False turn - FT

4. února 2008 v 23:47 | by KaTachyon |  Agility
False Turn neboli falešná otočka je prvek používaný ke stažení psa. Tím, že se za běhu, kdy psovod normálně míří k následující překážce, otočí na psa, upoutá jeho pozornost a také ho dostane více pod kontrolu. Umožní vám to tak minout překážky, které by pes raději překonal i bez vašeho povelu. Nejčastější použití je u točení psa okolo bočnice, takzvané těsné točení nebo při stahování, kde povel "sem" nestačí.
V praxi vypadá provedení přibližně tak, že se na psa otočíte, jako byste chtěli provádět frontcross a pes by se k vám měl rozběhnout. Jakmile překonáte nebezpečný úsek, zase můžete pokračovat v běhu přímo. K obrácení psa ke mně používám stranový povel, ale možností je více. Psi učení na žrádlo dají přednost povelu "na", některým stačí jméno nebo povel "ke mně".
Těsnou otočku okolo bočnice nejdříve učte na jediné překážce a snaže se jí mít skutečně co nejtěsnější. Pošlete psa na překážku a v okamžiku, kdy ji překonává, ho zavolejte k sobě, otočte se ke psovi a hoďte hračku před sebe, aby se pes otočil okolo bočnice o 180° a vyrazil pryč. Takhle vlastně uděláte frontcross. Postupně se neotáčejte celí, jen za sebe házejte hračku. Pokud se váš pes rád tahá, můžete si ho zavolat k sobě a přetahovat se s ním - aby nezpomaloval, když se k vám blíží, klidně couvejte nebo se i rozeběhněte pryč.

Jakmile se umí otáčet těsně okolo bočnice a běžet rychle k vám, přidejte druhou překážku (jako na obrázku). Vyšlete ho na první překážku, otočte se k němu čelem, když ji překoná, zavolejte si ho k sobě, a pak se znovu otočte na další překážku a pošlete ho tam. Ze začátku vůbec nevadí, když bude druhý oblouk široký. Ideální provedení bude, když si budete moci couvat do strany, zatímco pes bude probíhat mezi překážkami, ale k tomu dospějete až časem. Pokud je totiž pes zvyklý jít k vám když stojíte, může mu váš pohyb do strany zvětšit oblouk a druhou překážku by překonal v protisměru. Získat správné načasování je věc zvyku a tréninku.
Fotky přidány 23. 3. 2008:
Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ClarkAmock ClarkAmock | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:44 | Reagovat

doctor who planet of the dead watch online  <a href=https://faustan.page4.me/>faustan kaufen</a>  baylor college of medicine pa program

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama