Mistrovství České republiky v Dogdancing 2007

3. prosince 2007 v 22:07 | by KaTachyon |  Dogdancing
Poslední naší velkou sportovní akcí bylo mistrovství v Dogdancing pořádané klubem DDCCR. Teoreticky jsem se na něj připravovala už od léta, kdy jsem plánovala jít do Freestyle a Tance, dokonce jsem na obou sestavách průběžně pracovala, ale nakonec jsem se asi před měsícem (a půl ?) rozhodla svoji freestyle sestavu celou změnit, hudbu, cviky, všechno. Potvrdilo se mi tak pravidlo, že člověk má pracovat především na hudbě, která mu je blízká, a to pro mě byl Fantom opery, krásná hudba i krásný film.

Tachyon se mnou moje nadšení z obtížné sestavy moc nesdílel a v krátkém čase jsem se toho snažili dát dohromady co nejvíce, z časových i finančních důvodů jsem vypustila druhou sestavu v Tanci. Málo času zapříčiněné brzkým stmíváním nám práci dosti komplikovalo a nakonec se mi podařilo celou sestavu vyzkoušet jen párkrát. Jako na potvoru jsem rozbila reprosoustavu, takže jsem cvičila s MP3 a v šeru hledala v trávě SD kartu, kterou mi tam každou chvíli Way odpinkl. Zároveň se do Freestyle připravovala i Verča s wesťandou Jessi a také na poslední chvíli změnily sestavu. Měli jsme to prostě veselé.

Z Prahy do Chotěboře jsme vyrazili v neděli ráno, vezli jsme Verču s Jessi a Lenku s Questym. Táta dostal de předtím k narozeninám GPS, takže jsme skrz celou Prahu řešili, jak správně nastavit cestu a stejně jsme pak jeli podle sebe. Ale nezabloudili jsme a našli jsme i ulici se sokolovnou, kde se mistrovství pořádalo. Rychle jsme si uklidili věci a v průběhu prezence ještě trochu trénovali na place.

Parket snad pro nás dva s Tachyonem nikdy nebude dost velký :-) Od té doby, co na DDSP Attila kritizoval, že málokdo využívá celou taneční plochu, se snažím sestavy co nejvíce natáhnout, a pak na závodech musím smrskávat. Tentokrát se mi povedla skutečně lahůdka, když měl Way dělat velké kruhy přede mnou, podběhnout mi mezi nohama a vystartovat dopředu, na což bychom potřebovali tak dvojnásobný prostor. Na trávníku to zvládá v pohodě, ale není sto pochopit, že stejně se cvičí i v budově. Je to Tachyon a jeho kapacita chápání je omezená.

Mistrovství bylo zahájeno vystoupením mažoretek a následným nastoupením všech soutěžících. Pořadatelé pro nás měli připraveno tolik pamlsků a psích dobrot, že jsme měli co dělat, abychom to všechno pobrali.

S Verčou a Lenkou jsme všechny tři startovaly až po přestávce ve Freestyle, tak jsme střídavě venčily psy, trénovaly sestavu se psy i bez nich, dívaly se na vystoupení a vůbec se jinak nervovaly. Z Musical Dressage jsem viděla jen útržky, nicméně jsem se jen utvrdila v tom, že stále mnoho lidí nechápe podstatu MD a proto tam zařazují sestavy, které se "jinam nehodí". Naopak, Musical Dressage je jedna z nejtěžších divizí, protože psovod musí poskládat cviky psa tak, aby se pes svými kroky trefoval do rytmu hudby. I když tak nějak by to mělo vypadat ve všech divizích, v MD to je naprosto zásadní podmínka, kterou však jen málokdo dodržel.

První část mistrovství - MD a HTM skončilo s předstihem a následná přestávka pro nás znamenala poslední letmý trénink venku a pak hurá do kostýmů a na parket. Freestyle je pro mně stále nejlákavější a nejzajímavější divize, už jen kvůli originálním nápadům a kostýmům - kouzelník, pirát, hrobař... Myslela si to i televize, která přijela natočit krátkou reportáž. Je fajn, že se psí sporty čas od času objeví v televizi, dogdancing už je celkem "profláklý", když někde venku cvičím, často slyším dotazy, jestli to je to samé, co v televizi. Třeba se jednou dočkáme přímého přenosu :-)

Šla jsem v divizi až předposlední, takže jsem bohužel většinu svých soupeřů neviděla. Moc se mi ale líbila Verčina sestava s Jess, protože jely na své první závody a rozhodně si neudělaly ostudu. Zvládly většinu cviků, zaimprovizovaly, kde se ztratily a hlavně Jessinka cvičila jako snad nikdy.

A Tachyon? Škoda slov. Přestože ráno cvičil jakž takž v klidu, do odpoledne se stihl vynervovat a když mi začal škodit už u třetího cviku, moc nadějí jsem si nedělala. Nevyplnila se stoprocentně moje předpověď "on chce ječet, já chci brečet", nicméně jsem byla v silném pokušení zahrabat sebe nebo jeho. Dogdancing je velmi emotivní sport hlavně kvůli tomu, že člověk vloží do přípravy sestavy tolik práce a úsilí, že ho každý nedostatek mrzí, zvláště, když ví, jak to pes umí. Nechtěla jsem vyhrát, přijela jsem hlavně předvést, že Way je úžasný pes, který dokáže předvést krásnou sestavu i na závodech, nejen v tréninku. Tak příště.

Waye jsem odměnila a mohla pak nerušeně sledovat Tanec se psem. Také to není lehká divize, protože psovod musí udržovat kroky rytmus a pes ho musí doprovázet. Mnoho týmů už Tanec zvládá lépe, než tomu bylo v minulosti. Nakonec vyhrála Alča s Keysi, když dokázaly předvést vyrovnanou živou sestavu, plynulou od začátku do konce, kdy Alča jen hlásila povely a Keysi je prováděla, bez ukazování nebo čekání. Tak to má být. Před vyhlášením jsme uklidili věci do auta a já se ještě převlékla do kostýmu, abych si ho taky trochu užila. Při vyrábění masky jsme pokapali polovinu kuchyně tapetovým lepidlem, to ani nemluvím o svém oblečení, uších a vlasech.

Vyhlášení, jak už bývá zvykem, bylo dlouhé, přestože se ani jednou nehrála hymna (to mi na mistrovství České republiky trochu chybělo; ne, že bych byla na naší hymnu nějak zatížená, ale jeden poslech bych ještě snesla). Nejdříve se vyhlašovali držitelé titulů za postupové zkoušky, pak zvláštní ceny za Nejmladšího účastníka (Lenka Prokešová, Questy, 12 let), nejvzdálenějšího účastníka (Emilie-Dianko Macková, Chamonixa Prima Nova, Ostrava), objev mistrovství (Vladimíra Čištínová a Vast Bohemia Alké) a Miss sympatie diváků (Vanda Gregorová a Enrisa Orlen).

Vyhlašování jednotlivých divizí nás překvapilo množství cen. Každý psovod dostal pohár, každý pes medaily, k tomu mnoho věcných (a užitečných!) cen pro psy i páníčky. Šimona (2x 1. místo, 1x 2. místo) a Alča (2x 1. místo, 1x 2. místo, 1x 3. místo + pohár hejtmana) se snad jela každá dvěma auty. Na závěr ještě vystoupil akrobatický aerobik (nebo sportovní? nevyznám se v tom). Taky bych chtěla umět některé jejich figury.

Cesta domů pak byla pohodová, ukecaná a ujezená, většinu jsme jí strávili plánováním tréninků na další závody a zkoušky. A to si nechám líbit.

Videa na YouTube

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 3. prosince 2007 v 22:09 | Reagovat

Celkové výsledky najdete na www.dogdancing.wz.cz

2 Katka Katka | Web | 5. prosince 2007 v 12:41 | Reagovat

Ahoj, tady jsem našla odkaz na záznam v TV a je to od 7:32 do 8:56min.

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10118379000-udalosti-v-regionech/207411000141202-02.12.2007-19:20.html

3 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 17. června 2017 v 3:08 | Reagovat

It serves him right that he didn’t get this job, he despised all other candidates.

4 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 16:45 | Reagovat

I lost track of him years ago.

5 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 2:13 | Reagovat

The little boy disappeared. The police registered him as a missing person.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama