Prosinec 2007

Zdokonalte náběhy do slalomu

31. prosince 2007 v 20:31 | by KaTachyon |  Agility
Waye jsem učila slalom metodou Susan Garrett 2x2 (podrobněji popsaná je na Bářiných stránkách). Je výhodná v tom, že učí psa od začátku slalom překonávat samostatně, není tedy potřeba, aby psovod psovi ukazoval, a od začátku ho učí samostatně vyhledávat náběhy. Nevydržela jsem ale u ní dost dlouho a necvičila správné věci, takže jsem najednou zjistila, že pes mi sice prokličkuje dvanáct tyček, aniž by mě k tomu potřeboval, ale jakmile je těžší náběh z překážky, jeho trefení slalomu je otázkou náhody. Navíc jsem ho nikdy neučila ho do slalomu navádět na ruku, takže jsem neměla jedinou možnost, jak mu správnou díru ukázat. Haha. Bylo jasné, že budu muset cvičení slalomu opět nějak zjednodušit a systematizovat, jestli chci, abychom někdy vystartovali na závodech. A do toho jako odpověď na moje modlitby vyšel v Clean Runu článek Nail Down Your Weave Entries od Rachel Sanders.

Zóny a my VII.

25. prosince 2007 v 12:02 | by KaTachyon |  Agility
Konečně jsem se dobrala k významnějším pokrokům, tak něco málo napíši. Teď o svátcích nemám paradoxně tolik příležitostí cvičit, protože Way v neustálém rodinném hemžení není schopný odpočívat a chci trénovat jen s čerstvým, dychtivým psem. Předtím jsem ale pracovala relativně intenzivně, takže na schodech jsme se posunuli o něco výše a oblouk už dávám za nízké áčko.

Sequence - Vánoční kapr

23. prosince 2007 v 12:38 | by KaTachyon |  Agility
Veselé Vánoce,
šťastný Nový rok,
hodně zdraví, lásky, radosti a přátel,
ať se vám splní každé přání a ať najdete řešení na všechny problémy,
a hlavně ať vás vždy doprovází váš věrný společník pes.

Přejí KaTachyon - Kateřina Lerlová a Way Tachyon

A kdo se chystá o svátcích jít cvičit, tady je pár sekvencí pro inspiraci na téma vánoční kapr:

Proč učím stranové povely

23. prosince 2007 v 11:38 | by KaTachyon |  Agility
Hned v úvodu bych chtěla objasnit, co mám přesně na mysli, když mluvím o stranových povelech. Jsou to informace pro psa, aby na parkuru očekával změnu směru doleva nebo doprava. Nezahrnuji do toho směrové povely ke mně a ode mně. Zatímco Wayova schopnost jít na parkuru daleko ode mně nezávisle na mém pohybu mi leckdy vyrazí dech, moje zoufalé snažení přiblížit psa mezi překážkami k sobě zůstává bez odpovědi. Povely left a right, toč a cross, close a back nebo jejich různé kombinace mají při vedení psa mezi překážkami svoji nedocenitelnou funkci.

O povelech a ukazování

15. prosince 2007 v 18:13 | by KaTachyon |  Dogdancing
Dívala jsem se na video ze tří kol Jarního poháru Brasy. Nejdříve tam startovaly pokročilé týmy v Advanced a potom začátečníci v Beginners. Možná právě pro srovnání s pokročilými pak nezkušenost a chyby začátečníků byly do očí bijící. Chtěla bych zdůraznit především ukazování psovi a neustálé opravování jeho chyb, popřípadě zjevnou nejistotu nebo dokonce rozčilení psovodů, pokud se vystoupení nedaří podle jejich plánů.

Čekání na startu

15. prosince 2007 v 16:53 | by KaTachyon |  Agility
Procházela jsem si staré Clean Runy a všimla jsem si, že jedno z témat - evergreenů je odložení na startu. Nejen ve smyslu, jak psa donutit, aby počkal až na váš pokyn, jak jsem o tom už zde psala, ale i tom, jestli je lepší psa položit, posadit nebo nechat stát a jak daleko od první překážky by měl být.

Zóny a my VI.

9. prosince 2007 v 19:55 | by KaTachyon |  Agility
Rozhodla jsem se změnit název seriálu a to z jednoho prostého důvodu - už nebudu učit jen nose target, ale na áčku se pokusím naučit sbíhané zóny podle Ali Roukas-Canovy (viz Jaké znám techniky na zónách). Přesvědčily mně o tom Clean Runové diskuse, kde se pořád dokola probíralo, jak moc psům které zóny škodí. Sice se nose target tvářil docela dobře, pokud se pes dotkne čumákem země mezi svýma předníma nohama a to hned, ne, že by nejdříve zabrzdil předníma a až pak dal hlavu dolů. Protože nejsem úplně přesvědčená, že bych to dokázala Waye správně naučit, a protože jsem už předtím přemýšlela, že bych áčko za pár let přeučila na sbíhané, až se Wayovi budou více opotřebovávat klouby, rozhodla jsem se to naučit teď, kdy počítám se závodní pauzou.

Jak pes říká, že je ve stresu

8. prosince 2007 v 19:50 | by KaTachyon |  Clicker
Už jsem mluvila o tom, jak výkon ovlivňuje nervozita a stres psovoda. Ale každý tým tvoří dva a bohužel ani náš pes není stresu odolný a jeho psychický stav se negativně odráží na jeho výkonu. Chování psa ve stresu se často zaměňuje s neposlušností a tvrdohlavostí, a tak bohužel často na závodech vidíte, jak, místo toho, aby psovi pomohl, psovod psa za jeho nejistotu potrestá. Težko říct, jestli je náročnější agility nebo dogdancing, protože v agility na psovoda tlačí rychlé běhy ostatních závodníků a v dogdancingu na psovoda tlačí hudba. Každopádně psovod svými povely psa nutí až na hranice jeho možností a pokud není dobře připravený reagovat na náročné situace, snadno stresu podlehne.

Mistrovství České republiky v Dogdancing 2007

3. prosince 2007 v 22:07 | by KaTachyon |  Dogdancing
Poslední naší velkou sportovní akcí bylo mistrovství v Dogdancing pořádané klubem DDCCR. Teoreticky jsem se na něj připravovala už od léta, kdy jsem plánovala jít do Freestyle a Tance, dokonce jsem na obou sestavách průběžně pracovala, ale nakonec jsem se asi před měsícem (a půl ?) rozhodla svoji freestyle sestavu celou změnit, hudbu, cviky, všechno. Potvrdilo se mi tak pravidlo, že člověk má pracovat především na hudbě, která mu je blízká, a to pro mě byl Fantom opery, krásná hudba i krásný film.

Síla objetí

1. prosince 2007 v 20:26 | by KaTachyon |  Clicker
V posledním Clean Runu jsem četla moc pěkný tip měsíce. Trenérka nechává svoje studenty, aby, když se jim něco nedaří, objali svého psa a začali se s ním mazlit - je nemožné cítit se naštvaně nebo zoufale, když se prohrabujete chlupatou srstí.

Samozřejmě jsem podobnou zkušenost udělala mnohokrát, ale nepropojilo se mi to, dokud jsem si nepřečetla článek (proto doporučuji nevynechávat v psaní ani vysvětlování ani ty nejsamozřejmější věci). Nejintenzivněji jsem to vnímala na posledním Dog Dancing Show. Byla jsem nervózní, co uděláme, cvičili jsme před začátkem závodů na ploše a Way se jako obvykle zasekl a začal štěkat. Oba dva jsme s Wayem cholerici, takže se snadno vytočíme a nejčastěji skončíme tak, že stojíme proti sobě a hystericky na sebe ječíme. A najednou jsem si řekla: A dost, takhle to dál nejde.

Sedla jsem si, Way si zavolala k sobě a drbala jsem ho tak dlouho, dokud jsme se oba neuklidnili. Pak jsem znovu zkusila prvek, který jsme nemohli dát dohromady a, světe div se, šel jako po másle.

Jak si neužírat nervy

1. prosince 2007 v 20:26 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
Kostým jsem si vyžehlila,
rekvizity zabalila,
zatímco pes klidně leží,
mně se vlasy hrůzou ježí,
zítra máme předvést všem,
jak tancovat dovedem.

Srdce mám až v žaludku,
ach, už se to blíží,
srdce mám až v žaludku,
nohy se mi kříží.

Proč si nevzít příklad z Waye,
když mám nervy, on si hraje,
já chci brečet,
on chce ječet,
vrásky si s tím nedělá,
když on ne, tak proč mám já?