3 - 2 - 1 - Běž!

12. ledna 2008 v 18:07 | by KaTachyon |  Agility
3 - 2 - 1 - Běž! není odpočítávání odpálení rakety, ale hra pro agiliťáky. Je dobrá k učení odložení a rychlých startů, aktivní psy naučí trpělivosti a pohodlné psy rychlosti. Možná ji někteří z vás si ji vymysleli a hrají dávno, protože já jsem ji hrála už v době, kdy jsme s Cannym začínali a on potřebovat trochu povzbudit k rychlému startu. Kdysi jsem ji zkoušela hrát i s Wayem, ale bylo to s ním beznadějné, ať jsem dělala, co jsem dělala, startoval už při vyslovení "Tři!" Nedávno jsem si ji ale připomněla v Shaping Success a řekla jsem si, že naše "start line problems" můžu na procházkách řešit i bez překážek a k téhle hře jsem se opět vrátila.

Jak to vlastně vypadá? Psovod odloží psa v pozici, v jaké ho nechává na startu, připraví si hračku nebo pamlsky, poodejde pár kroků a začne nahlas odpočítávat: "Tři... Dva... Jedna... Běž!" Jak pes vystartuje, psovod se rozeběhne pryč, aby ho ještě více rozdráždil a když ho pes dohoní, dá mu pamlsky, začne se s ním přetahovat o hračku nebo mu ji hodí ještě dál dopředu. Hra se dá samozřejmě různě obměnit, aby se pes naučil startovat jen na povel, člověk se může rozebíhat pryč nebo odpočítávat tak nadšeným hlasem, že se pes bude chvět samou nedočkavostí startu.

Účelem hry je naučit psa startovat pouze na povel, i když se na běh už těší. Číslovky před samotným povelem pro běh psovi naznačují, že co nevidět poběží, stejně jako samotný fakt, že člověk odloží psa před překážkou, znamená, že ji bude brzy překonávat. Samotný běh ale není většinou tak neodolatelný jako skočka, takže pro psa většinou bývá snazší se naučit čekat. Navíc hra se dá hrát skoro kdykoli a kdekoli, takže člověk nemusí se cvičením čekat až na cvičák.

Nejlepší je vymyslet si nějaké slovo, kterým budete psa startovat. Může to být třeba běž nebo pojď nebo jdi, protože na Tahyona mluvím anglicky, tak vesele hlásím Go! Aby se naučil, že na tenhle povel má vyrazit co nejrychleji připravte si do ruky nějakou pěknou odměnu, druhou rukou chytněte psa za obojek (držte ho trochu za sebou), trochu mu s odměnou před čumákem zamávejte a s výkřikem: "Běž!" ho psa pusťte a rozeběhněte se kupředu. Jakmile vás chytí (což bude pravděpodobně vzápětí), odměňte ho. Párkrát si takhle se psem zadovádějte, ale nikdy moc dlouho, mělo by ho cvičení pořád bavit a chtít víc. Můžete trénovat i tak, že vám psa někdo podrží, zatímco vy ho budete opodál škádlit s odměnou a na povel se rozeběhnete pryč, pes za vámi.

Když pes bude chápat povel zůstaň (nebo čekej), začněte ho startovat z odložení. Doporučuji simulovat stejné chování jako na parkuru (u mě: položím psa, dám mu povel, odcházím od psa, jedním okem ho kontroluji, zastavím se, otočím k němu, zvednu ruku a s povelem jí pouštím dolů a rozebíháme se). Pes může mít nutkání vystartovat dříve, proto vždycky, než mu řeknete povel, zkuste nějaký nečekaný pohyb (krok stranou, zhoupnutí se v kolenou, mávnutí rukou...) nebo slovo (Hu!, Baf!). Když pes zůstane ležet, vystartujte ho povelem, rozeběhněte se pryč, odměňte. Pokud vystartujte předčasně, v klidu ho opět vraťte na místo a zkuste to znovu. Pokud i napodruhé vystartuje brzy, zjednodušte něco z toho, co děláte. Například nemávejte tolik rukama nebo nic neříkejte nebo nechoďte od psa tak daleko. Když zvládne něco lehčího, za co ho můžete odměnit, upevníte mu čekání na váš povel a zvládne zůstat ležet pak i při něčem obtížnějším.

Buďte vždy důslední. I sám povel "Běž!" je mimo povelu i odměnou - pes se na něj těší, protože pro něj znamená možnost získat hračku/pamlsek. Chce ho slyšet stejně, jako psi naučení na clicker chtějí slyšet klik (a to bez ohledu na to, jestli umí cvičit na clicker, tohle se vztahuje na operantní podmiňování, na jehož principu clicker funguje). Proto tedy v okamžiku, kdy řeknete "Běž!" psa pochválíte za to, co právě dělá. Pokud se nehýbá, je to OK. Ale pokud se zvedl nebo udělal krok dopředu, odměnili jste chybu. Příště nezůstane na místě, ale vystartuje mnohem dřív.

Když pes umí startovat z odložení na povel, můžete si začít hrát. Jakmile se postavíte do startovní pozice, začněte odpočítávat "3 - 2 - 1 ... Běž!" Hru můžete prodlužovat různě dlouhými pomlkami, můžete měnit intonaci hlasu, můžete počítat tam a zase zpátky... Kdykoli pes neodolá a zvedne se, klidně ho položte zpátky a začněte znovu. Pokud i napodruhé udělá chybu, zkraťte počítání nebo vzdálenost mezi vámi nebo ztište hlas, schovejte hračku... Důležité je, abyste mohli psa odměnit za to, že vás poslouchá.

S Wayem jsem tuhle hru začala hrát teprve nedávno. Dřív jsem nechávala na odpočítávání startovat psy, ale Way bez zaváhání vyrazil vždy na "tři" a nechtěla jsem Cannyho nechávat zbytečně pořád ležet, takže jsem s tím přestala. Jenže kvůli stále se nelepšícímu odložení jsem si řekla, že bych takhle mohla Way cvičit na procházkách, aby neměl míček pořád zadarmo. Protože je starší (a snad ve čtyřech letech i rozumnější), dokáže mnohem častěji vydržet na místě, ale v zásadě předvádí stejné chování jako na startu - z lehu se zdvíhá a snaží se vystartovat dřív. Napodruhé to už většinou ustojí, ale je to boj. Nejen já se chovám jako na startu, ale umí to i Way. Když se nechám oběhnout a chci ho zalehnout i nohy, lehá si jako zpomalený film, hlavu nataženou dopředu, přestože tam není žádná překážka, když odcházím, snaží si popolézt alespoň kousek, než na něj houknu.

V takové podobě je to opravdu dobrý trénink na ten opravdový trénink, protože mám příležitost věnovat mu dost času. Na tréninku už pak Waye tolik nepřekvapí, že nemá startovat dříve jak na povel a naučí se to rychleji, než kdybych mohla trénovat jen na cvičáku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vedran Vedran | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:01 | Reagovat

Moc dobrý. Těším se na další

2 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 14:23 | Reagovat

I have to see about our plane tickets.
For heaven's sake! Oh God!

3 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 28. května 2017 v 22:18 | Reagovat

Let me know when you find a job.

4 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 2:34 | Reagovat

Don’t criticize him so hard, make (an) allowance for his inexperience.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama