Kliky a triky

19. března 2008 v 20:30 | by KaTachyon |  Clicker
Tenhle článek jsem sice zařadila do rubriky Clicker, ale týká se jak agility, tak i dogdancingu. To právě proto, že v obojím se hodí cvičit s clickerem a učit různé triky. V dogdancingu je to základ sportu samotného, v agility je to výborný způsob, jak psa naučit se učit, jak pochopit, jak se pes učí, a v neposlední řadě společný čas strávený zábavou utužuje vztah mezi psem a psovodem.
Vůbec nemusíte pro tyhle hry používat clicker, stačí, když budete mít pochvalu, kterou dokážete psa přesně pochválit v okamžiku, kdy dělá něco dobře. Na učení spousty triků navíc nepotřebujete nic víc než odpočatého psa, spoustu pamlsků a pár metrů čtverečních prostoru. A clicker samozřejmě, pokud ho používáte.
Učení triků doporučuje Silvia Trkman nejen kvůli výhodám, které jsem už dříve jmenovala, ale i kvůli uvědomění si vlastního těla a jeho používání, takže pak se pes dokáže lépe ovládat na překážkách i mimo ně. Mary Champagne zase říká, že po měsíci a půl učení různých triků shapingem je pro psa hračka naučit se správně skákat.
Na učení triků nemusíte mít žádné zvláštní znalosti, co o svém psovi a jeho reakcích nevíte, to při tréninku rychle zjistíte. Můžete hledat na internetu a v knihách inspiraci, jak se dají různé cviky naučit, ale ještě lepší je si vymýšlet si vlastní postup nebo celé cviky samotné. Pokud sami vymyslíte, jak naučit vašeho psa fungovat, snáze pak přijdete i na řešení některých problémů, které vás mohou potkat při trénování na závody, ať už dogdancingové nebo agilitní.

Shaping x luring

To samé platí i pro psa. Pokud bude moci sám vymyslet, jak má cvik přesně udělat, bude ho opakovat častěji, přesněji a radostněji, protože mu bude více rozumět. A to je právě shaping, formování chování od nejzákladnějšího a nejprimitivnějšího (např. dotýkání se čumákem ruky) až po velmi komplexní cviky (např. rychlé přeběhnutí celé kladiny a zastavení na jejím konci s čumákem mezi předníma nohama přitisknutým k zemi). Více o shapingu najdete v článku Co se dá dělat s clickerem - SHAPING a Mr. Bean a shaping. S shapingem se pes stává vynalézavý, přemýšlivý a při tréninku aktivní a radostný.
Oproti tomu luring je vedení psa do určité pozice, za kterou je odměněn (ať už za pamlskem, hračkou nebo rukou). Pomocí luringu snadno (nebo méně snadno) dostanete psa do žádoucí pozice, ale trénink touhle metodou často trvá déle, zvláště u psů, kteří jsou po hračkách nebo pamlscích jako diví. Protože místo toho, aby se pes soustředit na "jdu u nohy", "vstávám do trpaslíka" nebo "otáčím se", myslí jen na "jdu za pamlsek, jdu za pamlskem, jdu za pamlskem." Pes se tak spíše učí čekat, co osud přinese a při tréninku bývá spíše pasivní.
Při běžném tréninku (někoho jiného, ale často i sebe) používám kombinaci obou metod - pomocí pamlsku se snažím psovi ukázat, že je možné projít například psovodovi mezi nohama, oběhnout strom nebo běžet dopředu. Jakmile ale psovi pohyb samotný nedělá tolik potíží, pamlsek odeberu z dohledu a snažím se psa ve zkoušení cvičení povzbuzovat správně načasovanými kliky. Pes vlastně v okamžiku, kdy přijde o ukazování, začíná přemýšlet, jestli by nemohl udělat něco, čím by pamlsek získal. Při troše štěstí zkusí o, co dlouho dělal za pamlskem a za to mu můžeme kliknout. Jakmile jednou pochopí, že určité chování mu vynese pamlsek, začne ho opakovat pokaždé, když bude chtít ňamku. Čím dříve začnete s fází shapingu (nebo nebudete luring vůbec používat) a čím dříve se stanete nezávislí na ukazování pamlskem, tím lépe.

Co všechno se dá cvičit

Toho je! Od klasických cviků (chůze u nohy, sedni, lehni, vstaň, štěkej), před různé dogdancingové (slalom mezi nohama, couvání, chůze stranou, mrtvý pes, sudy, plazení, chůze na zadních...) až různé pro pobavení rodiny a přátel (nošení novin, podávání kapesníku, otevírání dveří, šuplíku, svlékání ponožek...).
Na některé cviky vám stačí jen pes a můžete trénovat jeho pohyby. Nejen poklonu nebo zdvihání pacek, ale v Clean Runu vycházel celý seriál článků o tom, jak psa naučit mrkat, kýchat, zívat, na povel vrtět ocasem...
U některých naopak zužitkujete i různé předměty. Klasickým příkladem je 101 věcí, co se dá dělat s krabicí - šlapat na ní předníma packama, zadníma packama, stoupnout si do ní, lehnout si do ní. obejít ji, skočit na ni, přeskočit ji... 102 věcí, pokud je váš pes náruživý trhač papíru :-)
Nemusí se cvičit jen s krabicí, můžete vytáhnout klec a psa do ní dostat jen pomocí clickeru. S Wayem jsem to zvládla ve třech lekcích (což je úspěch když vezmeme v úvahu, že ji vášnivě nenávidí). Přitom jsem nedělala nic jiného, než že jsem seděla v koutě, měla u sebe pamlsky a Wayovi klikala a odměňovala ho za to, že šel ke kleci, dal do ní packu, udělal na ní nose target, dal tam dvě packy, pak že tam skočil celý a ve třetí lekci se rozhodl, že si zkusí lehnout.
Pes může následovat tyč, nosit košík, šlapat na target, dotknout se čumákem zrcadla, podlézat židli... Ve spoustě interakcí s předměty se pes může připravovat na svoji budoucí práci na překážkách, například může skákat na houpací křeslo, aby se pak neděsil houpačky, že se mu hýbe pod nohama, může se učit šlapat do mezer v položeném žebříku, aby pak nešlapal na tyčky, může se učit lézt pod peřinu, aby mu nevadil látkový tunel...
Pro inspiraci se můžete podívat třeba na moje moje stránky o dogdancingu, stránky Renaty Voldánové nebo slovenské stránky. Výborným zdrojem jsou také videa na YouTube, jak pro názornou ukázku učení cviků, tak pro obdivování ještě neznámých cviků, ke kterým si sami vymyslíte postup.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ralph romance ralph romance | E-mail | Web | 13. února 2010 v 19:46 | Reagovat

Menschen mitgefohlt habe der mit roten Flecken vorne gestanden ist und sein Referat gehalten hat.

2 kate23 kate23 | 12. prosince 2011 v 20:10 | Reagovat

tady malý příklad, co všechno je možné i dospělého psa naučit s klikrem, i bez něj :D
http://www.youtube.com/user/kate23loveus5?feature=mhee#p/a/u/0/40jaORNoR0w

3 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 12:52 | Reagovat

I waited for hours but he didn’t show up.
Shame on you!

4 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 15:45 | Reagovat

You have no business staying here without my permission.

5 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 1:11 | Reagovat

He was sick for a month, but now he is up and around.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama