D.A.S.H.

21. listopadu 2007 v 21:48 | by KaTachyon |  Clicker
DASH je zkratka fází, které pes musí projít, aby mohl dokonale předvádět dokonalý cvik. D - desire (touha), A - accuracy (přesnost), S - speed (rychlost), H - habitat (zvyk). V každém kroku tréninku nových věcí je nutné nejdříve psa nadchnout pro práci a vámi, pak po něm vyžadovat přesnost, nechat ho dělat cvik v takové rychlosti, jaké chcete a pak ho naučit, že se cvičí v každém prostřdí za každých podmínek. Ideálně tento postup byste měli dodržet v každém z kroků výcviku.

"D" - desire

Než se pustíte do tréninku kteréhokoliv cviku, ať už pro dogdancing, nebo do agility, musíte nejdříve psa přesvědčit, že dělat něco s vámi, vymýšlet nové věci a dávat na vás pozor, je skvělé a splní to všechna jeho tajná přání. Nejlépe ho navnadíte, když najdete odměnu, která mu vyhovuje. Pro některé psy to jsou hozené tenisáky, pro jiné tahání o kus hadru, někteří psi jsou na piškoty, jiní by se zase umlátili pro kousky sýra nebo masa. Každý pes je jiný, proto neváhejte experimentovat dokud nezjistíte, co je právě pro vašeho psa tím pravým ořechovým. Čím více pamlsků má váš pes rád, tím větší možnosti pak máte v jejich kombinování, aby psa neomrzely. Ideální je, pokud má pes rád pamlsky a zároveň si i rád hraje. U některých cviků se vám budou spíše hodit pamlsky, kterými psa můžete snadno a rychle odměnit, zatímco je v žádané pozici, jindy podpoříte ve psovi rychlost, pokud mu hodíte hračku.
Ať už budete používat jakoukoli odměnu, pamatujte si, že psa nejvíce potěší a povzbudí vaše nadšení a váš zápal pro věc. Zvířata vnímají emoce velice silně, proto nešetřete já sáním a chválou, drbáním a bláznivým pobíháním. Všiměte si, jak zapáleně si hrají dva psy. Tento zápal musíte ve psovi probudit pro hru a cvičení s vámi.

"A" - accuracy

Určitě chcete, aby váš pes dělal to, co chcete, přesně tak, jak chcete. když už máte psa nadšeného, který by s vámi rád pracoval, představte si, jak chcete, aby nový cvik vypadal a rozfázujete si ho do takových kroků, aby je pes zvládl. Čím jasnější kritéria cviků si stanovíte, tím větší budete mít nad cvikem kontrolu a budete co ho moci upravit. Jak chcete, aby vypadala vaše chůze u nohy? Asi by měla být v těsné blízkosti vaší nohy, pes by vás neměl ani předbíhat, ani za vámi zaostávat, měl by vás pozorně sledovat a tvářit se radostně. Na každém z faktorů pracujete samostatně. Nejdříve například na sledování vás, blízkosti vůči vám, pak pozici. Jak chci, aby vypadala Wayova target pozice? Dotýká se čumákem země mezi svýma předníma nohama, lokty jen mírně pokrčené, vůbec se po mně neohlíží.
Nemyslete si, že příliš mnoho kritérií psa omezuje. Naopak mu to přesně sděluje, co po něm chcete a za co bude odměněn. Neslevujte ze svých kritérií a odměňjte jen to, co se vám líbí. Pokud se rozhodnete psovi cvik "ulehčit", když odměníte i horší provedení, než kterého je schopen, ve skutečnosti mu tím vůbec neulehčujete, právě naopak. Bude mít zmatek v tom, co vlastně daný povel znamená a jeho provedení se může začít značně lišit. Vás pak zmate, že pes najednou dělá chyby ve sviku, který už uměl a třeba ho nelogicky potrestáte za chování, které jste jednou odměnili. Tím, že psa odměňujete/trestáte s ním komunikujete, sdělujete mu, jaké chování má opakovat a jaké ne. Správné chování by mělo být odměněno přibližně v 80% případů, kdy ho pes provede, aby se utvrdilo. Vy se můžete spolehnout, že váš pes udělá, co potřebujete, váš pes bude věřit, že dělá právě to, co chcete. Sebejistý pes je spokojený rychlý pes.

"S" - speed

Z mého úhlu pohledu se rychlost kliká nejhůře. Aby pes mohl cvik provádět rychle, můsí splňovat několik požadavků:
1) Musí si být jistý, jak cvik vypadá, čili za co je odměněn. Pokud si není jistý, ztrácí čas přemýšlení a váháním.
2) Musí si být jistý, že dostane odměnu. Pokud nedostane odměnu, proč by se namáhal? Pokud si bude myslet, že bude za povela dokonce potrestán a přesto bude k jeho splnění nucen, nikam spěchat nebude.
3) I v rychlosti je schopný vnímat signály psovoda. Rychlý pes není pes urvaný ze řetězu. Jestliže má v rychlosti provádět cvik, ne jenom provádět, musí reagovat na chválu a odměňování.
Je skutečně důležité, aby pes přistupoval ke cviku sebejistě. Pokud se pokusí o nějaký cvik, ale vám se bude zdát příliš pomalý a nekliknete, pravděpodobně se o něj pokusí razantněji a rychleji, aby už získal tu odměnu. To je vaše chvíle, kdy máte kliknout. Jako když někteří lidí bouchají do rozbitých automatů se sušenkami. Pokud si pes ale není jistý, můžete tím jeho nejistotu ještě podpořit a bude pomalejší.
Tip pro zrychlení: Podržíte psa tak, aby nemohl ihned vykonat cvik (ale slovně nic nezakazujete). Protože on chce ale odměnu, pokusí se oprati vám vyvinout nátlak. Když tu udělá, pustíte ho, aby mohl cvik splnit a dáte mu za to ihned velkou odměnu. Tak se naučí dávat do cviku velkou sílu. Flyballisti to znají velmi dobře :-)

"H" - habitat

Tomuhle zrádnému slovíčku se nevyhnete celý psí život. Zvykání na nové překážky, zvykání na nová prostředí, zvykání na nové psy, lidi, zvuky... Že pes dokáže dělat nějaký cvik doma nebo na cvičáku ještě neznamená, že ho stejně dobře předvede i vedle hrajících si psů nebo na závodech. V každém novém prostředí musíte psovi zdůraznit, že se jedná o stejný cvik jako kdykoli jindy. Nejlépe, když couvnete o krok zpátky ve svém výcviku a psovi cvik zjednoduššíte na takovou úroveň, aby ho mohl zvládnout i v jiných podmínkách. Pokud doma už děláte chůzi u nohy bez vodítka, mezi psy opět použijete vodítko. Pokud na svém cvičáku má pes naprosto nezávislé zóny, na cizím cvičáku a překážkách vzdálenost mezi vámi opět zkraťte. Pokud pes neztratí jistotu a bude stále cvičit perfektně, můžete svoje kritéria plynule zvedat natolik, že zvládnet venku to samé, co doma. To bychom si všichni přáli, ale někdy to nebývá jednoduché, často je třeba psovi práci výrazně ulehčit a postupovat pomalu, aby neztrácel jistotu a zvládat rušivé vlivy okolí. S čím více podmínkami se pes potká, tím lépe se pak v novém prostředí dokáže přizpůsobit. Neváhejte trénovat na různých cvičácích s různými skupinami psů na různých překážkách. Závody jsou pak jedna velká nárožná situace, se kterou se musí vyrovnat nejen váš pes, ale i vy sami, nepodceňujete přípravu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 16:09 | Reagovat

I’ll make no bones about it: I don’t like your attitude to work.

2 PeterGon PeterGon | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 1:21 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

3 SlavaTya SlavaTya | 5. října 2017 v 17:43 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and cried about his wakefulness. I totally told him to <a href=http://firmgains.com/drugs/long-term-effects-of-ambien-on-the-brain>link</a> and deal with it.

4 BethanyJpg BethanyJpg | E-mail | Web | 6. října 2017 v 20:08 | Reagovat

http://thecelebfun.com/index.php?qa=2405&qa_1=how-to-get-info-relating-to-buy-valium-online

5 AlysonIql AlysonIql | E-mail | Web | 11. října 2017 v 6:24 | Reagovat

http://www.hi5.com/profile.html?uid=6055413758

6 Dol77larkig Dol77larkig | E-mail | 14. října 2017 v 18:45 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

7 BethanyNjy BethanyNjy | E-mail | Web | 25. října 2017 v 14:39 | Reagovat

http://www.4mark.net/story/312141/buy-accutane-online

8 Igorknosy Igorknosy | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 18:39 | Reagovat

Ненастье гряь на земле
Заходите  в спорткомплекс  одеваете  бахилы и все чисто,
дешовые надежные бахилы
смотрите тут ===> <a href=http://vilada.ru/item/102-bakhily-pvd-povyshennojj-prochnosti>КАЧЕСТВЕННЫЕ НЕДОРОГИЕ БАХИЛЫ</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama