Co se dá s clickerem dělat - SHAPING

11. listopadu 2007 v 17:35 |  Clicker
Shaping, neboli tvarování, je jedna z obrovských výhod cvičení s clickerem. Základem je, že psa odměňujeme za správné reakce a nežádoucí pokusy ignorujeme, takže časem bude předvádět jen žádoucí chování. Dají se tak neučit cviky velmi přesně a můžeme tak spojovat celé série chování (příklad: aport - běžení k aportu, vzetí ho do tlamy, běh s aportem k psovodovi, předsednutí před psovoda a stálé držení aportu). Psovod "vede" psa k výslednému cviku přesností klikání a odměňováním pohybů, které vedou k výslednému cviku, nemanipuluje s ním ručně ani na něj nemluví - pes se potřebuje soustředit.

Pro psa má být jednoduché reagovat tak, aby mohl být odměněn, čím více správných pokusů předvede, tím více odměn dostane a chování se tím pádem upevní. S rostoucím porozuměním se budou zpřísňovat podmínky, až pes dokáže předvést cvik, jak má finálně vypadat.
Příklad, jak se dá tvarovat cvik, najdete v mé fotogalerii o nácviku následování hůlky. Kdykoliv popisuji nějaký cvik, popisuji, jak ho tvaruji, například v Reverse heel position nebo celém seriálu o Nose targetu.

Důležité zásady shapingu


Načasování

Za co psovi kliknete, to pak bude dělat. Představte si, že jste fotograf, clicker je spoušť aparátu a cvik, který se pes naučí, je fotka. Pokud zmáčknete spoušť moc brzy, fotka vám neukáže výsledný cvik - pes sice začne cvičit, ale cvik nedokončí. Když zmáčknete spoušť moc pozdě, cvik už na fotce není vidět. Pes pak cvičí nepřesně a pomalu, protože si není jistý, proč se mu kliklo, když už nic nedělal. Správná fotka (cvik) vám vyjde jen tak, že budete klikat v tom správném okamžiku. Pokud si pes bude jistý, za co dostat odměnu, bude sebevědomý a může tím pádem cvičit rychle a přesně.

Kritéria

Představte si, jak chcete, aby cvik vypadal (co přesně má pes dělat s nohama, v jaké pozici má být vůči vám, jak rychle chcete, aby cvičil), a pak ho odměňujte vždycky a jen za to, když vaše kritéria splní. Pracujte vždy na jednom a obtížnost zvyšujte až tehdy, kdy pes své práci rozumí. Vnímejte je jako pravidla hry - dokud hrajeme podle pravidel, hra pokračuje, když pravidla porušíme, musíme s hrou přestat a chybu napravit. Například jedno z mých kritérií je těsnost při chůzi u nohy. Nejdřív Waye odměňuji za to, že na místě stojí velmi těsně. Když to umí na místě, přidám svůj pohyb dopředu. Pravděpodobně se ode mně trochu vzdálí nebo mně začne předbíhat nebo zaostávat a já ho musím odměnit až v okamžiku, kdy půjde těsně. Kdybych ho odměnila za vzdálení, zaostávání nebo předbíhání, výsledkem by byl nepřesný cvik. Čím více kritérií si určíte, tím větší máte kontrolu nad cvikem a spíše ho můžete zdkonalit, ale také máte více věcí, které musíte psa naučit.

Většinou zjistíte, že mnohem více věcí může pes udělat špatně, než je udělá dobře. Při následování hůlky existuje jen jedna přijatelná forma cviku - pes sleduje konec hůlky v klidu i v pohybu nezávisle na úhlu a vzdálenosti od psovoda. Podívejte se, kolik chování jsem při shapingu musela ignorovat, než jsme se dostali k výslednému cviku:
Množství odměn
Množství odměn je počet odměn, které pes získá za minutu tréninku. Nejvíce je pes odměňovaný nedrobivými malými pamlsky, když cvičí blízko u psovoda, protože jich dokážete psovi dát v jedné minutě víc, než když za cvičení na dálku psovi hodíte míček. Proto se většina psů drží ráda u psovoda. Odměn by mělo být právě tolik, aby se chování udrželo a přitom se pes nepřežral. Když odměňujete příliš málo, pes může být zmatený a ztratit o cvičení zájem, když hodně, pes může ztratit zájem o odměnu. Při učení nových cviků se používá mnoho lákavých a chutných odměn, které mohou ubývat a stávat se obyčejnějšími pamlsky, dokud pro psa není dělání samotného cviku odměňující (na závodech agility si můžete často všimnout, že psi obíhají psovody, protože to s nimi někteří dělají, než je pustí na start nebo na překážku).

Přidání povelu

Jak už jsem psala, při výcviku se na psa nemluví (s výjimkou rozumě umístěné pochvaly), tedy se neříkají ani povely. Proč? Když pes dělá poprvé slalom, jeho provedení není ani přesné, ani rychlé. Kdybyste ho označili povelem a pochválili, učili byste pomalý, nepřesný slalom. Pes se samozřejmě časem může rozeběhnout, ale když se pak dostane do krizové situace (například vypjatá atmosféra na závodech), opět se může vrátit ke špatnému provedení cviku. Proto je lepší přidat povel jen ke cviku, který pes dokáže na 100% předvést v různých podmínkách (různé překážky, různé cvičáky...).
Pes je díky klikání a odměňování zvyklý cvik neustále opakovat. Když na něm uvidíte, že se chystá zase cvik zopakovat (otočit se, dotknout se zóny, přiřadit se k noze...) potichu vyslovte povel tak, aby to psa nevyrušilo. Pokud už cvik umí přesně a jistě, nemělo by ho to vyrušit z peovedení cviku. Jestli přece, povel neopakujte (nechcete, aby pes poslouchal až na druhý povel), ale počkejte, až si pes řekne, že se mu to jednom zdálo a bude opět pokračovat ve cvičení. Po několika opakování by si pes měl vytvořit spojení mezi povelem a cvikem a reagovat ihned po vyslovení povelu (je to pro něj koneckonců nejrychlejší možnost, jak získat pamlsek).
Jakmile jednou spojíte cvik s povelem, už psa neodměňujte, pokud ho bude předvádět bez povelu - mohl by s tím začít i ve chvíli, kdy se vám to bude hodit nejméně. Můžu vás ale ujistit, že se bude pokoušet cvik uplatnit ještě dlouho potom, co vy jste jeho výuku ukončili. Co kdyby z toho něco káplo?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dara Dara | E-mail | Web | 15. ledna 2008 v 20:56 | Reagovat

Čus, musím říct, že tvé články týkající se klikeru teď přímo hltám. Od léta jsme se s Darou potýkaly s intemitentním kulháním, tak jsme musely agility vynechat. Nejdřív to vypadalo na natržené vazy, a protože se to nelepčšilo, náš vet Meruně koleno otevřel. Vazy jsou sice v pořádku, byl ovšem objeven dlouhotrvající zánět chrupavky´nejasné etiologie. Takže od minulého úterý máme nasazena antibiotika ( mám jich celej vagón ) a naordinovaný klidový režim. Na stehy sice jdeme až ve čtvrtek, ale čuba se úspěšně zotavuje a začíná mi z nedostatku činnosti lézt po hlavě. Takže nezbylo než vymyslet práci na doma. Vrátila jsem se ke klikeru, na který jsem před tím neměla trpělivost. Chtěla jsem začít tím, že se mrknu na videa. Sotva se však z reproduktoru ozvalo první kliknutí, v koutě spící čuba už byla nastartovaná u mě s otevřenou tlamou a čekala na pamlsek. Naklikaná byla zjevně velmi dobře :-) Ovšem tam jsme minule taky skončily. Rozhodla jsem se, že první věcí, kterou pomocí klikeru nacvičím bude aport. U tohoto cviku vládla stejná nekázeň jako na překážkách. Skákala na mě, sotva jsem vzala aport do ruky, vybíhala pro aport předčasně a cestou zpět ho stihla několikrát "zabít". No vždyť si ji dokážeš představit. Tak jsem to teda dle tvých rad rozfázovala. Vzala jsem do ruky aport a Dara pochopitelně skočila a rvala mi ho z ruky. Tak jsem jí ho pustila a dál o něj nejevila zájem. Vítězoslavně si o odnesla a čekala, co bude. Nic. Když ho z nedostatku zájmu z mé strany opustila úplně, opět jsem ho uchopila do ruky. Tak zase nic, no. Tahle situace se behem dvou dní stále opakovala. Dara byla čím dál tím nejistější, až jednou z té nejistoty nevyskočila a šla způsobně vedle mě. No a tak jsem hned klikla a odměnila. A pak jsem se fakt musela smát, protože napříště bylo vidět, jak jí to šrotuje, jestli teda má skočit nebo nemá. Fakt vtipný, když vidíš psa, jak přemýšlí. No a už neskáče. Ovšem venku bedeme muset asi začít znova od začátku. Dál jsem pokračovala eliminací předčasného vybíhání. Když jsem neklikla po tom, co na mě neskočila a ani potom, co vyběhla bez povelu, byla zmatená jak včela v lese. Začala fňukat a pak štěkat. Opět jsem to teda ignorovala s tím, že výcvik nepokračoval. Zjednodušila jsem to chůzí u nohy, kterou teda už umíme a aport jsem místo házení jen upustila. Protože při chůzi musela vnímat mě, nestihla pro upuštěnou věc vystartovat. Tak jsem teda klikla a odměnila. Po předchozích zkušenostech teda tuhle fázi pochopila mnohem dřív než to skákání. No a hodlám pokračovat v nácviku "nepřekusování" Hele, docela mě to baví. Ale možná je to jen tím, že teď nemáme jinou možnost. Každopádně jsi to ve svých článcích vysvětlila skvěle. Tak se zatím mějte všichni 3L fajn i celou vaší smečkou.

2 Shel-chan & Sheimi Shel-chan & Sheimi | E-mail | Web | 27. července 2009 v 4:47 | Reagovat

Ahoj,
no tak isto ako Dara musím poďakovať za super článok. Mám teraz prvého psa - šeltiu a musím povedať, že ako tak čítam, asi je hodne rozdielny od borderi :)

No ale k veci. O metódach výcviku s klikerom som čítala veľmi dávno, takže kým mi pani chovateľka nabalila šteňa a kliker, všetko mi z hlavy vyfučalo :) Teraz si psíka pekne lurujem a divím sa, prečo keď zavelím, tak predo mnou sedí a čaká, kým mu vysvetlím, ako dostane pamlsok. Predsa na všetkých videách to tie psy skúšali samé.

Takže teraz si pekne výcvik rozfázujeme a uvidíme, čo sa stane. Kedysi som vedela, že s klikerom ide všetko po častiach, no ale to bolo dávno... A inak ďakujem za ten tip s povelmi. Stále som nechápala, kedy to mám povedať, aby si to pes zapamätal, keď ho to očividne ruší.
Takže pohľadám ešte nejaké články a snáď nám to pôjde. Ešte stále totiž verím, že v našom "týme" nie je pes ten hlúpy... ;P

3 Nat  .lAxono Nat .lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 11:36 | Reagovat

A new car is high on my list of priorities. A new TV is not high on my list.

He doesn’t know French at all. I don’t like it at all.

4 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:23 | Reagovat

He can hold his own in any situation. We need men who can hold their own.
Surprisingly good post.

5 Hollyfat Hollyfat | E-mail | 30. srpna 2017 v 13:25 | Reagovat

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>
Play with me my friends...

...

6 Avito321lymn Avito321lymn | E-mail | 28. září 2017 v 21:32 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам требуются определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как отвязать номер с аккаунта на авито
электронные кошельки авито
почему на авито блокируют аккаунт в
что делать если заблокирован аккаунт на авито
удалил аккаунт на авито номера все ещё привязаны

7 AlysonTcx AlysonTcx | E-mail | Web | 18. října 2017 v 22:58 | Reagovat

http://www.akonter.com/story/buy-levitra-vardenafil-online-without-prescription-/

8 Avito321lymn Avito321lymn | E-mail | 21. října 2017 v 14:52 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Будем рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как на авито залить видео на
как вернуть деньги за заблокированное объявление на авито
как удалить аккаунт в авито если забыл логин и пароль и номер
восстановить аккаунт авито через мобильный телефон
можно ли иметь несколько аккаунтов на авито с

9 AlysonPjm AlysonPjm | E-mail | Web | 29. října 2017 v 19:40 | Reagovat

https://youtu.be/OXQMI94Aqxo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama