Francouzská otočka versus Frontcross

22. února 2008 v 20:06 | by KaTachyon |  Agility
Už jsem psala o většině základních manévrů na agility, které znám. Jsou to rearcross (křížení za psem), frontcross (křížení před psem čelem k němu), blindcross (křížení za psem zády k němu), false turn (falešná otočka, psovod naznačí frontcross, aby stočil psa k sobě), v-set (upravování dráhy psa tak, aby měl na dvou po sobě jdoucích překážkách ideální dráhu běhu) a top spin (otáčení se do protisměru vůči psovi, aby zkrátil oblouk okolo bočnice). Existují i další, lead-out pivot (FC s velkým náskokem), reverse flow pivot... Záleží na tom, jak daleko je člověk od psa, jak je k němu natočení nebo jestli kříží při skoku nebo při dopadu psa. Používám tohle názvosloví, protože se s ním setkáte v Clean Runu a tím pádem i u většiny zahraničních závodníků a trenérů.

Než jsme začali číst hodně Clean Run, používali jsme "klasické" názvy křížení (viz někde závorky). Ale na letním táboře ve Smržovce v roce 2001 (nebo 2002) jsme sledovali video z MS 2000 a bavili se tím, že jsme pojmenovávali různé druhy vedení a křížení podle toho, který stát je nejvíce praktikoval (kdo byl na Smržovce ví, že většinu času tam prší a sledování videa je tak hlavní náplň dne :-)). Finové například "vodili své psy na vodítku", zvláště psovodi malých psů s nimi všude běželi a ukazovali na ně prstem. Pokud chtěli křížit, tleskli (= předali vodítko .:-)) a ukazovali druhou rukou. Belgičani zase za tunely dělali blindcrossy, takže se z toho stala "belgická otočka". Naopak jeden Francouz, který po prvním kole vedl, se v agility otočil po kladině tak nemožně (a zbytečně), že se málem srazil se psem. Ke zběsilému běhu Francouzů to výborně sedělo a tak se frontcross stal "francouzskou otočkou".

Jenže ouvej, za rok po dalším MS (nevím kdo a nevím proč) přišel s tím, že blindcrossy dělají Francouzi a BC se tedy obecně vžil jako francouzská otočka. Takže se nedejte mýlit, pokud francouzskou otočku znáte jako blindcross, v tomhle článku je to frontcross.

Jenže právě ne obyčejný frontcross. Vždycky jsem byla k otočkám na čelo hodně skeptická, protože zpomalovaly psa, jenže po skouknutí Grega Derretta jsem pochopila, že psa zpomalí jen špatně provedený frontcross. Francouzká otočka je tedy frontcross s nakopnutím psa a je špatný. Správný frontcross se má dělat od psa co nejdál (před následující překážkou), aby se pes za psovodem rozběhl a zkrátil oblouky (viz nákres výše). Francouzská otočka je FC na překážce, kterou pes právě překonává, nebo na nesmyslném místě, třeba na rovince, takže musí zpomalit, aby se nesrazil se psovodem. Je to hrozná ostuda, stejně jako celé běhání Francouzů (no jo, už se trochu zlepšili, ale já je stejně nemám ráda :-)).

Jen jedna poznámka - když jsem si hledala ve Střípkách údaje o tom mistrovském agility, narazila jsem u článku i na nákresy parkurů. Alespoň velké jednotlivce jsem překreslila, aby jste se mohli mrknout, co musel člověk v roce 2000 zaběhnout, aby byl mistrem světa. Doufám, že se vám to bude líbit. :-)

Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 6:23 | Reagovat

Annabel Lee? Yeah, it rings a bell, but I can’t place it right now.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama