Duben 2008

Neúspěch může i povzbudit

30. dubna 2008 v 22:32 | by KaTachyon |  Dogdancing
Opět jeden multitématický článek o clickeru, dogdancingu a vůbec o mně a Tachyonovi.

Verba movent, exempla trahunt.

19. dubna 2008 v 12:49 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
Těsně před usnutím jsem si opakovala, z čeho se skládá list (neumím ještě celou maturitní otázku a už se cítím jak chodící encyklopedie) a kdoví proč jsem si vzpomněla na latinské přísloví "Slova dojímají, příklady táhnou." A samozřejmě mi myšlenky skončily u psů a u cvičení.

Zóny a my XII.

19. dubna 2008 v 12:49 | by KaTachyon |  Agility
Zóny trénuji, kdykoli můžu, TouchBoard s sebou nosím na každou procházku a alespoň párkrát ho na něm proženu, na kladinu se dostávám tak dvakrát až třikrát týdně, na áčko jen jednou týdně, takže ho pořád dělám se stide regulatorem. Posouváme se pomalu ale jistě kupředu, i když do kvalifikaček se vší pravděpodobností hotoví nebudeme. Kladinu možná nějak doklepu k tomu, že by mi dělal i nose target, ale pravděpodobně tu bude nejisté a tudíž pomalé. Na áčku nemám s TouchBoardem šanci, takže ho zatím chci dělat pomůckami a doufat, že si závody nezničím několikaměsíční práci. Že nevyhraji mi je šumák, ale jestli si znejistím a zmatu psa, tak mě to bude mrzet.
Zato Kačence s Jackie jde TouchBoard sám od sebe (tedy za tím stojí samozřejmě spousta pečlivé, pravidelné péče ze strany Kačenky a genialita v chápání clickeru ze strany Jackie :-) ), takže bych ráda použila pár jejich ilustračních fotek.

Sequence - Jumping Jacks

13. dubna 2008 v 21:50 | by KaTachyon |  Agility
Tyhle sekvence jsem si na trénink narychlo vypůjčila od Lindy Mecklenburg, jedna je původní tak, jak ji dala do Clean Run Excercise Sourcebook, ostatní jsem si trochu upravila.
Není tam tak těžké trefit správné překážky, ale důležité je, aby je pes trefil co nejúspornější a tím pádem i nejrychlejší dráhou. To už tak snadné není, pes se musí soustředit spíše na psovoda (handler focus), který ho překážkami provází, než na překážky samotné (obstacle focus), protože kdyby pes běžel na první překážku, kterou uvidí, aniž by reagoval na povely psovoda, může udělat chybu. Navíc i sám psovoda si jen málokdy může dovolit poslat psa na překážku nekontrolovaně, protože by se pes mohl i zranit, pokud by na překážku naběhl špatně.

Štěňata a agility - závěr

5. dubna 2008 v 18:53 | by KaTachyon |  Agility
Tak končí můj miniseriál o štěňatech a vlastně všech psech, kteří by se chtěli připravit na dráhu agiliťáka. Nebudu už mluvit o nácviku jednotlivých překážek. Jednak proto, že to je třeba pořešit s konkrétním trenérem na konkrétním cvičáku, a taky proto, že je neuvěřitelně mnoho různých metod, kterými se dá dojít ke stejnému výsledku. Jak se rozhodnete dělat zóny, jak budete chtít učit skákat, jakým způsobem budete dělat slalom, v tom vás mohou částečně inspirovat další články na mém blogu. Chtěla jsem hlavně ukázat, že není třeba na psa spěchat, než začnete s překážkami, se dá dělat mnoho zajímavých, užitečných a zábavných věcí.

Štěňata a agility - pomůcky k agility

4. dubna 2008 v 21:45 | by KaTachyon |  Agility
I když pracujete na agility bez překážek, je ještě jeden mezistupeň, než vytáhnete překážky samotné. A to je cvičení s různými předměty, na kterých pes získá jistotu i na úzkých a vibrujících věcech, jako jsou třeba zónovky, nebo se může naučit dávat si pozor na nohy, když překračuje nějaké předměty. K některým cvičením by se vám hodily speciální pomůcky, třeba wobble board, deska s míčkem uprostřed, kterou se pes učí přecházet a překlápět, nebo kavalety, ale k většině vám postačí obyčejné věci, žebřík, kbelík, strom....