Warm-Up x Cool Down

10. listopadu 2007 v 22:33 |  Agility
Před každým během na závodech a ideálně i před tréninkem by se nemělo zapomínat na rozehřátí psa a jeho následné uklidnění - warm-up a cool down. Pomůže mu to, rozhýbat svaly, rozproudit krev a dostat do těla kyslík, aby ho pak na parkuru nic nebrzdilo. Rovněž po běhu by si pes neměl jít lehnout nebo být zavřený do klece, ale člověk by ho měl pomalu vychodit, aby mu zase klesl krevní tlak a namáhané svaly měly možnost se uvolnit.

Warm-Up

Než pes začne překonávat překážky, je třeba ho rozehřát, rozhýbat svaly, aby si je víc uvedomoval, měl nad nimi větší kontrolu, rozproudila se krev a začala celé tělo zásobovat potřebným kyslíkem a živinami. Součástí by měl být i stretching, aby měl pes větší možnost pohybu a klesla možnost zranění. Lehký klus nebo běh v rozpětí 2 - 5 minut rozproudí krev. Starší psi nebo psi po zranění možná budou potřebovat rozhýbávat se trochu déle. Ideálně by to všechno mělo probíhat na povrchu, na kterém pak pes bude muset závodit.

"Pojď Wayi, je warm-up," volám ho z klece. Nejprve Waye nechám trochu se procházet nebo pobíhat, jak uzná za vhodné, protom mu házím hračku, aby se sám proběhl. Pokud mám tu možnost, snažím se mu protáhnout alespoň velké skupiny svalů na nohou (Way se ale leckdy na závodech neuvolní). Pak přejdu k rychlému startu z odložení (nenechávám ho ležet moc dlouho) a pokud mám tu možnost, skáču s ním rozeskokovou překážku. Přestala jsem na ní dělat klasické "osmičky", zkouším na ní hlavně odložení, těsné točení nebo vedení, které budu potřebovat v tom daném běhu. Asi dva nebo tři psy ředemnou si přijdu k parkuru a s Wayem se jen ho hračku přetahuji, popřípadě s ním zkouším nějaké prvky z dogdancingu, aby se začal soustředit. Když běží pes přede mnou, snažím se z Waye hračku vypáčit, aby už byl klidný, až půjdeme na start a nedocházelo ke zbytečnému zdržování, které by mně znervóznilo.
Tip: Way začínám rozcvičovat na normálním vodítku nebo navolno, ale když se blíží náš start, dám si ho na "agilitní" vodítko - vodítko spojené s obojkem. Už se mi totiž jednou stalo, že jsem vystartovala a Wayovi na krku zůstal obojek.

Cool Down

Znáte vycházení dostihových koní po závodě, aby vychladli, než je uklidí? Stejně jako ani vy si po běhu uhned nesednete ještě udýchaní, tak byste neměli psa někam zavírat, dokud je ještě rozehřátý z běhání. Cool down představuje 5 - 10 minut méně intenzivní aktivity, než v jaké pes závodil. Pez by měl z běhu zpomalit do klusu a nakonec do chůze. Součástí cool downu by měl být rovněž stretching.
"Jdeme cool downovat" je Wayova druhá nejméně oblíbená věta, hned po "Jdi do klece." Po běhu následuje samozřejmě odměna v podobě házení hračky a přetahování se o ní, ale když na něm vydím, že už by si rád odpočinul, nechám ho pobíhat s hračkou, jak chce, pak mu seberu hračku a zase ho nechám na volno, až ho konečně vezmu na vodítko a nenechám ho jít rychleji než chůzí. Na MRM už jsem na něm viděla, že je i za obyčejnou chůzi docela rád a když jsem ho vracela do klece, dýchal klidně a jazyk mu nevisel na vestě. Krásně se mi protahoval na MR v chatičkách, kde jsme měli relativní klid a Way se dokonce na chvíli i uvolnil. K večeru jsem na něm viděla únavu a bolely ho různé svaly, stejně jako mě, ale protáhla jsem jeho i sebe a druhý den mně překvapilo, že já i Way jsme se cítili v pohodě a nabiti energií.
Tip: Pokud máte stejného šílence, jako já, a pomalá chůze ho přivádí k šílenství, procházejte s ním někde v ústraní jen kolečka. Když už ho půjde poněkolikáté, přestane ho to bavit a podvolí se.

Psovodi

Sice jsem mluvila o psech, ale agilitní tým tvoří dva členi a ani psovod by tak při rozhýbávání a vychládání neměl zůstat pozadu. Opravud se mi poslední dobou osvědčilo rozebíhat se klusem a tryskem, skákat, kopat nohama a všelijak se protahovat. Vřele fyzická cvičení můžu doporučil lidem, které trápí tréma, protože ta jim stahuje svaly a pak se z pohledu psa chovají podezřele. Běhání a skákání vám uvolní svaly a dýchání a na parkuru můžete běžet rychleji a volat povely klidněji. Rovněž tak poběhová uvolňovací cvičení vám protáhnou a uvolní namáhané svaly, a pak budete připraveni znovu nastoupit a běžet, jak nejlépe umíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monča+Chelsinka Monča+Chelsinka | Web | 12. listopadu 2007 v 7:04 | Reagovat

Tý jo, čumím, jak jsi rychlá .. fakt super povídání :-)) čéče no to protahování ... určitě je hodně důležíté. ... ! na to jsem vůbec nemyslela dřív .. (ještě když jsem běhala se zlaťáčkama..:-)) no a cool down ... myslím, že toje hodně potřeba, ale řekla bych že tak 80% lidí to nedělá .... stejně tak jako warm up .. :-( bohužel ... já doufám, že to bude stále častější a že lidé budou brát agility jako opravdový  "sport" .... (rozcvičit, správně dýchata atd... nehledě také na oblečení, které hodně lidí nosí ... na závodech je vidět všechno od džín, svetrů, žvýkaček v puse až po rozpuštěné vlasy apod .... ):-´(((((

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 12. listopadu 2007 v 7:19 | Reagovat

Ono by třeba úplně stačilo, kdyby po běhu vzali lidi psy alespoň na procházku. Bohužel často vidíš, že si s ním chvíli pohrají a pak mu dají lehni nebo ho někam zavřou, aby se mohli dívat na ostatní. Je sice pravda, že "mým" způsobem toho ze závodů moc neuvidíš (když jsem na MR protahovala Waye v chatičce, tak jsem se běžně stíhala vrátit až na poslední běh svojí kategorie), ale pes na tom bude celem dobře. Co se mi vůbec nelíbí, je vzít psa s klece těsně před startem a nechat ho párkrát skočit rozeskokovou překážku. Pokud si myslím, že mám málo času, tak jí vůbec neskáču.

A co lidi nosí, to je na nich, musí se v tom cítit hlavně pohodlně. Kolikrát se divím, v čem to Bára běhá, jednou závodila i v pantoflích, ale to jen proto, že se zapomněla přezout :-) Hlavně je důležité mít límeček nahoru, jako Greg :-) A rozpuštěné vlasy... Brrr. Za to jsem kdysi dávno dostala vynadáno od Míly Vrbové a od té doby je mám vždycky svázané, jinak nic nevidím.

3 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 29. května 2017 v 3:09 | Reagovat

He killed her in cold blood.

4 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 7:16 | Reagovat

He caught me off guard with his question.

5 AaauceNap AaauceNap | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 11:01 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

6 BethanyBoh BethanyBoh | E-mail | Web | 10. října 2017 v 18:31 | Reagovat

http://owhagroup.co.za/story.php?title=order-lasix-furosemide-online-cheap-buy-drugs-without-prescription

7 AlysonGdj AlysonGdj | E-mail | Web | 11. října 2017 v 5:10 | Reagovat

http://elsagames.com/profile/harriet3723

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama