Běhání psovodů pokročilých věkem

4. ledna 2008 v 21:06 | by KaTachyon |  Agility
Když jsem dělala průzkum v souvislosti se seniory psy, narazila jsem i na zmínku, že by bylo fajn, kdyby existovala kategorie i pro seniory psovody, stejně jako jsou závody pro juniory. Já myslím, že to není špatný nápad, juniory jsem si vždycky užívala, je to taková "jiná soutěž". I když si nemyslím, že by se z toho měla stát oficiální povinná kategorie, protože leckdy jsou pokročilí psovodi věkem pokročilými i v agility.
Často se mi ale v Clean Runu nebo na zahraničních fórech stává, že si psovodi, kteří už nemůžou běhat tak rychle jako jiní, nestýskají na to, že by se pro ně měla zavést speciální kategorie, ale řeší, jak nejlépe uspořádat vedení pro svého psa. Ono to je také proto, že věkový průměr závodníků v západních státech je o něco vyšší než u nás, tak jsou takové situace běžné.

V jednom úvodníku Clean Runu, který bývá o zajímavých tématech, i když neprozrazuje žádné tréninkové tipy, prozrazuje leccos o součásti života agiliťáka. Jedna autorka psala: "Poté, co jsem prodělala několik operací kolenou jsem se musela rozhodnout: buď přestanu s agility, nebo změním styl svého vedení."
Rozhodla se pro to druhé. Nemůže se svým psem být, není tak rychlý a častěji se diskvalifikují, ale pořád ještě vyhrávají a oba je běhání baví (pravděpodobně víc jejích psů, protože dlouholetí agiliťáci jsou obklopeni celou smečkou). Trénink takového psa je samozřejmě těžší a klade se velký nárok na slovní povely, které řeší situace, kam se psovod nedostane, ale dá se tak prokličkovat parkurem, někdy i rychle, někdy i čistě.
Trochu více objasnění problematiky mi poskytl článek Chris Kurzfeld na www.agilitynet.co.uk (konkrétně http://www.agilitynet.co.uk/training/trainingtegan_chriskurzfeld.html), která taky už nemohla běhat se psem a musela naučit svou fenu Tegan běhat samotnou. A celkem pěkně popisuje, co a jak trénovali.
Nejdřív je potřeba najít pro psa správnou motivaci a s její pomocí psa přesvědčit, že je v pořádku, pokud se na překážkách nedrží máminých sukní. Chris spolupracovala s trenérkou Jo Fraser, která Tegan povzbuzovala přes překážky, dokud ještě nebyla dost sebejistá, a v případě chyby jí vzala odměnu. Každá překážka se učila samostatně, nejdříve byla Chris blízko a vysílala ji přes překážky, kam jí lákala Jo. Když se Tegan stávala sebejistější (tzn. i rychlejší), Jo už ji nelákala a Chris jí za odměnu házela balónek. Hození balónku ve správný čas správným směrem často Tegan ukázalo, že se nemusí bát běžet překážky rovně od své majitelky, nebo se točit od ní pryč, pokud přijde takový povel.
Stranové povely jsou pro práci na dálku zásadní. Další povely, které používala, byly "go on" (vpřed), "go round" (okolo) a "through" (proběhnutí mezi dvěmi překážkami). Rovněž byl důležitý její postoj, musela se vždy dívat na překážku, kterou měla Tegan jít a netočit se předčasně. Největší problém, jak u slovních povelů, tak u pohybů, bylo jejich přesné načasování.
Trvá to déle a dá to práci. Chce to trpělivost, naučit psa pracovat rychle a přesně i na dálku. Možná proto se toho mnoho psovodů neodhodlá. Ale stojí to za to.
Poslední příklad za všechny. V roce 2006 startovala na mistrovství Angličanka Lesley Olden. Nevím přesně, co za operace musela podstoupit, nebo jí teprve čekaly, ale na první pohled bylo jasné, že se jí neběhá lehce. Posílala psa daleko od sebe a kulhala rychlejší chůzí k jiné překážce. Přesto byla v jumpingu pátá a v agility sedmá. V součtu ztrácela na psa před sebou 0,22s. Kdyby se jí pes před poslední překážkou rovinky přes celý parkur neotočil, protože byla daleko v zadu, mohla skončit i lépe, než čtvrtým místem.
Ať se od nás zranění drží dál, a když nás nakonec přece jen dostanou, ať nám nezabrání užívat si se psy báječného sportu agility.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iveta Iveta | E-mail | Web | 4. ledna 2008 v 22:16 | Reagovat

Skvělý tip. Jen doufám, že bude ještě hodně dlouho trvat, než to budu potřebovat. :-)

2 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 14:46 | Reagovat

I searched high and low for my lost cat.

My dream came true when I met Pat.

3 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 6:08 | Reagovat

I have to say I am quite obsessed with making lists. Lists help me stay organized sooo much! And having a calendar I can write on also helps out. Great tips! Especially for bloggers.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama