Zdokonalte náběhy do slalomu

31. prosince 2007 v 20:31 | by KaTachyon |  Agility
Waye jsem učila slalom metodou Susan Garrett 2x2 (podrobněji popsaná je na Bářiných stránkách). Je výhodná v tom, že učí psa od začátku slalom překonávat samostatně, není tedy potřeba, aby psovod psovi ukazoval, a od začátku ho učí samostatně vyhledávat náběhy. Nevydržela jsem ale u ní dost dlouho a necvičila správné věci, takže jsem najednou zjistila, že pes mi sice prokličkuje dvanáct tyček, aniž by mě k tomu potřeboval, ale jakmile je těžší náběh z překážky, jeho trefení slalomu je otázkou náhody. Navíc jsem ho nikdy neučila ho do slalomu navádět na ruku, takže jsem neměla jedinou možnost, jak mu správnou díru ukázat. Haha. Bylo jasné, že budu muset cvičení slalomu opět nějak zjednodušit a systematizovat, jestli chci, abychom někdy vystartovali na závodech. A do toho jako odpověď na moje modlitby vyšel v Clean Runu článek Nail Down Your Weave Entries od Rachel Sanders.

Jeho podstata spočívá v představení různých vedení, které se na slalomu dají dělat a popisuje, jak při procvičování slalomu postupovat systematicky. Výrazným rysem je, že upřednostňuje cvičit na šesti tyčkách místo dvanácti. Upevnění správného náběhu vyžaduje mnoho opakování, proto je ke psí páteři, ramenům, loktům, zápěstím a prstům šetrnější používat kratší slalom. Často jsem se setkala s obavami, že pes navyklý na krátký slalom bude z kompletního vypadávat. Myslím si, že to tolik nehrozí. Za prvé, pes začne cvičit šest tyček, až když umí projít rychle a bezchybně všech 12. Na začátku a na konci tréninku je možné použít celý slalom, ale většinu času jen šesti tyčkový. V sekvencích a jindy, kdy se neběhá jen slalom, se může používat kompletní. Navíc pro psa nemá povel slalom znamenat "proskáči 12 tyčkami", ale "budu slalomovat, dokud budou zbývat tyčky". S Wayem tak navíc průběžně cvičím dva roky a vypadává jako jiní psi, kteří cvičili vždy na dvanácti tyčkách - když ho něco vyruší, například můj neobvyklý pohyb nebo překážka blízko konce, která upoutá jeho pozornost. Všechno vedení naučené na šesti tyčkách by se navíc mělo prověřit i na všech dvanácti.
7 základních vedení
Rachel Sanders rozlišuje při tréninku náběhů 7 základních vedení (manévrů). Jsou jimi:
1. běh se psem na levou ruku
2. běh se psem na pravou ruku
3. křížení zleva doprava
4. křížení zprava doleva
5. vysílání na levou ruku
6. vysílání na pravou ruku
7. přivolání
Cvičí se vždy s překážkou a slalomem a to postavených vzájemně do různých úhlů (viz schéma výše). Začíná se rovně a postupně se úhel mezi skokovkou a náběhem zvětšuje, dokud není v pravém úhlu (nebo i více, i takové náběhy lze na závodech najít). Pokud pes udělá chybu, zkuste mu cvičení nějak zlehčit - například tím, že nebudete tak daleko nebo zkusíte slalom bez skokovky. Pro většinu psů bývá jednodušší, když je psovod vede na levou ruku, i když nechápu proč (a to i pro psy, kteří jsou od začátku učeni slalom na obě ruce, i pro Waye, který se učil slalom úplně nezávisle na mém vedení).
Běh se psem
Pro mnoho psů to nejjednodušší, pro mně s Wayem tvrdý oříšek. Pomalejší psi potřebují, aby jejich majitel běžel před nimi a neustále je povzbuzovala a chválil za správný slalom. Jakmile jsem se ale dostala před Tachyona, propadl panice a z transu se probral, až když byl několik metrů přede mnou, tyčky pochopitelně ze své dráhy vypustil.

Proto bych doporučila, aby člověk trénoval i opačnou variantu, než pes už umí. Pokud umí běžet před psovodem, tak aby ho člověk ve slalomu pomalu předbíhal, nejdřív jen u poslední tyčky, pokud nevypadne, tak u předposlední a takhle postupovat dál, dokud pes nevbíhá do slalomu a psovod už je v tom okamžiku před ním a také za ním ze slalomu vybíhá. Obzvláště obtížné pro takového psa je, pokud si psovod stoupne třeba až doprostřed slalomu, teprve pak mu dá pokyn ke startu a vyběhne pryč, takže pes hystericky vbíhá do slalomu s psovodem daleko před sebou. Na tom se skutečně prověří jeho schopnost soustředit se.

Pokud pes nechce běžet před psovodem, je závislý na jeho pohybu a to psovoda pak při závodech omezuje. Psa by správně nemělo vyrušit, ani když se psovod sebe re a začne zdrhat na opačnou stranu. Už jsem párkrát v tréninku i na závodech využila, že jsem mohla nechat psa ve slalomu a dát si náskok za překážku, která byla vůči slalomu v pravém úhlu.

Pro začátek je dobré psa naučit, že odměna je ve předu, ne u psovoda. Může ležet na zemi ve formě balónku nebo pamlsků v misce, pro jistotu i ní může být pomocník, který ji chybujícímu psovi včas zabaví. Pes nebude tak citlivý, pokud psovod vedle slalomu zpomalí tak, že pes z poslední tyčky vybíhá před ním. A tak se postupně necháte více a více předbíhat, až si to pes bude razit slalomem celou dobu před vámi. Můžete povzbuzení, které váš pes cítí z vašeho pohybu nahradit jinak, například tleskáním, nebo voláním (někdo používá třeba "lom, lom, lom, lom...", já občas "goooooooo...d"). Ale pozor, i to byste měli časem odbourat (stejně jako pohyb - nedořeknete ho až do poslední tyčky, ale až do předposlední a tak dále).
Pozn.: Tohle je začátek i pro samostatné vysílání psa do slalomu.

Rearcross

Podmínkou pro to, aby se mohl cvičit rearcross je psova schopnost vběhnout do slalomu před psovodem. Taky by pes samozřejmě měl znát rearcross z práce na zemi a měl by ho umět už i na jiných překážkách, mezi dvěma skokovkami nebo například skokovkou a tunelem.
Je dobrémít dost prostoru mezi skokovkou a slalomem a rearcross dělat nejdříve blíže skokovky, abyste do slalomu nabíhali už srovnaní. Opět psovi prospěje, pokud bude mít připravenou odměnu za slalomem. Začínejte rearcross blízko psovi a opět u něj po přeběhnutí blízko zůstaňte. Jakmile si na RC zvykne a nebudou ho rušit v plynulém překonávání slalomu, můžete je začít dělat blíže u slalomu a těsnější (tzn. budete přebíhat psovi těsně za zády). Další prvek, kterým zvýšíte obtížnost, že budete startovat (sakryš, jak bych měla říct lateral distanc česky?) více stranou od skokovky a také pak poběžíte dále od slalomu (původně například startujete metr od skokovky a končíte metr vedle slalomu, potom postupně zvýšíte vzdálenost od překážek na dva metry).

Vysílání

Správná vysílačka na slalom by měla vypadat tak, že na pouhý slovní povel (+ pokyn ruky) pes vystartuje na slalom a dokončí ho, aniž byste za ním museli běžet. V parkuru pochopitelně nebudete stát jako solný sloup, ale můžete si popoběhnout třeba někam stranou, abyste mohli vyřešit past. Nebo si představte, že budete jako Lesley Olden a k tomu slalomu prostě nebudete moci doběhnout (tedy ne, že bych někomu přála takové zdravotní obtíže, ale na druhou stranu, čtvrté místo na MS taky není k zahození).
S učením vysílání se postupuje stejně, jako při učení psa, aby běžel před psovodem, který běží vedle něj (viz výše). Je výhodné mít za slalomem umístěnou hračku nebo misku s pamlskem jako odměnu, aby se pes soustředil dopředu na práci nezávisle na vašem pohybu. Nejdříve běhejte se psem a když si zvykne, že vás nepotřebuje, aby získal odměnu, postupně se za ním opožďujte, až pes bude vybíhat z poslední tyčky před vámi, pak udělá dvě poslední tyčky před vámi atd. Nejdříve vysílání zkoušejte bez skokovky, dokud neodcouváte na místo, kam pak dáte skokovku. Ze začátku tréninku jí můžete dát blíže slalomu, aby pes neměl tolik příležitostí si mezi skokem a slalom rozmyslet, jestli se k vám náhodou nechce vrátit. Až s postupem času a s růstem sebevědomí psa dávejte skokovku dále. Opět můžete podpořit psa, aby ve slalomu zůstal různým chválením a povzbuzováním (tleskáním, voláním "lom, lom, lom..."), ale neměl by to být finální výsledek.
Přivolání
Pro některé psy je těžké vysílání, ale přivolání je podle mně těžké pro většinu psů. Pokud jsou psi zvyklí hnát se za psovodem, nemusí se pokaždé soustředit na náběh do slalomu a naběhnou až do druhé nebo třetí díry nebo naběhnou z druhé strany nebo taky nenaběhnou vůbec.
Když jsem to poprvé zkusila s mladým Tachyonem, vůbec mu nelezlo do hlavy, že by měl dělat slalom, když mám takový náskok. Naštěstí Rachel Sanders psala, jak se to pes může snadno a rychle naučit. Pokud pes dělá při přivolání do slalomu chyby, postavte si psa před slalom, stoupněte si do třetí díry, do levé ruky si vezměte pamlsek a dejte psovi povel pro slalom. Velmi pravděpodobně do něj naběhne, i když zmatený, co tam překážíte. Skrz druhou díru mu rychle ukažte pamlsek a když jí proběhne, ještě ve slalomu ho odměňte. pak vyjděte ven a zkoušejte to, dokud pes nebude v vám probíhat dvěmi dírami. Pak si stoupněte do čtvrté díry a opět k sobě psa přivolejte, tentokrát mu skrz třetí díru ukažte pamlsek v pravé ruce a ve slalomu ho odměňte a tak dál a dál, dokud pes nebude čekat před slalomem a vy za slalomem. Pak to zkoušejte z větší vzdálenosti a z překážky.
Tip - stoupněte si jen lehce stranou tak, abyste dobře viděli, jestli váš pes naběhl správně. Pokud máte tyčky v jedné řadě, někdy to není jednoduché odhadnout.
Na YouTube je pro inspiraci video z tréninku, kde jsme si zkoušeli různé náběhy.

Na slalomu se toho dá učit a zkoušet samozřejmě o moc víc, pro hodně psů je například těžší vybrat náběh z rovného pevného tunelu a také je třeba naučit se dělat za slalom frontcross nebo blindcross. Obzvláště vtipná věc, kterou jsme zkoušeli až druhý den, takže není na videu, je vyslat psa do slalomu, rozeběhnout se až ve chvíli, kdy je u první tyčky a pak stihnout za slalomem FC. U rychlého většího psa je to jen taktak. Když pes umí vysílán do slalomu, rearcrossy a nechá se předběhnout, aby si psovod zkusil za slalomem FC, tak je to taky docela adrenalin, zkusit si na slalomu hned dvě křížení.
Tak přeji šťastný nový rok, ve kterém nás nebudou trápit náběhy do slalomu :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 12:37 | Reagovat

Strictly off the record, I think the director is going to get married soon.

My dream came true when I met Pat.

2 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 15:55 | Reagovat

He always finds faults with everybody.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama