovory se dělají s úspěšnými závodníky. Rozebírají se parkury i sekvence. Nikde nenajdete "Tohle se musí dělat tak a tak a ne jinak", ani prohlášení, že něco je nebo není jen pro border collie, nikdo se netají se svými metodami. U všech najdete jen dobrou vůli pomoci lidem a psům, kteří o ni mají zájem. Nikdo nehaní metody ostatních, u těch svých uvádí výhody i nevýhody. Je běžné, že v jednom čísle se objeví článek o zastavovaných zónách a ve druhém o sbíhaných, každý je považován za stejně důležitý a hodnotný. Skoro v každém Clean Runu najdete něco o slalomu, ani jednou se nejedná o výcvik stejnou metodou. A není to na škodu, právě naopak, pokud je člověk otevřen novým názorům, spíše může pak svoje postupy rozvinout dál do větší dokonalosti a každý si může vybrat, co sedí právě jemu.

V Psích sportech mi leccos z toho chybí. Chápu, že to není jen časopis o agility a nemůže tam být tedy tolik informací o každém sportu, kolik by si zasloužil. Rovněž si uvědomuji, že redakce i autoři článků nad svým dílem tráví mnoho času. Psát zajímavě a srozumitelně, pro laiky i odborníky, sehnat k textu dostatek ilustrujících fotografií a všechno to poskládat dohromady není vůbec jednoduché. Možná i kvůli tomu, kolik je do časopisu vloženo práce, pak víc zamrzí, že vyzní neúplně a nedokonale.
Jedna z věcí, které mi chybí, je velké množství přispěvovatelů a různých pohledů a názorů na jednu problematiku. Copak máme v českém agility, dogdancingu málo zkušených závodníků a trenérů, kteří by se s námi mohli podělit o své tipy, triky, nápady? Čím to, že o sekvencích v agility píše jen Martina Klimešová, o nových prvcích v dogdancingu jen Alena Smolíková? Nechci nijak jejich práci zlehčovat, ale neplatí, že víc hlav víc ví? Čím více možností, jak něco udělat, tím spíše se mezi nimi najde právě ta jedna, která nejlépe sedne určitému týmu. Každý pochopitelně prezentuje nejvíce tu metodu, která se mu nejvíce osvědčila, a tak to má být, přece nebudu psát o něčem, čemu nerozumím. Ale každý pes je jiný, proto si myslím, že rozšíření autorů by bylo jen ku prospěchu věci. V Clean Runu existuje rubrika Trainer's Forum (dříve Ask the Experts), kde úspěšní trenéři a závodníci odpovídají na jednu otázku. V pěti názorech se tak třeba určité obecné věci opakují, ale každý je podá jinak, přidá něco navíc, a hned máte studnici informací, ze které můžete čerpat.
Věc, která z toho plyne, je i jednostrannost názorů a řešení. Často ve Psích sportech narazím na návody, jak něco dělat, a s trochou štěstí tam objevím i vysvětlení proč. Proč vést tenhle parkur takhle a ne jinak? Proč učit couvání zrovna takhle, je to jediný způsob, jak psovi vysvětlit cvik? V Clean Runu se s tím nepotkávám často. Tam lidé spíš píší: "Dělá se to tak nebo tak nebo tak a já to dělám zrovna takhle, protože: seznam důvodů". Neříkají: "Takhle to dělejte.", píší: "A mně se osvědčilo zrovna tohle." Popřípadě najdete doporučení, abyste si sekvenci zaběhli jednou s fronstcrosse,. jednou s rearcrossem a používali pak to, že bude vyhovovat víc vám a všemu psovi.
Čí to je vina, že Psí sporty vypadají, tak jak vypadají? Redakce? To si ani nemyslím. Jejich prací je články číst, revidovat a rozhodovat, jestli je mohou použít a jak je upraví. Ale podmínkou toho všeho je, že jim nejdříve někdo články pošle. Dobře si pamatuji, že na členské schůzi jsme byli vyzváni, abychom přispívali. Tak přispívejme. Nejen, že můžeme prezentovat svoje metody a chlubit se dokonalostí našich psů, ale můžeme někomu sdělit informace, po kterých třeba už dlouho pátral. A jestli si někdo vypůjčí "naši" metodu a vylepší ji? Tím lépe! Kde bychom byli bez vývoje?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabina Sabina | E-mail | Web | 12. listopadu 2007 v 7:54 | Reagovat

Ahojky :o)

Souhlasím (téměř) se vším, co jsi zde napsala... Jen můj názor je takový, že lidé se bojí přispívat. Důvod je jednoduchý - nikdo mne neoslovil, Marťa či Alča (či jiní) toho ví hodně a jsou ve své kategorii na špičce, takže já bych tam byla "zbytečně".

Osobně přispívám do PPČ, ale sama od sebe bych si to taky nikdy nedovolila. Prostě to je celorepublikový časopis a já osobně bych se nikdy nepovažovala za dostatečně zkušenou (dobrou?, vhodnou?), abych tam mohla psát.

A myslím, že takto to bere dost lidí... Že by byli aj ochotni napsat, ale... nikdo je neoslovil, nikdo jim nedal tu první pomocnou hůlku, atp...

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 12. listopadu 2007 v 19:17 | Reagovat

Ahoj Sabino,

že se lidi bojí přispívat, s tím máš pravdu. Jako když ve škole víme všichni správnou odpověď, ale někdo se nepřihlásí, protože si jí není jistý a nechce se ztrapnit nebo jsme prostě líní tu ruku zvednout. Výsledek je ovšem stejný - žádnou odpověď nedostaneme. V tomhle směru bych byla radši, kdyby nám zůstaly Střípky, když jsem se konečně odhodlala, že tam budu přispívat :-)

Těžko ale můžem po Jakubovi Štýbrovi chtít, aby za námi chodil a říkal si o články. Vím, že alespoň u někoho to Monica Percival (redaktorka Clean Runu) dělá, ale určitě tak neobchází každého z potenciálních autorů. Další problém je ten, že Psí sporty zahrnují mnoho různých sportů a pochybuji, že ve všech se Jakub vyzná, předpokládám, že jeho specializací je především dogfrisbee. Já třeba o sportovní kynologii, coursingu nebo mushingu nic nevím a ani bych nevěděla, na koho se obrátit kvůli zajímavým článkům. Netuším, jestli existuje redakce, kde mají všichni rozdělené sporty, pro které shánějí články.

Každopádně si myslím, že každý máme čím přispět. Kdyby to byla třeba zajímavost z jedné tréninkové hodiny nebo jednoho závodu v Horní Dolní. Teď jsem jen zběžně prolistovala nový Clean Run a člověk, co má zatím stále jen jednoho psa, tam píše, jak ho na závodech inspirovala sedmiletá holčička, která psovi nevynadala, že nedokázal projít slalomem.

3 Sabina Sabina | E-mail | Web | 14. listopadu 2007 v 12:06 | Reagovat

KaTachyon..

.. Přesně tak - člověk si není jistý, jestli to je správně... Navíc u celorepublikového časopisu si není jistý tím, zda si tu "čest" tam psát zaslouží... (Tedy aspoň takto to přijde mně...)

.. Otázkou je, jak to Monica Percival třeba dělala v začátku. Poněvadž někdo Clean Runu musel dát nějakou podobu. A pokud se lidé naučí, že tam může přispívat kdokoliv, tak pak začnou přispívat i ti "bázlivější".

.. Myslím, že zjistit nějakou špičku v daném sportu není problém a "zaúkolovat" jí, jestli by mohla požádat další by dle mého taky problémem být nemělo, ne? Otázkou je, zda jsme na takové úrovni, že dokážeme své pomyslné místo nabídnout dalším.. To si netroufám odhadnout.

.. btw... a když nejsou Střípky, tak Ti něco brání v tom, abys přispívala do Psích sportů? .o)

4 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 14. listopadu 2007 v 15:47 | Reagovat

a když nejsou Střípky, tak Ti něco brání v tom, abys přispívala do Psích sportů? .o)

Nic mi v tom nebrání, však taky přispívám :-)

5 Iveta Iveta | E-mail | Web | 21. listopadu 2007 v 12:46 | Reagovat

Ahoj holky. Zase jsem si dobře početla. U nás je nevětší problém asi v tom, že se člověk bojí napsat své zkušenosti a podělit se s ostatníma jen proto, že ti "vyvolenější" ho pak budou pomlouvat kde můžou.  Znám to moc dobře. To si pak člověk rozmyslí s někým se o něco dělit i když by moc rád. za to peklo to pak nestojí. Bohužel naši "vyvolení" mají své metody a přes ně nejede vlak a nejsou ochotní přijmout jiný způsob. Mluvím hlavně o agility. Je to škoda. O to víc si vážím takových lidí, teří jsou přístupní diskuzi a podělit se o svůj názor. Já říkám, že informací není nikdy dost a i když zjistím, že tudy pro mě cesta nevede, je to cenná zkušenost.

6 Sabina Sabina | E-mail | Web | 22. listopadu 2007 v 11:04 | Reagovat

KaTachyon..

.. Jejda, jsem to napsala špatně :o) Jsem to myslela tak, že nemusíš truchlit, že přispívat můžeš :o)

Iveta..

.. Ano, s tím též souhlasím, ale zase na druhou stranu si myslím, že už se najde dost lidí, kteří řeknou, že ten článek je povedený a rozumný... A dokud se budou všichni bát, tak pořád budou ti "vyvolení" mít patent na rozum, poněvadž nováčci nenajdou jinou cestu..

7 nnn nnn | 7. dubna 2008 v 10:08 | Reagovat

to není časopis jen o agility, takže když to chápeš,tak nechápu tuhle zbytečnou debatu. psí sporty,už jen ten název patrně naznačuje že jde o všechyn psí sporty a možná každýmu by tam něco z toho svého chybělo, mně tam nechybí nic a víc věci o agility by asi bylo moc, a nejen o něm víc věcí,takhle si myslím že je to akorát od každého.

8 Keyflex Keyflex | 29. května 2008 v 8:03 | Reagovat

Já nevím no, zrovna si tu sedím a čtu si v Psích sportech a také bych řekla, že je to časopis více než vyhovující. Je mi jasné, že nemám s čím porovnávat. PPČ jsem nikdy podrobně ečetla, ale řekla bych, že je to spíše o psech jako takových a tady máme hlavně dokumentaci nejrůznějších závodů, apod. Od každého kousek. Myslím,že je zbytečné tady práci Jakuba a celé redakce zlehčovat-myslím, že si dávají více než hodn záležet a podle toho také vidíme (a je jich mnoho) ohlasy. Ale všichn víme, že zavděčit se všem je nemožné.

9 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 28. května 2017 v 22:28 | Reagovat

He left word for you to meet him at the airport at 6.

10 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 13:02 | Reagovat

I lost his book, but he doesn’t hold it against me.

11 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 10:31 | Reagovat

Get to the point!

12 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 17:16 | Reagovat

The speeding car almost hit the man. That was really a close call.

13 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 2:48 | Reagovat

He caught me off guard with his question.

14 Avito321lymn Avito321lymn | E-mail | 28. října 2017 v 4:51 | Reagovat

[b]Пополение баланса Авито (Avito) за 50%[/b] | [b]Телеграмм @a1garant[/b]

[b]Здравствуйте, дорогие друзья![/b]

Всегда рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

[b]Аккаунты не Брут. Живут долго.[/b]

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: [b]50% от баланса на аккаунте.[/b]
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

[b]Гарантия: [/b]

[b]И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!![/b] Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

[b]Заливы на балансы Авито[/b]
________

как вывести деньги с авито кошелька на киви
как зарабатывать деньги на авито на купле продаже
забыла аккаунт на авито
как отвязать номер от авито если забыл аккаунт
как на авито восстановить аккаунт по номеру телефона

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama