Proč učím stranové povely

23. prosince 2007 v 11:38 | by KaTachyon |  Agility
Hned v úvodu bych chtěla objasnit, co mám přesně na mysli, když mluvím o stranových povelech. Jsou to informace pro psa, aby na parkuru očekával změnu směru doleva nebo doprava. Nezahrnuji do toho směrové povely ke mně a ode mně. Zatímco Wayova schopnost jít na parkuru daleko ode mně nezávisle na mém pohybu mi leckdy vyrazí dech, moje zoufalé snažení přiblížit psa mezi překážkami k sobě zůstává bez odpovědi. Povely left a right, toč a cross, close a back nebo jejich různé kombinace mají při vedení psa mezi překážkami svoji nedocenitelnou funkci.

S Cannym jsem začínala trénovat v roce 1998 u Jitky Novotné, která stranové povely používala, takže jsem je celkem automaticky převzala a zařadila do svého vedení i já. Nedělá mi problém poznat na parkuru, na kterou stranu se pes točí, takže jsem je začala později učit i svého druhého psa. Výcvik Tachyonů byl z velké části ovlivněn instruktážním videem Grega Derretta, který rovněž klade velký důraz na stranové povely close (po směru hodinových ručiček) a back (proti směru). To můžete slyšet volat na parkuru Báru, protože je časem zařadila do vedení už dospělého Acee. Honza Smoček dává přednost povelům toč a cross, které ovšem mají stejný význam.

Proč se namáháme s učením stran psa a proč si je snažíme zapamatovat při běhu? Odpověď je jednoduchá - aby se pes po parkuru mohl pohybovat efektivně (rychle i přesně), musíme mu dát tolik informací o jeho dráze, kolik jen můžeme. Dobře naučené slovní povely jsou velkou pomůckou k vedení tělem. Dají se dokonce naučit tak, že budou nadřazené pohybu těla a pes se dokáže otočit i na druhou stranu, než kam běží psovod. Pokud se pes otočí na opačnou stranu, než kterou potřebujete, nemusí to znamenat pouhou časovou ztrátu, ale leckdy i diskvalifikaci, pokud následuje překonání špatné překážky.

To byl důvod, proč naučit psa strany. Když je umí rozlišovat, je dobré vědět, jak jeho schopnost co nejlépe využít. Aby pes mohl skákat (nebo točit za tunelem) opravdu efektivně, musí mít informaci o svém směru ještě dříve, než vůbec skok začne. Povel "toč" neznamená, že pes se má na místě, kde je, říznout ostrou zatáčku, ale že bude točit za následující překážkou. Mnoho psovodů volá strany (a nejen je, ale často i povely pro překonání překážky) až v okamžiku, kdy se pes odlepil od země nebo dokonce až v okamžiku, když už dopadl, aby neshodil tyčku. Že takový pes se otočil správně znamená, že se řídí především vaším tělem (což je v pořádku, povely tělem a slovy by neměly být v rozporu), nebo to dokonce může znamenat, že se rozhodl vaše povely ignorovat, protože přicházejí příliš pozdě.

Zejména mě o výhodnosti používání stranových povelů přesvědčila fotografická studie v Clean Runu, kde se srovnávala délka skoku psa, který ví, že pokračuje dopředu a psa, který ví, že točí. Při točení je délka odrazu i dopadu psa minimálně dvakrát kratší.

Není to jen časová výhoda, kterou může získat pes s naučenými stranovými povely. Zejména majitelé rychlých psů jistě uvítají možnost ovládat svého psa, aniž by mu museli být nablízku. Rozhodčí staví čím dal komplikovanější tratě, proto je třeba mít ucelenější a jednoznačné vedení a tomu může znalost stran velmi napomoci. Podívejte se například na sekvenci níže a zkuste ji zaběhnout z ruky. Z vlastní zkušenosti vím, že psovodi, kteří nemají jiný prostředek, jak přivolat psa, než "Alíkůůů, Alíkůůů..." mají na téhle sekvenci dost potíží. Pes skáče moc daleko, na špatnou stranu a pak se točí, nebo ve větším oblouku trefí špatnou překážku. Se stranovými povely to je lepší. Abyste si vyzkoušeli svoje možnosti, jak ovládat psa, zaběhněte se si nejdřív sekvenci ještě níže.

Jak psa naučit strany

Já jsem učila strany stejně jako otočky v dogdancingu a řídila jsem se Gregem Derrettem. Jeho metoda je vhodná pro psa, který se rád tahá, ale podobně funguje i se psem na pamlsky.
Učení na hračku
Přetahujte se se psem o uzel, hadr nebo míček na provázku. Je lehčí začínat už se štěnětem, pokud se jedná o velké plemeno, protože v rámci hry přetahování najednou se psem zatočíte (tím, že se svým koncem hračky opíšete kruh) okolo své osy. Už ze začátku točte psa na obě strany, ale neříkejte žádné povely.
Hrajte si s ním takhle tak dlouho, až přestane vyvíjet tlak proti vaší manipulaci. Nevím, jak to Wayovi trvalo dlouho, ale není to otázka jedné lekce. Jakmile se točení přestane bránit a naopak se sám do pohybu vloží, začněte v konci otočky uzel pouštět, zavolejte psa k sobě a zase se začněte tahat. Postupem času pouštějte hračku dříve a dříve, až psovi jen naznačíte směr točení, pustíte uzel a on se otočí sám. Když mu to půjde dobře, můžete začít říkat povel. Pro každou stranu používejte jiný povel, který pes jasně rozezná (například "pravá" a "levá" není šťastná volba).
Další krok je takový, že psovi hračku vezmete a do otočky mu ukážete rukou (a řeknete správný povel), jakmile se pes otočí, následuje dlouhá hra, pak odebrání uzle a opět otočka. Nepravidelně zkoušejte obě strany, aby se pes skutečně naučil rozdíl mezi slovními povely.
Pokud pes nedělá chyby v točení s ukazováním, točí se rychle a nadšeně se vrhá po odměně, učte psa otočit se jen na slovní povel. Ruce s hračkou nechte viset volně podél těla, nebo je schovejte za záda, aby pes neviděl hračku. Řekněte mu povel pro otočení a ze začátku mu můžete do správného směru napomoci například natočením ramen nebo kývnutím hlavy, ale i to byste měli časem odbourat.
Abyste se přesvědčili, že pes umí rozlišovat strany, nechte ho dělat víc otoček za sebou a náhodně vydávejte povely, například "right, right, left, right" nebo "left, right, left, right, right". Jakmile je pes bezchybný, máte většinu práce za sebou. Jestli si dobře vzpomínám, Way tohle zvládl někdy okolo 14. měsíce, protože tehdy jsme začínali skákat.
Učení na pamlsek
Postup je velmi podobný, zejména v pozdějších fázích. Psa ale místo na hračku vodíte za pamlskem. Musíte si dát trochu pozor, abyste na psa příliš nespěchali a on zvládl celou otočku, ne jen půlkruh a pak se otočil zpět k vám. Postupně nebudete držel pamlsek přímo u čumáku psa, ale budete držet ruku výš a výš, až pro naznačení otočení postačí malý kroužek zápěstím. Postup odstraňování ukazování je pak stejný jako u učení s hračkou.
Na překážkách
Ještě dříve, než vyrazíte na překážky si můžete strany vyzkoušet při takzvané práci na zemi. Budete se psem pobíhat po trávě v serpentinách, kruhu, nebo jinak a přitom ho budete na slovní povel točit k sobě (tím budete zkoušet frontcross) nebo od sebe (rearcross).
Když pes umí stranové povely mimo překážky, je čas mu je představit i na překážkách. Greg je učí nejdříve na jedné překážce, pak na dvou rovně za sebou, kde nechá psa točit okolo jedné nebo druhé bočnice. Další procvičování si můžete vyzkoušet v "anglickém čtverci" nebo dalších sekvencích. Pes samozřejmě musí znát točení nejdříve na každé překážce zvlášť, než si ji vyzkouší v sekvenci. Jakmile se dokáže otočit po rovném tunelu nebo sbíhané kladině jen na váš slovní povel, k dokonalosti chybí už jen krůček a tím je neustálé upevňování.
Protože agility se neustále vyvíjí, co bylo dokonalé před rokem může mít dnes chyby. V souvislosti s tím, že je psovi třeba dávat povel pro točení ještě před odrazem na překážku si myslím, že je dobré do tréninku zařadit i prvek, který se svými psy cvičil Honza a to obíhání stromů na stranový povel (já k tomu používám směrové povely). Na povel doprava pes bude obíhat strom tak, že u něj bude blíže pravou stranou, na povel doleva to bude naopak. Tak se pes naučí, že povel pro točení znamená "doběhni až ke stromu a tam se otoč". Mnohem lépe se to pak převádí na překážky, kde místo stromu je bočnice a pes musí při točení skákat. Já jsem to Way učila tím, že jsem povel pro točení dávala čím dál dříve před překážkou, což není šťastný postup, protože je nejistý a pomalejší.
Další pěkná sekvence na procvičení točení je dát k sobě tři překážky, dvě se bočnicemi dotýkají bočnic té třetí. Tyčka se dá nízko a pes tak při točení okolo bočnice automaticky skočí i druhou překážku. Učí se tak od začátku, že při povelu doprava bude na té straně další překážka, kterou má skočit. Jak se dávají překážky dál od sebe, zvedají se na nich i tyčky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 4. ledna 2008 v 19:07 | Reagovat

V souvislosti se stranovými povely jsem si vzpomněla na jednu anekdotu, co se Tachyonovi podařila na jedněch závodech. Házela jsem mu míček a on se najednou zakuckal. Když přestal, zeptala jsem se ho, jestli je v pořádku a on se otočil doprava. Až zpětně mi došlo, že jsem se ho zeptala anglicky, tedy: "Are you all right?"

2 Vendula Vendula | E-mail | Web | 31. ledna 2008 v 7:46 | Reagovat

Katko,

znovu jsem si přečetla článek o stranových povelech. Zajímalo by mě, jestli není vhodné používat stranové povely (back/close...) pro zatočení po překážce na další překážku, jako je to v angl.čtverci, a pro těsné točení kolem bočnice zpátky jiné povely. Myslíš, že by tohle psa zmátlo? Díky za odpověď.

3 Bára Bára | E-mail | 23. června 2012 v 23:14 | Reagovat

Chtěla jsem se zeptat, když učím stranové povely left a right, můžu je používat u skoček, za tunelem, nebo třeba i za kldinou a áčkem, když bude možnost? Nebo bych měla používat na rozlišující.

4 Bety Bety | E-mail | 29. ledna 2017 v 20:26 | Reagovat

ahoj chtěla bych se zeptat jak se říká povelu otočení okolo bočnic

5 Nat  .lAxono Nat .lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 10:43 | Reagovat

Please remember me to your family.

I don’t have the heart to tell him that he wasn’t accepted, he’ll be so unhappy.

6 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 13:27 | Reagovat

Take an extra shirt, just in case.

7 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 19:49 | Reagovat

Pay attention to his words.

8 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 6:06 | Reagovat

The little boy disappeared. The police registered him as a missing person.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama