Sequence - Zlatý kompas

12. března 2008 v 20:23 | by KaTachyon |  Agility
To jsem se takhle jednou vrátila z kina trochu nejistá, jestli se mi má líbit film, ze kterého si nedokážu vzpomenout na jediný vtip, a když jsem sedla za počítač, rozhodla jsem se, že se o zábavu musím postarat sama. A tak vznikla sekvence Zlatý kompas, na které se krásně dají procvičit základní principy vedení a vytlačování na dálku. Doufám, že se bude líbit.

Důležité při vedení na dálku je pamatovat si, které manévry psa zrychlují a vysílají dopředu a které naopak psa zpomalují a točí.
Když chcete psa vyslat od sebe: zrychlujete, rameny směřujete na překážku, kterou má pes jít, voláte povel vpřed.
Když chcete psa točit: zpomalujete, točíte rameny, voláte na psa stranu nebo jméno nebo ke mně.
Na obrázku už jsem naznačila, jaké by mělo být správné vedení na překážkách (modra linie) - psovod nechá psa jít dál od sebe a nechá se trochu předběhnout (ovšem musí být stále v pohybu a směřovat rameny na překážky), aby měl dost místa se rychle rozeběhnout v okamžiku, kdy pes skáče překážku #5 a mohl volně běžet až do chvíle, kdy pes zmizí v tunelu. Jakmile bude psovod točit nebo se rozeběhne moc brzy a bude muset zastavit ještě dříve, než pes vběhne do tunelu, je velké riziko, že se na něj pes stočí. Rozlišovačka bude samozřejmě jednodušší, pokud pes rozumí povelu "jdi překážku dál ode mě" nebo povelu na tunel.
Cvičení se dá zjednodušit například tím, že k sobě překážky přiblížíte. Dále můžete dát nějaký target (hračku, misku s pamlsky) před tunel a párkrát se psem sekvenci zaběhnout jen k misce, aby si zvykl běhat dál od vás. Jakmile zvládá vbíhat do tunelu z jedné strany, můžete si stejný prvek vyzkoušet proti směru hodinových ručiček, sekvence je zrcadlově souměrná.
Pokud pes s běháním na dálku teprve začíná, můžete ho nejdříve na rovince naučit běhat dál od vás jak dopředu, tak i bokem.
Postavte psovi rovinku ze dvou nebo tří skokovek a tunelu a běhejte ji s tím, že za tunelem vždy bude čekat hračka nebo miska s pamlsky. Zkoušejte střídavě obě ruce, aby si pes nezvykl na jednu víc. Pro větší zajímavost můžete střídat i typ skokových překážek - dálka, kruh... Jakmile pes pochopí, že když běžíte dopředu a voláte povel vpřed, jsou na konci pamlsky, začne táhnout dopředu sám. Některé psy potěší i osoba, které na ně bude v cíli volat a hecovat je, ale ta by měla v tréninku figurovat maximálně jen v začátku, pes se musí naučit táhnout i bez volání.
Jakmile psovi přestane vadit, že mu neukazujete na každou překážku a pere to dopředu, začněte lehce zpomalovat a nechte se předběhnout. Ze začátku to může být jen tunel, postupem času se necháte předběhnout už při předposlední skokovky, pak u druhé... jakmile pes začne jevit nejistotu, zpomalovat nebo otáčet se na vás, běhejte chvíli zase víc s ním. Jakmile vběhne do tunelu, vždycky se rozeběhněte za ním a pohrajte si s ním, nebo ho u misky prodrbejte.
Můžete také psa učit to, že nejste stále nalepení vedle bočnic a vzdalovat se do strany. Cvičte vždy jen jednu věc - buď se nechte předbíhat a buďte blízko, nebo běhejte na stejně úrovni se psem, jen daleko. Opět platí stejná věc, že když pes začne být nejistý, vyhýbat překážky a běhat k vám, zkraťte vzdálenost.
Jakmile bude pes umět na povel spokojeně vystřelit před vás, ani mu nebude vadit, že běžíte daleko bokem, můžete obojí spojit dohromady. Zkraťte trochu boční vzdálenost a opět začínejte zpomalovat až před tunelem a s postupem času budete lehce zpomalovat dřív a dřív. Pak opět zvětšujte vzdálenost bokem, tak pozvolna, jak to bude vašemu psovi vyhovovat.
Pokud kladete na povely tělem větší důraz než na slovní povely, nemusí vám tohle cvičení vyhovovat. Svým zpomalováním totiž budete psovi říkat, že se bude točit. Při vedení na dálku jsou slovní povely velmi důležité, protože člověk nemůže být vždy těsně u psa, aby mu ukázal na překážku. Zato může psa poslat kam chce a pohodlně si naběhnout vyřešit nějakou krizovou situaci, ke které se pes teprve dostane.
Poslední sekvence představuje řešení rozlišovačky při vedení na dálku. Je důležité mít takový náskok bokem, aby se člověk mohl ke psu ještě přiblížit. Jakmile se pes odráží nebo překonává třetí překážku, člověk se prudce rozeběhne jemu do dráhy a s použitím protiruky ho vytlačí do tunelu. Použití povelu "out" nebo povelu na tunel je vhodným doplněním vedení. Cvičení je těžší, čím více je skokovka u ústí tunelu nebo když rovinka skokovek nevede přímo do tunelu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 13:03 | Reagovat

If you don’t know this word, look it up in the dictionary.

The police didn’t find the thief. He got away with his crime.

2 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 17. června 2017 v 2:53 | Reagovat

He doesn’t know French at all. I don’t like it at all.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama