Zóny a my XI.

9. března 2008 v 20:35 | by KaTachyon |  Agility
O zónách jsem už delší dobu napsala, protože jsem doufala, že se stane něco pamětihodného, co si zaslouží článek. Ne, že bychom měli dramatické a zásadní průlomy, ale dokud Way dělá zóny s radostí a dokonce občas i přesně, je to radost. Někdy se mi podaří ho přetáhnout a to pak je těžké v něm zase probudit jistotu v to že cvičí dobře a ztrácí rychlost.

TouchBoard

V minulém článku jsem skončila s tím, že Way na TouchBoard někdy naskakoval, někdy taky ne, dost často ho trefil jen jednou nohou. To se mu teď taky občas stává, ale už je to spíš náhoda a rychle se vrátí k oběma. Nejlépe na TouchBoard naskakuje, když stojí vedle něj (ne před nebo za) a jen si poskočí do strany.
Poměrně brzy jsem začala říkat na TouchBoard povel. On ho stejně měl v podobě neutrálního OK, protože to pro něj byla znamení, že už žádné pamlsky nevydám a ať se kouká snažit, tak jsem si řekla, že stejně dobře můžu používat i povel. Jednoduše jsem místo OK, na které čekal, řekla "smash" a protože Way neměl stejně nic jiného na práci, skočil na TouchBoard. I několik tréninků potom jsem nechtěla, aby čekal až na povel, ale ze začátku jsem ho nechávala párkrát TouchBoard udělat a až pak jsem zase začala říkat povel a teprve potom jsem ho nechávala v odložení startovala jsem ho na povel.
S odložením se mi objevily první problémy. Jednak Way odložení vesele ignoruje a občas mi na TouchBoard vlítne bez povelu; pokud se mu povede dobře, odměním ho i tak. nemá cenu psa drtit na odložení, když se cvičí něco jiného, zbytečně pak ztrácí jistotu a dělá chyby, popřípadě zpomalí. Občas také dělám stále restrained release, takže ho držím a hecuji, až ho na TouchBoard na povel vypustím. Někdy se dokáže soustředit, někdy přeletí.
Ze začátku tréninku vždycky používám pamlsky a to tak, že jakmile skočí na TouchBoard, kliknu a nechám ho přiběhnout k sobě, ať už jsem k němu v jakékoli pozici. Nedávám mu tedy pamlsky na TouchBoardu, jak bych správně měla, ale zjistila jsem, že jemu to je jedno, stejně díky clickeru ví, že pokud nedá na TouchBoard obě packy, já nekliknu a nebude si moci přijít pro odměnu. Proto běží rychle i ode mě.
Začala jsem také zkoušet to, že ho odložím v určité vzdálenosti, dám si trochu náskok a jdu trochu bekem a Waye na povel vypustím, přelítne ho, protože celou dobu kouká jen na mě. Stejně to dělá i s tím, když jdu s Wayem přímo na TouchBoard, tak ho nejdříve nevšímavě přejde a když mu dojde, že už jsem dlouho neklikla, vrátí se k němu. Ze začátku jsem ho za to odměňovala, protože to znamenalo, že přemýšlel, ale pak jsem to přestala úplně dělat, protože to je na něj zatím moc těžké, můj pohyb ho ruší.
Zato jsem zkoušela to, že jsem ho odložila, došla si za Touch Board (pár kroků) a přivolávala jsem ho. Naprosto přesně se rozeběhl, upravil si krok a trefil TouchBoard.
Protože čas běží, včera jsem se rozhodla vyzkoušet TouchBoard poprvé na překážkách. Ali Roukas-Canova s ním dělá na překážkách psí kusy, aby se pes naučil soustředit chvíli na ní, chvíli na překážky a chvíli na TouchBoard, takže okolo něj třeba staví sekvence, nebo ho dává mezi dva tunely do U a pes ho má trefit při cestě mezi nimi... A mimo to je jedno cvičení i s jednou překážkou, při kterém přes ní má pes přeskočit a TouchBoard má ležet na zemi tak daleko, aby pes dopadl a druhým skokem pak skončil na něm. Way šel dvakrát dost neurčitě a stihl udělat několik meziskoků, protože šel bokem místo rovně, a pak mi táta poradil, abych místo povelu na skokovku a pro TouchBoard říkala povel jen na Touch Board. Way okamžitě naprosto suverénně skočil a podruhé už skončil přímo na TouchBoardu a dokázal to pak zopakovat i na jiné překážce naprosto bez problémů. Nevybavuji si, jestli o tomhle cvičení Ali R-C něco konkrétně říká, ale já si myslím, že to je cvičení toho, aby si pes dokázal vyměřit krok na áčku.

Áčko se stride regulatorem a obloukem

Z Horky jsem si od Ivety přivezla pravé nefalšované truhlíky. Při prvním cvičení s nimi jsem si myslela, že je nebudu moct používat, protože Way přes ně šel neuvěřitelně špatně, každá noha ve vzduchu mířila jinam a myslela jsem si, že si rozbije čumák, zvláště, když měl větší rozběh. Ale při druhém cvičení už si srovnal krok a vycházel mu pár centimetrů nad zónu, což je přibližně správně. Cvičím na rozloženém áčku, takže je ještě otázka, jak to bude vypadat na normálně vysokém. Každopádně pořád trénuji strany za áčkem a Way se naučil krásně si uzpůsobit krok, má rozdíl mezi collected (když točí, zkrátí krok a dopadne na zónu) a extended (když jde dopředu krk natáhne a dopadá do až zóny). To je pro mě důležité, protože chci mít i po sbíhané zóně těsné točení (alespoň v rámci možností).

Nose target

Nose targetík jsem se rozhodla vyzkoušet na opravdové kladině, ovšem jen na jednom prkně a to ještě sníženém. Zkoušela jsem ho i na úplně položeném prkně, ale na to se Way tvářil dost divně, protože jsme ho tak už strááášně dlouho nedělali. Takže jsem mu radši prkno trochu zvedla. Aby věděl, kam má dávat čumák, používala jsem zase plastový čtvereček. Vydržel mu několik lekcí, když jsem se mu ho pokoušela sebrat, tak ho hledal a nechtěl dát čumák na zem, ale po čase se rozhodl target ignorovat, i když byl dobře vidět, takže jsem ho pak sebrala.
Když poprvé viděl kladinu, nemohla jsem ho ani udržet, jak se na ni cpal. Samozřejmě nechápal, proč by měl dávat čumák do písku, ale uvolil se alespoň k nasimulování toho. Zatím nám to na kladině moc nejde, když jsou okolo psi, špatně se soustředí a dává čumák k zemi až po chvíli, nebo ho tam nechce dát vůbec, a když cvičíme sami, tak ho kláda bůh ví proč nezajímá. Řekla jsem si, že možná moc spěchám s tím, když ho nechávám naskakovat ze stranu nad zónu nebo těsně do ní, takže jsem chvíli trénovala jsem to, že stál v 2on/off a na povel měl vždycky dát čumák k zemi. Trochu víc úspěchu jsem měla včera, když jsem si sbalila kuřecí chrupavky od oběda a Way došel k názoru, že není úplně od věci se trochu snažit. I dneska ráno konečně na kladinu naskakoval, nejen lezl, a zajel čumákem k zemi poměrně rychle.
Jinak stále cvičím doma na schodech, pouštím ho ze stále větší výšky a párkrát se mu povedlo vzít schody i po dvou, ale jinak se trochu fláká. Zkoušela jsem přidat i svůj pohyb a Way ho snáší, pokud jsem za ním, a ještě lépe když ho nechám udělat nose target a pak si může dělat co chci. Jakmile se rozejdu dřív než on nebo moc bezy, zpomalí a čeká na mě, co vymyslím. Poslední hit je doběhnout si ke mně a tam udělat nose target, konec schodů ignoruje. Musela jsem to řešit tak, že jsem si prostě na schody sedla a s clickerem jsem čekala, co vymyslí. Nakonec si řekl, že by mohl dojít až dolů a asi po třech opakování už u mě nezastavoval, ale ideální rychlost nemá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Z. a Monty Riči Jana Z. a Monty Riči | Web | 11. března 2008 v 12:17 | Reagovat

Katko, mám malý dotaz: proč vlastně trénuješ dvě různé metody na zóny? Obě dvě dají spoustu práce, zaberou hodně času, neuvažovala jsi o tom, vybrat si prostě jen jednu z nich a všechen ten čas věnovat naplno jen jí?

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 11. března 2008 v 20:29 | Reagovat

Moc pěkný dotaz :-) Myslím, že docela sleduješ Silvii Trkman, tak víš, že jí víc baví trénovat než závodit. Já jsem na tom dost podobně. Snažím se vymyslet na parkur vtipné věci, aby mě běhání bavilo, takže se snažím Wayovi zdrhat ve slalomu, vést ho na dálku, vymyslela jsem si absolutní top spin... Když mi to dopomůže k vítězství, tím lépe, ale vyhrávání bez toho by mě nebavilo.

A podobně to je se zónami. Nijak zvlášť mi nevadí obětovat jim čas, přestat závodit (to mě štve jen kvůli tomu, že nemůžu ukázat, jak jsme se od posledně vylepšili ve vedení) a vymýšlet, jak je dovést k dokonalosti. Nebyl to můj nápad, dělat dvě věci (s four on na houpačce vlastně tři :-), ale tak nějak jsme se k tomu dostali... Mým snem je mít rychlé spolehlivé zastavované zóny. Myslím, že to je mnohem těžší než naučit sbíhané zóny a jsem zvědavá, jestli to dokážu. Jenže pak jsem začala přemýšlet i o zdravotní stránce a narazila jsem na články Ali R-C a řekla jsem si, že by nebylo špatné zkusit naučit na áčku sbíhané zóny. Chci, aby pes měl za zónou velmi krátký oblouk a myslela jsem si, že bych to Waye nedokázala za kládou naučit a za áčkem by mi velký oblouk nevadil.

Tak. Díky tomu, že se cvičí dlouho bez překážek jsem měla možnost se na jednu metodu vykašlat, kdyby Wayovi neseděla, ale jemu nevadí cvičit cokoli, pokud z toho kouká míček a jako trenérovi se mi hodí vyzkoušet si obojí a jestli mám něco zkazit, tak raději na vlastním psu :-)

3 Karolina Karolina | 14. března 2008 v 12:34 | Reagovat

Katko a co říkáš tomu, když teda vezmu psa na rozložené ačko ...třeba a on prostě automaticky sbíhá...nemá tendenci vůbec odskakovat. Je třeba i v tomhle případě ty zony nějak řešit a nebo postupně zvedat pomaloučku ačko a naučit ho, že se prostě překážka sbíhá až dolů?

4 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 14. března 2008 v 19:52 | Reagovat

Karolina

Nedělám takhle sbíhané zóny, protože bych jim nevěřila. Ale dívala jsem se teď na to, jak sbíhané áčko dělá Silvia a ta nedoporučuje dělat dlouho rozložené áčko, protože na něm pes má jiný krok než na vysokém a pokud si zvykne na nízké, které se postupně zvyšuje, krok mu to rozhodí. Může být tak nejistý, že se nakonec rozhodne skákat, píše Silvia. Začíná na áčku, které má trochu vyšší sklon než houpačka a během 10 opakování ho zvedne na normální výšku. Zónu na něm víceméně nijak neřeší.

5 Renča Renča | 15. března 2008 v 7:32 | Reagovat

Co jsem četla, tak Sivie řeší zony na kladině...ty prakticky dělá podobně jak psala Karolina....nejprve prkno,které postupně zvedá a pak přechází na kladinu.... žádné oblouky, žádné terčíky. Tvrdí, že ačko se pak pes naučí víceméně "sám".

Co jsem pročítala tu její metodu, tak vypadá docela zajímavě.... možná to s Bífem zkusím :-))

6 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 15. března 2008 v 10:40 | Reagovat

Renča.

Na kladině ano, na áčku ji naopak nedoporučuje.

7 Renata Renata | E-mail | 19. března 2008 v 15:59 | Reagovat

Cau Katko, chtela bych se Te zeptat, jestli je vhodny nose target pro malinaka. Slysela jsem nazor, ze to pro ne nehodi. Diky,Renata.

8 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 19. března 2008 v 17:42 | Reagovat

Renata

Ahoj, nevybavuji si, že bych někdy viděla dělat maliňáka nose target, ale to ještě neznamená, že by pro ně neměl být vhodný. Myslíš kvůli tomu, že jsou realtivně dost velcí? Záleží asi na tréninku, jestli se Ti podaří naučit psa poskládat se tak, aby mohl nose target pohodlně udělat. Zkus napsat třeba Martině Klimešové, když já jsem sháněla informace o nose targetu, tak mi ochotně popsala, jak ho učila Joyce (alespoň myslím, že to byla Joyce). Já si myslím, že záleží spíš na povaze a přístupu k tréninku konkrétního psa než plemene (i když i to může hrát roli).

9 Renata Renata | E-mail | 20. března 2008 v 8:00 | Reagovat

Diky Katko, uz me napadlo taky kontaktovat Martinu Klimesovou, asi i diky ni jsem si vzala malinaka a ne borderku. Fakt je, ze ma pouhych 6 mesicu, nejak silene necvicim, ale zony ucim zastavovane 2on 2off pomoci klikru. Narazila jsem na Tvoje stranky, a i kdyz jsem o klikru vedela, nikdy jsem ho nepouzivala, dokud jsem necetla tvoje clanky.Mam jeste foxe, a tam jsem to uspechala, protoze na zavodech mi odskakuje acko. Je to skoda, mame jinak ciste a nejrychlejsi behy a  tak se to ted snazim napravit pomoci klikru, a zda se ze se to lepsi, akorat mi ted nez sbiha hrozne brzdi, a to se mi tez 2x nelibi.Tak ji zkousim pripravit na nose target dle Tveho popisu,doma tuka do plexi slusne,uvidim, co to udela venku. Ja totiz ziju v Italii, trenuju s klukem co ma borderky a byl 2x na MS, je fakt spicka, ale pripada mi, ze jine plemena posuzuje dost stejne jako borderky, ze ma stejny metr na vsechny, targety zavrhuje! Ja jsem tu foxlici chtela ucit neco jako target hned od zacatku, nic jsem o targetech nevedela, ale napadlo me, kdyz polozim za zonu male plexi a na to pamlsek, tak vzdycky kdyz pobezi na konci i v te rychlosti skloni hlavu aby sebrala pamlsek a fungovalo to, ale tomu trenerovi se to nelibilo, nechala jsem toho a vysledek je,  ze odskakuje.

Mas fakt super clanky, aspon kdyz jsem v te Italii se muzu priucit od nejakeho cecha!!! Cau Renata.

10 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 14:23 | Reagovat

Anton makes new friends easily.
I'm really surprised that.

11 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 28. května 2017 v 22:14 | Reagovat

I might as well telephone him now.

12 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 17. června 2017 v 0:41 | Reagovat

I didn’t really like the concert. In plain English, the concert was terrible.

13 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 12:52 | Reagovat

Ann gets along with most coworkers, but doesn’t get along with Laura.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama