Neodměňujte chyby

26. ledna 2008 v 7:58 | by KaTachyon |  Clicker
Možná to zní hloupě, ale ve skutečnosti je to lehčí než se zdá. Vědomě bychom psa pochopitelně nikdy za chybu neodměnili, ale pokud se psovi něco nedaří, tak máme tendenci ho raději odměnit i za něco, co se cviku alespoň blíží. V Clean Runu vycházela série článků "Be Black and White With..." o zónovkách, stolu, slalomu... Pes buď něco udělá dobře nebo špatně, ale neexistuje něco mezi tím, žádné odstíny šedé. Chování, které chcete a tím pádem ho chcete odměnit, je například na zóně rychlé přeběhnuté celé překážky, rychlé a nezávislé zastavení na zóně v určité pozici nezávisle na vaší pozici/plynulé přeběhnutí zóny, které se pes na určitém místě dotkne alespoň jednou tlapkou. Chování, které nechcete, aby váš pes opakoval a tím pádem ho nechcete odměnit, je: pomalé překonávání kladiny, ohlížení se za psovodem, čekání na psovoda, nezastavení ve správné pozici/nedotknutí se zóny. Jenže se může stát, že už trénujete dlouho, chcete brzy skončit a svého psa omluvíte, že už je unavený, takže odměníte i nedokonalé chování.

Zopakuji jednu základní poučku operantního podmiňování: Odměňované chování má tendenci se opakovat. Když odměníte chybu, pes ji spíše zopakuje. Jenže příště ho už neodměníte a najednou máte zmateného psa. Co po něm vlastně chcete? Aby běžel rychle přes zónu? Aby ji skočil? Aby se tam plížil? Ve skutečnosti psovi nijak situaci neulehčujete, naopak mu ji velmi komplikujete.

Když jsem začala s Wayem závodit, stala se mi nepříjemná věc. Přestože měl dobře naučený celý slalom a na tréninku s ním neměl potíže, na závodech ho rušily překážky a okolostojící lidi a psi a Way najednou začal ve slalomu vypadávat, nabíhat špatně, nebo uprostřed vynechal tyčky. Jestli se nám podařilo dokončil alespoň jeden slalom za závod, byl to úspěch. Protože jsem nikdy neučila slalom na ukazování, nevěděla jsem, jak Waye prostě protáhnout těmi správními dírami. Na tréninku byl ještě schopný něco zaběhnout, ale i v tom se strašně zhoršil a brzy jsme v každé sekvenci pětkrát opakovali slalom. Way z toho byl pochopitelně frustrovaný, protože nechápal, proč pořád děláme slalom a na táboře mi někdo poradil, ať ho raději odměním, i když se někde zamotá, aby z toho nebyl nešťastný. Naše běhání se ale nijak nezlepšilo. Pak jsme jeli na tábor s Honzou a toho málem ranila mrtvice, když viděl, jak se s Wayem přetahuji o hračku poté, co vynechal poslední tyčku. Jakmile zjistil, že jsem to udělala úmyslně, okamžitě mi to zakázal. Viděl to, nad čím jsem předtím nepřemýšlela - Waye jsem pokaždé odměnila za něco jiného a on měl dokonalý guláš v tom, jak vlastně má slalom běhat, tak ho šel víceméně náhodně. Jakmile jsem Waye odvolala ze slalomu, pokud udělal chybu a odměňovala jen úspěšné pokusy, rychle jsme se zase dostali k celému správnému slalomu.

Od té doby si na odměňování chyb dávám velký pozor. Pokud se mi chování líbí, odměním ho, pokud si myslím, že Way už má na to, aby to zvládl lépe, neodměním ho a dám mu ještě jednu šanci. Pokud se mu to opět nepovede, zlehčím podmínky (stojím blíž k němu, zkrátím výdrž, omezím rušivé prvky atd). Při cvičení s clickerem, pokud pes už dlouho nedokáže nic vymyslet, někdo raději klikne za něco jednoduššího, než aby chtěl to, co se psovi předtím už jednou podařilo. Jenže tím ve skutečnosti psa zmateme a už jsem viděla i takového, kterého jsme pak museli moc přemlouvat, aby nám dal ještě šanci kliknout správně. Místo ukazování, strkání, tahání a přesvědčování se snažte dobře načasovat klik a odměnu - povede to k cíli mnohem spolehlivěji a radostněji, než abyste pak psa trestali za něco, čemu ani nerozumí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 14:11 | Reagovat

I can’t put up with your bad work!

We can make room for one more dog.

2 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 17. června 2017 v 3:37 | Reagovat

He knows this town from A to Z.

3 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 4:32 | Reagovat

Our sales were in the red last year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama