Únor 2008

Tip na opravování zón

28. února 2008 v 18:51 | by KaTachyon |  Agility
O víkendu jsem si na cvičení všimla, že hodně lidí opravuje zastavované zóny, kdy pes zónu přeletí a nezastaví na ní nebo zastaví jen jednou nohou, tím, že psa nechají zpátky na zónu nacouvat, popřípadě ho chytnou za zadek a vrátí mu tam zadní nohy. Myslím, že to není právě nejlepší způsob, jednak se tím pes naučí akorát to, že když zónu přeletí, tak na ní zacouvá (diskvalifikace) nebo to, že nejdříve dopadne předníma na zem a teprve pak zadníma na zónu (diskvalifikace). Navíc si myslím, že pes tak stejně nepochopí, že má zastavit, protože si řekne: "Ok, když to nezabrzdím, panička/páníček mě tam vrátí a půjdeme dál."

Francouzská otočka versus Frontcross

22. února 2008 v 20:06 | by KaTachyon |  Agility
Už jsem psala o většině základních manévrů na agility, které znám. Jsou to rearcross (křížení za psem), frontcross (křížení před psem čelem k němu), blindcross (křížení za psem zády k němu), false turn (falešná otočka, psovod naznačí frontcross, aby stočil psa k sobě), v-set (upravování dráhy psa tak, aby měl na dvou po sobě jdoucích překážkách ideální dráhu běhu) a top spin (otáčení se do protisměru vůči psovi, aby zkrátil oblouk okolo bočnice). Existují i další, lead-out pivot (FC s velkým náskokem), reverse flow pivot... Záleží na tom, jak daleko je člověk od psa, jak je k němu natočení nebo jestli kříží při skoku nebo při dopadu psa. Používám tohle názvosloví, protože se s ním setkáte v Clean Runu a tím pádem i u většiny zahraničních závodníků a trenérů.

S&S: Bederní páteř

21. února 2008 v 12:36 | by KaTachyon |  Agility
Psi mají 7 obratlů bederní páteře (my jich máme 5). Napojuje se na pánev a ta připojuje zadní nohy ke zbytku těla. Zadní část těla se společně se zadníma nohama se odráží do skoku a pak vstřebává většinu energie dopadu. Bederní páteř je tedy namáhaná v celé fázi skoku a je tak snadno zranitelná. Pánev se pohybuje při každém kroku psa a pohybuje se i ve skoku. Pokud pes narazí o překážku a má nohy natažené dozadu, pánev se může "zaseknout" a pak už nedovolí plné ohnutí zadních nohou. Pokud se pes zraní s nohama skrčenýma, může se stát, že je nebude moci plně natáhnout. Pes se bude moci pohybovat normálně, ale omezení pánve může kompenzovat bederní páteř a pokud se zranění nebude léčit, mohou se objevit problémy i s bederní páteří.

S&S: Hrudní páteř

20. února 2008 v 15:38 | by KaTachyon |  Agility
Hrudní páteř psa má 13 obratlů (my jich máme dvanáct) a drží psa vodorovně se zemí. Žebra a hrudní koš nedovolují hrudní páteři příliš velký rozsah pohybu, většina zranění se odehrává ve spojení hrudní páteře a bederní páteře.

S&S: Krční páteř

18. února 2008 v 19:51 | by KaTachyon |  Agility
U psa má krční páteř sedm obratlů (jako každý savec, kromě lenochodů). Krk by měl mít takový rozsah pohybu, že by byl pes schopný dotknout se čumákem každé části těla. Krk se může buď pohybovat sám, nebo ve shodě s pohybem celého těla; při skoku a dopadu se krk natahuje, aby vyrovnal zbytek těla. Při běhu se páteř natahuje a ohýbá zpět. Oblast krku je u psů velmi svalnatá.

Sequence - Tunely do "S"

17. února 2008 v 19:34 | by KaTachyon |  Agility
Dostala jsem za úkol vymyslet na trénink nějaké sekvence a tak jsem vymýšlela. Ráda stavím tratě volné a prostorné, ne proto, že by na tom bylo něco těžkého, ale protože se mi líbí, když pes může běžet. I na takových tratích se ale dají postavit pasti, i když na mých sekvencích jich tentokrát moc nenajdete. Dominantním prvkem jsou dva tunely zakroucené do "S". Z hlediska rychlosti to žádná past není, neměli jsme problém psa odvolat z následující překážky, ale záludnost takového tunelu spočívá v tom, že psovod je mnohokrát rychlejší než pes a může se dostat daleko dopředu, když teprve pes z tunelu vybíhá. Pokud nemá kam běžet dopředu nebo měl v plánu rearcross, může svou nehybností psa výrazně zpomalit. První běh nám dělal všem potíže, než jsme si na zpoždění způsobené dilatací času, zvykli a na psa si počkali. Wayovi se dokonce za začátku stávalo, že se v tunelu zasekl a vyběhl zpátky. Tenhle typ tunelu se na závodech občas objeví, tak je dobré ho jednou za čas procvičit.

Zóny a my X.

14. února 2008 v 22:19 | by KaTachyon |  Agility
Člověk by čekal, že desátý článek přinese nějaká extrémní odhalení, potvrzení, že všechno jde skvěle a že cvičení nemá chybu, ale tak to bohužel v životě nechodí. Tachyon je statečný, krásně se snaží a já hlavně musím bojovat se svou netrpělivostí, že všechno nejde hned a samo. Za ty čtyři roky s Tachyonem tohle pro mně bylo na tréninku vždy nejtěžší. Nejen při clickeru, ale při každém tréninku se člověk musí naučit hlídat si hranici, kdy je pes vyhecovaný k lepším a lepším výkonů a kdy už naopak jeho nadšení opadává. Je těžké přestat v nejlepším, ale přesně tohle je třeba - skončit s euforií, s perfektně předvedenou zónou a těšit se na další den. Pokud skončíme s frustrací, znechucením, zklamáním, těžko se pokračuje další den (dny) v tréninku. A proto si musím neustále opakovat, že Way to zvládne, když na něj nebudu spěchat a rozhodla jsem se tenhle článek, když ho nemůžu obohatit o tréninkové úspěchy, ozdobit fotografiemi.
No užili jsme si. Kdo jste zkoušel fotit, klikat a odměňovat psa zároveň. Dopadlo to tak, že jsem nevyfotila z Touch Boardu nic tak, jak jsem si to představovala, leckdy jsem se uklikla za jednu nebo obě nohy mimo a naopak jsem nestihla odměnit ty nejlepší pokusy. Když Tachyon na Touch Board šlápnul a já hned neklikla, snažil se mi vrazit čumák do objektivu, co prý mně to ruší ve cvičení, jestli jsem prý slepá, když on se tak snaží. Ale za ten půl měsíc od posledních zpráv jsme přece jen udělali jakési pokroky, tak se jim budu trochu věnovat.

13 je šťastné číslo

12. února 2008 v 21:33 | by KaTachyon |  Agility
Jak se můžete dočíst v článku věnovaném jen Wayovi, narodil se pátek třináctého, takže mi nezbývá než věřit, že to je opravdu šťastné číslo. V Clean Runu běžel seriál o tom, jak se inspirací písmeny abecedy můžou stavět zajímavé sekvence na procvičování prvků a teď podobnou rubriku vede Nancy Gyes s čísly. Tak jsem si řekla, že bych ji mohla zkusit předběhnout a věnovat Tachyonovi pár tratí. Zatím jsem je nezkoušela na vlastní kůži, ale třeba se vám budou líbit.
Sekvence jsou založené trochu na rozlišovačkách a stahovačkách a také na schopnosti psovoda korigovat dráhu psa mezi překážkami (vhodnými v-sety, false turny...). V druhé variantě se objevuje i častý prvek vlásenky (anglicky "snakes"), kde je obzvláště výhodné, pokud má pes naučené dobré slovný povely pro točení. Sekvence jsou zařené podle své přibližné obtížnosti, přičemž za nejnáročnější považuji hodně šikmé náběhy na skokovky. Na závodech se může snadno stát, že rozhodčí postaví ne úplně ideální náběh na zónovku a v kombinaci s deštiným počasím to může být velmi nebezpečná situace, protože by měl psovod být schopný vytlačit nebo přivolat k sobě psa tak, aby měl náběh na překážku přímější a bezpečnější i za cenu časové ztráty.

Daleké obíhání

9. února 2008 v 12:55 | by KaTachyon |  Dogdancing
Daleké obíhání je jedním z povinných prvků na zkouškách vyššího stupně, ale hlavně je to velmi efektivní ukázka samostatné práce psa a pokrytí taneční plochy. Je lehčí spíše pro velké nebo střední psy, psy s krátkýma nohama se tenhle cvik samozřejmě mohou naučit také, ale asi pro ně nebude tak jednoduchý, ani efektní. Daleké obíhání vypadá v zásadě tak, že pes dělá kruhy okolo psovoda na vzdálenost několika metrů. Psovod se přitom může točit se psem nebo opačným směrem. Tenhle cvik se mi líbí především v kombinaci s nějakým těsným cvikem (já jsem ho zatím nejčastěji používala s těsným obíháním), protože pak díky kontrastu více vynikne. I když Way při tréninku cvičí pěkně, na závodech má tendenci nezavřít klapačku :-)

Top spin

6. února 2008 v 18:02 | by KaTachyon |  Agility
Loni na táboře nám Honza ukazoval točení, které si zkoušeli u Němců na tréninku v Belgii. Je to takový kříženec mezi blind crossem a false turnem, slouží k stažení oblouku při těsném točení okolo bočnice a přitom pes nemění ruku, na které ho psovod má. I když jsem si tehdy myslela, že to je nesmysl (jako jsem si to myslela o clickeru a podobných "novinkách"), v určité situaci to je velmi užitečný manévr. Bez fotek se dá nejlépe popsat jako obrat čelem vzad (psovod se točí proti psovi), kdy pes obíhá psovoda a zároveň "obíhá" i bočnici.

False turn - FT

4. února 2008 v 23:47 | by KaTachyon |  Agility
False Turn neboli falešná otočka je prvek používaný ke stažení psa. Tím, že se za běhu, kdy psovod normálně míří k následující překážce, otočí na psa, upoutá jeho pozornost a také ho dostane více pod kontrolu. Umožní vám to tak minout překážky, které by pes raději překonal i bez vašeho povelu. Nejčastější použití je u točení psa okolo bočnice, takzvané těsné točení nebo při stahování, kde povel "sem" nestačí.
V praxi vypadá provedení přibližně tak, že se na psa otočíte, jako byste chtěli provádět frontcross a pes by se k vám měl rozběhnout. Jakmile překonáte nebezpečný úsek, zase můžete pokračovat v běhu přímo. K obrácení psa ke mně používám stranový povel, ale možností je více. Psi učení na žrádlo dají přednost povelu "na", některým stačí jméno nebo povel "ke mně".
Těsnou otočku okolo bočnice nejdříve učte na jediné překážce a snaže se jí mít skutečně co nejtěsnější. Pošlete psa na překážku a v okamžiku, kdy ji překonává, ho zavolejte k sobě, otočte se ke psovi a hoďte hračku před sebe, aby se pes otočil okolo bočnice o 180° a vyrazil pryč. Takhle vlastně uděláte frontcross. Postupně se neotáčejte celí, jen za sebe házejte hračku. Pokud se váš pes rád tahá, můžete si ho zavolat k sobě a přetahovat se s ním - aby nezpomaloval, když se k vám blíží, klidně couvejte nebo se i rozeběhněte pryč.

V-SET

4. února 2008 v 23:46 | by KaTachyon |  Agility
Jednou z možností, jak ovlivnit psovi dráhu ještě před překážkou a připravit ho tak na prudké zatočení, zmenšit mu oblouk nebo zjednodušit náběh do slalomu nebo na zónovku je V-set. Psovi psovod zkrátka vběhne do dráhy, otočí ho kolem sebe a pokračuje dál, pes teď ale míří tak, že se snáze dostane na další překážku. Je to tak trochu vedení "na ruku". Nedá se tak samozřejmě s rychlým psem běžet celý parkur, ale můžete si tak ohlídat několik zásadních pasáží.
Pes se nejdříve mimo překážky musí naučit pracovat blízko vás. Běhejte s ním a pak prudce zatočte a chtějte po psovi, aby vás kopíroval. Při točení používám povel "sem" nebo stranový povel, můžete používat i jméno, jestli vám na ně pes reaguje (mně ne). Po zatočení dejte psovi odměnu. Střídejte to, jestli mu hračku dáváte z ruky nebo jí házíte před sebe, ideálně by pes měl zatočit těsně okolo vás a pak vyrazit zase dopředu. Pokud se drží víc u vás, odměňujte ho od sebe, pokud se k vám nechce moc přiblížit, důsledně ho odměňujte jen u sebe, třeba přetahováním.