Samostatnost ve slalomu

12. ledna 2008 v 18:36 | by KaTachyon |  Agility
Ke článku o procvičování slalomu, zatímco psovod stojí nebo běží různě daleko a různým směrem, se dá připojit další procvičování a to totiž učení psa ve slalomu samostatnosti. Všech dvanáct tyček slalomu má pro psa tvořit jednu překážku a při jejím překonávání by se neměl nechat rušit pohybem psovoda nebo okolostojícími překážkami.

Tuhle sekvenci jsme zkoušeli v létě na táboře a většina psů ji zvládala dobře. Hlavním prvkem jsou skokové překážky podél slalomu, které stojí mezi psem a psovodem. Takhle je sice na závodech nikdy nenajdete, ale často se může stát, že pes vyběhne ze slalomu kvůli blízko ležícímu tunelu nebo vedle stojící skokovce. Proto by se měl pes naučit zůstat ve slalomu, dokud neskončí, i když mu psovod do každé díry neukáže.
Podmínkou, aby se vůbec mohlo dělat tohle cvičení, že fakt, že pes dokáže dělat slalom bez případného ukazování a psovod nemusí jít těsně vedle. Pokud psa skokovky vedle slalomu ruší, mohou se dát dále (ale pozor, potom musí jít dále i psovod), nebo se omezí jejich počet, nebo postavte jen bočnice bez tyček. Můžete zkusit dát překážky třeba jen na opačnou stranu a dál, než jdete, a když to pes zvládne, tak je postupně přibližovat, dokud nebudou blízko (samozřejmě tak, aby měl pes ke slalomování dostatek prostoru). A pak je přidat i na tu stranu po které jdete. Ze začátku třeba jen jednu, nebo jenom bočnice... Pokud váš pes umí celý slalom na přivolání, můžete začít i tím.

Je dobré si vyzkoušet běhat na všechny ruce, do slalomu přivolávat i vysílat, stahovat i vytlačovat.
Opět se na závodech nesetkáte s tím, že byste museli samo překonávat překážky. Tohle cvičení je variantou předchozího, ale pes se tentokrát učí to, že mu nejen neukazujete, ale že děláte úplně něco jiného. V parkuru si tak můžete třeba chtít dát náskok a oběhnout tunel nebo roh kladiny a přitom se taky budete muset soustředit na svoje nohy, abyste se omylem nediskvalifikovali. Doporučuji mít při tomto cvičení pomocníka, který bude hlídat, jestli váš pes nevynechal nějakou tyčku. Skokovky si dejte samořejmě nízko (ale nemusíte, jestli se cítíte na large :-) ).
Pokud vašemu psovi vadí, že si ho nevšímáte, opět si můžete sitauci ulehčit. Pro začátek si můžete například postavit jednu překážku až ke konci slalomu. Když pes zvládne to, postupně můžete od konce přidávat další, nejdříve třeba ve větších rozmezích.
Agility is fun, isn't it? ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:45 | Reagovat

Make a point of asking about his wife. Make it a point to be here by 10.
disapproval.

2 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 22:12 | Reagovat

If he gets out of hand again, call me right away.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama