V-SET

4. února 2008 v 23:46 | by KaTachyon |  Agility
Jednou z možností, jak ovlivnit psovi dráhu ještě před překážkou a připravit ho tak na prudké zatočení, zmenšit mu oblouk nebo zjednodušit náběh do slalomu nebo na zónovku je V-set. Psovi psovod zkrátka vběhne do dráhy, otočí ho kolem sebe a pokračuje dál, pes teď ale míří tak, že se snáze dostane na další překážku. Je to tak trochu vedení "na ruku". Nedá se tak samozřejmě s rychlým psem běžet celý parkur, ale můžete si tak ohlídat několik zásadních pasáží.
Pes se nejdříve mimo překážky musí naučit pracovat blízko vás. Běhejte s ním a pak prudce zatočte a chtějte po psovi, aby vás kopíroval. Při točení používám povel "sem" nebo stranový povel, můžete používat i jméno, jestli vám na ně pes reaguje (mně ne). Po zatočení dejte psovi odměnu. Střídejte to, jestli mu hračku dáváte z ruky nebo jí házíte před sebe, ideálně by pes měl zatočit těsně okolo vás a pak vyrazit zase dopředu. Pokud se drží víc u vás, odměňujte ho od sebe, pokud se k vám nechce moc přiblížit, důsledně ho odměňujte jen u sebe, třeba přetahováním.

Na překážkách to bývá většinou složitější, nesmíte se psem ztratit kontakt, musíte ho mít celou dobu na očích (ale neotáčejte se k němu čelem) a "nepředbíhejte ho", počkejte, dokud nedoběhne na vaši úroveň a teprve potom ho otočte. Jinak by se s vámi mohl srazit nebo vám přeběhnout za zády. I na překážkách můžete střídat, jestli psa odměníte hned u sebe, nebo až za překonanou skokovkou. Po otočení psa ho můžete na další překážku také jen vysílat, aby se na vás příliš nefixoval.
Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 15:05 | Reagovat

I’d like to have a dog. On the other hand, my wife likes cats better.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama