Sequence - Tunely do "S"

17. února 2008 v 19:34 | by KaTachyon |  Agility
Dostala jsem za úkol vymyslet na trénink nějaké sekvence a tak jsem vymýšlela. Ráda stavím tratě volné a prostorné, ne proto, že by na tom bylo něco těžkého, ale protože se mi líbí, když pes může běžet. I na takových tratích se ale dají postavit pasti, i když na mých sekvencích jich tentokrát moc nenajdete. Dominantním prvkem jsou dva tunely zakroucené do "S". Z hlediska rychlosti to žádná past není, neměli jsme problém psa odvolat z následující překážky, ale záludnost takového tunelu spočívá v tom, že psovod je mnohokrát rychlejší než pes a může se dostat daleko dopředu, když teprve pes z tunelu vybíhá. Pokud nemá kam běžet dopředu nebo měl v plánu rearcross, může svou nehybností psa výrazně zpomalit. První běh nám dělal všem potíže, než jsme si na zpoždění způsobené dilatací času, zvykli a na psa si počkali. Wayovi se dokonce za začátku stávalo, že se v tunelu zasekl a vyběhl zpátky. Tenhle typ tunelu se na závodech občas objeví, tak je dobré ho jednou za čas procvičit.

První trať (bílá) slouží víceméně jen na rozběhnutí. Mezi skokovkami #1 - #2 se procvičuje oblouk o 180° (čím dále je od sebe postavíte, tím těžší bude zvláště pro malého psa vyběhnout celou zatáčku), ale náběh do slalomu je celkem sympatický. Mezi překážkami #4 a #5 je lepší dělat BC než RC, času na to je dost a potom máte šanci si doběhnout k houpačce a psa na ní popřípadě narovnat.
Druhá trať (černá; dvojitá překážka má být namířená na slalom) začíná trochu obtížnějším náběhem do slalomu. Nejjednodušší řešení je začít na levou ruku, psa si do slalomu navést a za ním pak udělat FC nebo BC (podle toho, jak moc mu věříte). Zkoušela jsem přivolání na Lindu, takže jsem si stoupla přibližně někam k dolnímu tunelu, psa přivolávala na čelo a před sebou ho posílala do slalomu. Pěkně se mu to povedlo až na třetí pokus, poprvé bloudil, podruhé naběhl do druhé nebo třetí díry. Musela jsem si rozmyslet, jak mám stát a osvědčilo se mi stát s chodidly, koleny i rameny namířenými do první díry, možná až trochu směrem od slalomu. Jediná další záludnost je těsné točení okolo #8. Už před odrazem na překážku je dobré volat stranu a začít s front crossem, pes pak zkrátí krok.
První trať (černá). Jedinými jakžtakž chytáky jsou TT okolo #4 a náběh do slalomu z rychlosti (houpačka je pochopitelně natočená na druhou stranu). Dvojitá nám povětšinou nedělala problémy, protože není problém psovi v tunelu utéci a pak ho jednoznačně táhnout na skokovku místo do tunelu. Před slalomem opět není těžké psa na skokovkách předběhnout a do slalomu mu ukázat, ale v rámci tréninku bych doporučila vyzkoušet si i samostatné vyslání do slalomu.
Druhá trať (bílá) je už spíše oddechového rázu. Myslela jsem ji původně jako procvičení vedení na dálku, ale zatímco pes trčí na skokovkách, není problém ho uběhnout. Přesto jsem alespoň na začátku skočky #2 a #3 vedla zpoza tunelu a stejně tak #8 a #9. Poprvé mi je Way vyhnul, protože jsem mu moc utekla a nedodržela jsem pravidlo, že musím mít stále natočená ramena ve směru správných překážek. Podruhé s tím nebyl problém. Mezi #5 a #6 jsme přidali ještě jednu skokovku, aby měli psi pohodlnější náběh.
Jen ještě jedna zajímavost o houpačce. Nebyla jsem si jistá, jestli i na ní chci dělat nose target, každopádně jsem věděla, že necchi podporovat Wayovo čekání před zónou, než se houpačka sklopí. Líbí se mi Silviina metoda (a nejen její) držení houpačky a odměňování psa, až když dojde na zónu; teprve pak se hojda sklápí. Začala jsem to tak dělat se psy na cvičáku a zakrátko se houpačka stala jedna z nejoblíbenějších překážek. Jedna fenka dokonce zjistila, že je zbytečně dělat houpačku celou, když odměna je až na konci a jakmile jde okolo zdviženého konce, skočí na zónu a houpačku přirazí k zemi. Ne a ne si to rozmluvit :-) S Tachyonem jsem zatím neměla moc příležitostí houpačku dělat, ale zdá se, že došel k podobnému závěru. Když jsem přemýšlela, jestli mám po houpačce navázat (pochopitelně jsem ho odměnila, že doběhl až nakonec) rovnou, nebo ho zkusit navést na zónu a začala jsem sklápět houpačku, Way si na ní sám vyskočil a přirazil k zemi. Takže máme na každé zóně jiné provedené - áčko sbíhané, kláda nose target, houpačka four on :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 14:29 | Reagovat

He said, В«Duty callsВ» and left for work.

I waited for hours but he didn’t show up.

2 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 18:49 | Reagovat

It slipped my mind what she asked me.
Don't give up. Hang in there.

3 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 29. května 2017 v 10:32 | Reagovat

He doesn’t stand a chance of getting it.

4 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 5:22 | Reagovat

He often tries to pick a fight with me.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama