Sequence - Jumping Jacks

13. dubna 2008 v 21:50 | by KaTachyon |  Agility
Tyhle sekvence jsem si na trénink narychlo vypůjčila od Lindy Mecklenburg, jedna je původní tak, jak ji dala do Clean Run Excercise Sourcebook, ostatní jsem si trochu upravila.
Není tam tak těžké trefit správné překážky, ale důležité je, aby je pes trefil co nejúspornější a tím pádem i nejrychlejší dráhou. To už tak snadné není, pes se musí soustředit spíše na psovoda (handler focus), který ho překážkami provází, než na překážky samotné (obstacle focus), protože kdyby pes běžel na první překážku, kterou uvidí, aniž by reagoval na povely psovoda, může udělat chybu. Navíc i sám psovoda si jen málokdy může dovolit poslat psa na překážku nekontrolovaně, protože by se pes mohl i zranit, pokud by na překážku naběhl špatně.

Sekvence 1
Tady jsme začátek #1 - #3 zvládli celkem bez problémů na pravou ruku až do tunelu, ale bojovala jsem s Wayem po #5, kde mi za zády skákal skokovku vedle místo toho, aby se nechal dovést až dozadu na #6. Po dvou neúspěšných pokusech, kdy jsem ho chtěla vést jen tělem, jsem nakonec musela přihodit i povel "out".
Sekvence 2
Na téhle sekvenci pro nás bylo nejtěžší zkrátit oblouk po tunelu, protože jakmile člověk pošla psa do tunelu s tím, že se kouká dopředu (je zády ke psovi), pes dojde k názoru, že se poběží rovně a i když neskočí žádnou ze skokovek přímo, oblouk je větší, než si může našinec v dnešní době dovolit. Osvědčilo se mi přivolání "na Lindu", tedy že jsem se postavila za tunel čelem ke psovi a v okamžiku, kdy do tunelu vbíhal jsem už uhýbala ke #2. Po #5 je lepší točit okolo bočnice dovnitř, protože pak má pes lepí rozeběh na cílovou překážku, ale s malým psem se dá celkem bezpečně točit i vnějškem.

Sekvence 3
Zajímavé :-) Není to úplně těžké, i když to není úplně samozřejmé, nejtěžší pro psovoda je hlavně to, aby si pamatoval správné povely :-) Jestli někomu chcete zpestřit běhání, nechte ho pak sekvenci zaběhnout zrcadlově (černá dráha), ukáže se, jak na tom vlastně je se stranami. Já s tím třeba moc problémů nemám, ale i když jsem je říkala správně, říkala jsem je pozdě a Way tak vybouchl na #4, když jsem mu neřekla, že potřebuji, aby se otočil okolo bočnice. Jinak se to Wayovi moc povedlo, celou dobu jsem se držela na jedné straně, na #4 jsem se nechala předběhnout a křížila jsem rearcrossem, na #5 jsem ho pak přivolávala už na čelo a dobře jsem ho pak mohla navést na #6 a byla jsem dost blízko, aby se mi podařilo ho stáhnout těsně okolo bočnice (viz níže). Je velká výhoda, pokud pes rozumí vedení na dálku, protože si právě můžu naběhnout, kam potřebuji.
S malým psem se dá jít i víc natěsno, ale při té příležitosti jsme zjistili, že pes při vyslání na #4 musí rozumět povelu tělem pro rearcross, nemá dost velký rozeběh, takže se snadno stočí na druhou stranu k psovodovi místo od něj. Pokud psovod musí zabíhat už ke #4, je ve velmi nevýhodné pozici vůči #6, pokud nemá rychlé nohy a psa, který si počká, až si psovod vyřeší svoje problémy, pak může dojít ke kolizi. povel tělem, který by pes měl brát jako povel pro rearcross, je ukázání na překážku, za kterou se má točit rukou vzdálenější psovi (protirukou), tím pádem i natočení ramen směrem do psa a do směru jeho běhu, stejně tak pohyb psovoda míří tak, jako by chtěl "chytit psovi ocas". Pokud to pes jako povel pro křížení a točení nechápe, chce to trochu procvičit na jedné překážce.
Sekvence 4
Shrnutí všeho, co jsme procvičovali. Na začátku je točení okolo bočnice, pak vyslání psa do tunelu, následně točení z tunelu a opět TT, na závěr je míjení překážky. Tachyon to zvládl moc pěkně, když pominu velký oblouk za tunelem a to, že poprvé srazil #2. Tím, že jsem startovala otočená čelem k němu, nechtěl jít moc blízko (pokud stojíte čelem ke psovi, zpomalujete ho a spíše vytlačujete) a skočil #2 strašně šikmo a nepozorně. Podruhé si alespoň dal pozor.
Lepší řešení začátku je například lead-out pivot, tedy to, že startujete zády ke psovi (v tomhle případě ho máte na levé ruce), čímž mu signalizujete, že má skočit rovně a potom bude pokračovat rovně. Ale v okamžiku, kdy skočí první překážku, uděláte frontcross a psa tak stočíte na správnou překážku. Moc tuhle otočku nedělám, protože to je "lhaní psovi" (jak vám pak někdy může věřit, až mu budete říkat, že má jít rovně?), ale z bezpečnostních důvodů má tahle otočka své opodstatnění. Její provedení viz níže.
Klouzavý náběh do slalomu
Nejdou nám s Wayem klouzavé náběhy do slalomu, zvláště z tunelu. U náběhů do slalomu rozlišuji dva typy: úhlený, kde pes musí naběhnout pod slalomu pod určitým úhlem, ale překážka stále míří do první díry, nebo klouzavý, kdy překážka míří až do druhé nebo třetí díry slalomu.
Kluzavé jsou leckdy těžší a pro Waye obzvlášť, protože začátek slalomu sám nehledá. Ze skokovky slalom pokaždé trefil, ale z tunelu mi mířil suverénně až do druhé tyčky. Po dvou neúspěšných pokusech (1. pokus normální, 2. stejný, pokud pes poprvé udělal chybu z nepozornosti; pokud pes udělá chybu i potřetí, pak prvku nerozumí a je třeba ho zjednodušit) jsem přišla na nápad, který jsem také okamžitě vyzkoušela a fungoval - místo povelu slalom jsem na psa volala: "Out!" Tenhle povel mi slouží k tomu, že Way jde překážku dál ode mě. Tentokrát jsem ho ale využila k tomu, že Way nešel automaticky rovně, ale podíval se i dál a uviděl začátek slalomu. Zkusila jsem to ještě jednou s tím, že jsem mu dala blíže ke slalomu skokovku, aby měl lehkou rozlišovačku a opět slalom trefil, i když jsem byla za ním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabina Sabina | E-mail | Web | 14. dubna 2008 v 10:41 | Reagovat

Kačka..

.. Prosím Tě, já mám dotaz ke dvojce. Tys to řešila tak, že sis dala náskok, poněvadž jinak měl pes velký oblouk. Jak bys to ale řešila, kdyby tam byla třeba rovinka a Ty bys tedy nemohla být až takto před psem? (resp řekněme byla bys před tunelem?) Kdybys, dle mého, byla otočená již před tunelem čelem ke psu, tak ho brzdíš na překážku, kdybys byla zády ke psu, tak udělá oblouk...

Raději většinu věcí řeším totiž i z letmého startu, poněvadž člověk občas to štěstí "nadběhnout si" nemá. Osobně bych se přiklonila k tomu druhému a při vběhnutí do tunelu tam dala povel (ať už stranový, nebo přivolávací)

(Kdyby někdo chtěl reagovat, jak by to dělal on, tak samozřejmě - sice jsem to adresovala Katce, ale kdyby někdo chtěl, tak budu ráda :o) )

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 14. dubna 2008 v 15:55 | Reagovat

Sabině

Kdybych byla za psem, jediný možný způsob řešení vedením je RC před tunelem tak brzy, aby psovi bylo jasné, že pak nepůjde rovně. Ovšem když se to nedá ošetřit vedením, musí se to ošetřit slovním povelem, jak píšeš. Pokud pes na slovní nereaguje, je na místě trénink jen na jedné překážce. To by třeba uvítal Way, protože on y tunelu beží rovně, kdežto když dělám sbíhanou zónu s obloukem, tak naprosto suverénně dokáže zatočit těsně za áčkem.

Zkoušeli jsme i dát si trochu náskok dopředu a hodně stranou, takže psovod pak psa přivolával přes #2 k sobě, ale na délce oblouku se to nijak neprojevilo.

3 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 14:54 | Reagovat

He caught me off guard with his question.

My dream came true when I met Pat.

4 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 19:19 | Reagovat

He knows the ins and outs of this business.
You must be joking! You're kidding!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama