Zóny a my XII.

19. dubna 2008 v 12:49 | by KaTachyon |  Agility
Zóny trénuji, kdykoli můžu, TouchBoard s sebou nosím na každou procházku a alespoň párkrát ho na něm proženu, na kladinu se dostávám tak dvakrát až třikrát týdně, na áčko jen jednou týdně, takže ho pořád dělám se stide regulatorem. Posouváme se pomalu ale jistě kupředu, i když do kvalifikaček se vší pravděpodobností hotoví nebudeme. Kladinu možná nějak doklepu k tomu, že by mi dělal i nose target, ale pravděpodobně tu bude nejisté a tudíž pomalé. Na áčku nemám s TouchBoardem šanci, takže ho zatím chci dělat pomůckami a doufat, že si závody nezničím několikaměsíční práci. Že nevyhraji mi je šumák, ale jestli si znejistím a zmatu psa, tak mě to bude mrzet.
Zato Kačence s Jackie jde TouchBoard sám od sebe (tedy za tím stojí samozřejmě spousta pečlivé, pravidelné péče ze strany Kačenky a genialita v chápání clickeru ze strany Jackie :-) ), takže bych ráda použila pár jejich ilustračních fotek.

TouchBoard

Wayovi se moc nedaří. Trénuji s ním hlavně na trávě, na áčko se zatím nedá dát ani omylem a ani mezi překážkami zatím nemá moc smysl ho cvičit. Sice se od minula významně polepšil, dává na něj obě přední packy, ale kdykoli (bez výjimky) zkusím trochu běžet vedle TouchBoardu, Way vesele běží taky a naprosto ho skočí. Aby ne, když celou dobu čučí do strany na mě. Už jsme se alespoň dopracovali k tomu, že můžu pomaličku jít, ale není to nic moc a i když jen stojím před TouchBoardem a Waye trochu přivolávám, tak se na něj sice už začal trefovat, ale většinou jen jednou packou a nesleduje mě. Většinou ho za to odměním, pokud se mi zdá, že to udělal úmyslně, protože Ali R-C pak na překážkách taky moc neřeší, jestli tam psi šlápli snožmo. Když ho pak zkusím vyslat, suverénně dupne oběma.
Jindy má zase náladu, že ho vůbec nepoznávám, na TouchBoard se žene jako o závod, dupne na něj a maže s nadšením ke mně pro odměnu.
Jinak takhle nějak může vypadat cvičení mezi skokovkami - pes běží dokola a občas ho psovod přivolá (nebo vyšle nebo cokoli jiného) na TouchBoard. Ze začátku se odměňuje za správné provedení TouchBoardu, ale postupem času se pak zase naváže na další překážky a zase se pes pošle na TouchBoard... Čím je pes úspěšnější, tím více je možné "odměňovat" dalšími překážkami, pokud dělá chyby, pak je lepší odměňovat TouchBoard pamlsky nebo hračkou. PS: Jakmile se klikne, má přijít odměna v podobě hračky nebo pamlsku, ne povel na další překážku. Pes může tohle cvičení dělat, až nebudete při cvičení s TouchBordem pokaždé používat clicker a pes bude dobře rozumět tomu, že někdy je místo kliku jen slovní pochvala (+ občas opět pamlsky nebo hračka).

Áčko

Pokračuji v práci se stride regulatorem a obloukem, s tím Way problémy nemá. Protože mi je jasné, že nestihnu do kvalifikaček TouchBoard spojit se zónou na áčku, natož abychom TouchBoard odbourali, rozhodla jsem se, že do závodů budu trénovat áčko v plné výšce se stride regulatorem i obloukem a doufat, že svalová paměť udělá svoje. Moc na to nespoléhám, protože bych musela áčko dělat mnohem častěji než pětkrát jednou týdně. Ale lepší řešení nemám.
Když jsme přišli na vyšší áčko, než byl ten metr, co jsme měli doteď (možná i nižší než metr), Way bez problémů pochopil, že má nahoře skočit a pak musí jít pod oblouk, i když to není tak jednoduché. S malým rozběhem nebo s točením to bylo v pohodě, ale když jsem ho rozeběhla tak ze sedmi, osmi metrů, skočil pokaždé nad obloukem. Musela jsem tedy rozběh zkrátit a dneska to zvládal i v rychlosti (výška áčka cca 150cm). Navíc jsem bez sebe nadšením z rychlosti a těsnosti točením za áčkem, většinou ho sice nechávám běžet dopředu (na áčko mám zatím neutrální povel "go", pokud chci, aby šel pak rovně, volám ho pořád), a to se pak ohlédne vždycky až po několika metrech, ale když mu hlásím od vrcholku áčka stranu, pak se dokáže těsně pod áčkem (v rozmezí jednoho metru) otočit jak ke mně, tak ode mně (močící pes *).
A tady je opět Kačenka při první příležitosti, kdy dala na áčko TouchBoard. Jackie ho předtím dělala už na kladině, takže věděla, co se po ní chce (dokonce se někdy snaží získat klik tím, že se na zóně zastaví, i když už necvičíme a TouchBoard je uklizený :-)). A ještě předtím jsme zopakovali běh na áčku s obloukem. Když jsme tam dali TouchBoard, rozhodla jsem se oblouk radši dát pryč, aby se Jackie nemusela soustředit na dvě věci. Možná ho vrátíme, jestli Jackie nepotáhne dopředu, ale myslím, že to nebude její případ.

Nose target

Nose target už doma necvičím, snažím se s ním být co nejvíce na kladině. Hodně dlouho jsem dělala jen snížené jedno prkno, někdy ho nechávám naskočit ze země přímo na zónu, někdy ho nechávám nalézt trochu výše a na zónu má seběhnout. Opět má někdy dny, kdy jsem zoufalá, že se plazí, že nepokládá hlavu, že se nezastaví. Dlouho jsme bojovali i s tím, že mi do země jen ťuknul a vystřelil ze zóny, protože čekal kliknutí a míček. To se podařilo odstranit celkem tím, že jsem prostě trénovala chvíli výdrž, neklikala jsem, dokud nevydržel s čumákem na zemi alespoň chvilku. A na to si mi zase začal lehat. Celkem jsem to neřešila, protože pochybuji, že v parkuru se mi pak bude chtít zalehávat, a opravdu, už s tím zase pomalu přestává. Někdy má zase takové předvedení, že na kládu vyskočí, sjede bleskově až na zónu, kde se na zemi čumákem zapíchne do země.
Jak jsem psala v úvodu, tlačí na mě závody a nemáme kladinu, která by se dala dát celá nízká (jedno prkno jsem opírala o podpěry), takže jsem se rozhodla, že dál budeme pokračovat na celé kladině. Nevím, jestli to byl dobrý nápad. Nechci ho nahoru vysazovat, protože to nemá rád, takže jsem si myslela, že bych no navedla tak do půlky prkna, sám by se otočil a na povel by pak udělal zónu (viděla jsem takhle cvičit sbíhanou zónu borderku, takže mi to nepřišlo nemožné). Háček je v tom, že Tachoyn se při otáčení cítí dost nejistě a občas šlápne nohou do prázdna, i když naštěstí zatím nespadl. Pak samozřejmě kladina není nijak zvlášť rychlá, i když, jak už jsem psala, dokázal mě i překvapit. někdy se navíc rozhodne, že se otáčet nebude a dojde si kladinu celou. Zkoušela jsem ho i vést přes celou kladinu, na sestupném prkně ho pak zastavit a na povel ho pustit na zónu, ale bylo to póóómalé. Možná to ještě zkusím s tím, že ho přes kladinu budu držet v restrained release, ale moc na to nesázím.
Sice moc pěkně chápe, kam má dát čumák, a že s ním tam má zůstat, ale jakmile se zkusím postavit za zónu, je to opět pěkný hups, s tím má stejný problém jako na TouchBoardu.
Pff.
* močící pes, pro ty, co nečetli Pratchetta a jeho Zajímavé časy, je vykřičník :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PavlaV PavlaV | E-mail | 19. dubna 2008 v 18:30 | Reagovat

Ahojky, taky učím áčko pomocí oblouku a regulátorů a Touch board ani není potřeba (podle mě). Dělám to s asi 10 large psy s jedním nebo 2 regulátory - podle kroku jednotlivých psů - a s obloukem a po měsíci tréninku neměli se zónou na áčku na závodech problém. Snažím se áčko běhat co nejčastěji, aby věděli, jak si ho nakrokovat, a aby se jim to dostalo "pod kůži". A hlavně, aby se vždycky všemi čtyřmi dotýkali vprostřed zóny. http://agihrusky.cz/index.php?id=treninky/acko Doufám, že to bude fungovat i nadále, když to budeme dělat na tréninku s regulátory a na závodech bez nich. Tobě hodně štěstí :-) určitě to do kvalifikaček zvládnete a díky moc za tyto stránky, hrozně moc mi to dalo :-)

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 19. dubna 2008 v 20:09 | Reagovat

Super video, díky moc. Taky jsem nad tím přemýšlela, protože takhle dělá áčko Nancy Gyes a zdá se mi to celkem pěkné a logické, jestli se Way nesrovná s TouchBoardem, můžu to zkusit takhle. Ona tedy dává jeden před zónu a druhý pod ní, myslím, že ani nepoužívá oblouk. Stejně jsem si říkala, že ten náš regulator asi snížím, mám ho kousek za vrcholem áčka a Way skáče těsně nad zónu a pak těsně pod ní, takže tam samozřejmě šápne, protože se potřebuje dostat pod oblouk, ale chtěla bych to upravit. Lepší to je, když točí, to si pak krok líp upraví.

3 Ann Ann | Web | 21. dubna 2008 v 8:19 | Reagovat

Zdar Katko... TO jsu zase ja, ze... hihi. Totok, s tim ackem jsem tedy se natrapila ja az az.. Deininta totiz delala na treninku super a na zavodech tradicni model - skakala ho... To je ale uz roky zpatky... Behem doby se mi podarilo (lepe receno behem jednoho cyklu zimnich treninku) to preucit s clickrem natolik, ze nemam na acku chybu, pokud fakticky nezdrhnu umyslne totalne pryc nebo pokud se na psa nedivam, jedno kde jsu... Nedelali jsme touch board, protoze to nase cernobylka nechape... (tedy chape, ale tak je u toho napjata, ze ma takove ty pasici pohyby - takze pomalu, pridrepla a tak... stvalo me to, tak jsem se na to vykaslala). Normalne neprofesionalne jsme ji davali dlouho na takovy plastovy pruhledny tacecek velikosti mexickeho dolaru pod acko nejakou granulku, kterou po ceste vdechla... S clickrem se naucila zapichnout to dole . Takze uplne super... Zavody si tim clovek nepokazi, ponadz to casem s tim kokinkem absolutne nema nic spolecneho, ona proste leti, zapichne a "kliknuti" jazykem je odmena (tedy bezet dal). Na zavodech to delam tak, ze kdyz mame uz predtim chybu, tak ju opravdu necham zapichnout (nebo kdyz se potrebuju otocit nebo tak) a jinak ji necham ale bezet dal. FUnguje to u nas stoprocentne (tedy opakuju znovu, pokud ja nekravim). Toz nevim, ten touch board je takovy jakoze narocny a pokud jedes zase na zavody nez to mate dodelane, myslim, ze si to pokazis....

Jinak ti preju taky dobre zkousky - uzij si to, hii

Anicka s Deinintou a polopsem Age

PS z ceho mate ty regulatory, jak je to velike a z ceho mate oblouky?? to by bylo asik neco pro polopsa na acko... diky

4 Jana Z. a Monty Riči Jana Z. a Monty Riči | Web | 21. dubna 2008 v 16:52 | Reagovat

Katko, při čtení o nose targetu mě teď napadla taková maličkost: někdy se běhá na jemném písku (extrém je třeba povrch, na kterém bylo loni EO) - udělá ti pes nose target na tomhle povrchu? Nemůže se přitom stát, že písek vdechne nebo se mu dostane do tlamy?

5 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 21. dubna 2008 v 17:35 | Reagovat

Ann

Ahojky, diky za novod, myslela jsem si, ze s odmenou na konci zónovky se ta zónovka naucit neda, protoze na zavodech neni a bez ni by pes nemel duvod, zastavit, ze... Ale ted je jasne, ze to jde, tak super. Muj problem tkvi trochu v tom, ze nechci zastavovane zony, kvuli naporu na klouby. Ja jsem na psa totiz trochu hypochondr a jak se na Clean Runovskem foru zacali rozohnovat, co ktere zastavovani psum skodi, tak me to nahlodalo, ze bych si mohla vyzkouset praci s TouchBoardem (koneckoncu jsem ho doporucila Kacence, tak jsem chtela vyzkouset, jak se s tim pracuje). No, a ted pokracuji hlavne z tvrdohlavosti, protoze se nechci vzdat :-) Neni to vzdycky mizerie, treba dneska Tachyon udelala na zemi tak 7 pokusů ze 7. Ale kdyz jsem to zkousela mezi tunely, tak to zas bylo tak 2 z 8. Holt tezsi podminky a vykonnost sla dolu. Ale pri poslednim pokusu to zase vypadalo, ze uz se chyta.

Jana

My na takovem povrchu trenujeme :-) Nedava cumak na zem primo nozdrami, ale dolu ho dava, a samozrejme ho nenechavam cekat dlouho, aby pisek zbytecne neinhaloval. Staci to, co vdechneme pri obycejnem behani.

6 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 21. dubna 2008 v 17:42 | Reagovat

Ann

Zapomnela jsem na ty regulators a oblouky :-X

Jako oblouk mame takouvou jakousi trubku z kovu az plastu, protože se da celkem lehce ohnout do jakehokoliv tvaru (skoro) a docela vydrzi. Davam to do drevenych desticek, do kterych tata vyvrtal diry, ovsem Way ma ve zvyku si oblouk odnest na zadech, je liny se dost shybat.

Regulator mam ze dvou plastovych truhliku, ktere jsem obmotala provazem a z kazde strany je zavazuji pod ackem. Neni to nic moc, libilo by se mi neco mekciho, kdyz do toho Way naboura, aby si neublizil, ale kdyz do toho parkrat napalil, tak truhliky maji nastesti ve zvyku rozletet se do strany. Ale chtelo by to neco mensiho (zrovna dneska mi padlo oko na plastovy okap), podle Ali ma pes dopadat tesne pred zonu nebo rovnou do ni, ale me by se vic libilo, aby pes dopadal trochu vys nad zonu a druhy krok mu vysel do ni. Zalezi s tim asi na proporcich daneho psa.

7 Anna Anna | Web | 21. dubna 2008 v 18:55 | Reagovat

Aha, diky... Ja zkusim totok, takove ty izolacni "trubky" z molitanu ... To je takove mohutne ale uplne mekkounke... Super. (myslela jsem si totiz, ze to je jako ze dreva takova vyssi jenom neco jakdyby...). To s tim obloukem, to teda nevim. se budu muset trosku porozhlednout.

No a totok s tim kokinem, jak uz ho vubec asi tak dva tri roky nepouzivam, jenom kdyz zacne "brzdit" tak ji ho tam sem tam soupnu... Dost to delam na kladine, ale tak jak rikam - hihi - neprofesionalne... haaaaha. Hlavne ze to funguje :)

Toz diky moc a zatim !!!

8 Anna Anna | Web | 21. dubna 2008 v 18:56 | Reagovat

No a este teda - jakoze nebrzdene zony super, ale kdyz tam mas nose target, tak to je stejne brzdene, ne...??? JInak si to nedovedu predstavit. S touch board ai jo, (na tlapky)... Tak zdarec!!!

9 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 21. dubna 2008 v 20:14 | Reagovat

Nose target jsou taky zastavované zóny, TouchBoard je takový napůl - ze začátku jo, aby pes pochopil, kam má šlapat, pak se už vlastně "vypouští" sám, jakmile si tam dupne. To se mi na tom právě moc nezdá, ale vypadá to, že i Way se dokáže chvílemi soustředit tak, aby si jen krok upravil a nemusel zastavit.

10 Renata Renata | E-mail | 6. května 2008 v 8:31 | Reagovat

Ahoj Katko, tak si ctu dokola Tvoje clanky i diskuse kolem zon a nemuzu se rozhodnout, kterou metodu vyzkouset...Ty prakticky pouzivas vsechny, nema z toho pes gulas v hlave? Myslela jsem, ze by se mela pouzivat jedna z tech metod na vsech zonovkach.

Ja mam se zonama problem, a tak jsem se rozhodla nezavodit a zkusit to predelat (i kdyz po nedelnim zavodech jsem s tim chtela skoncit). Ja ucim svoji foxlici zastavovane zony, na cvicaku je dela, vyjedeme na zavody  a tam je odskakuje. Tak 3 mesice pouzivam kliker, hodne se zlepsila-teda na cvicaku-zastavuje pekne i kdyz bezim dal. Opet jsme vyjeli na zavody a ona se nezastavi ani omylem,je tak pretocena, ze ma cerno pred ocima a chce bezet-zona je pak skocena az uplne dole, a zalezi na rozhodcim, jestli mi ji da nebo ne. Proste nedela to, co ji ucim. Tak premyslim, az se mi z hlavy kouri, co na ni vymyslet. Musim neco pridat-target, nebo oblouk, a nebo kokiko za zonou jak pise Anna... Poradis mi? Diky Renata.

11 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 7. května 2008 v 17:06 | Reagovat

Ahoj Renato,

nejdřív zkusím odpovědět na tvůj dotaz o více technikách na zónách - pes nemá guláš z různých technikách na zónovkách, zvláště, pokud člověk nakaždou používá jiný povel, protože je nevnímá jako jednu a tu samou překážku. Což ony taky nejsou. Way se ani v nejmenším nesnaží na áčku dělat nose target nebo kládu probíhat. S houpačkou si ovšem moc rady neví, ale spíš neví, co by měl dělat, než že by zkoušel nose target.

Pokud dělá na cvičáku tvoje fenka zóny pěkně (jak by se ti líbily i na závodech), pak bych je nepředělávala, jen bych se jí pokusila vysvětlit, že stejně se cvičí i na závodech. Jí to nepřijde, neumí si s takovým prostředím poradit. Začala bych u toho, že bych se pokusila na cvičáku navodit atmosféru závodů. Tedy vzít si třeba klec, jakou bereš na závody, před startem sekvence jí sundej obojek, hecuj ji... Ztěžuj různě podmínky, až ji přivedeš do takového stavu, kdy se bude cítit stejně natěšená jako na závodech. Můžete třeba na cvičáku takové "závody" uspořádat. Nebo si dojeď na pár neoficiálek, kde s clickerem potrénuješ. Za kládu jí můžeš dávat odměnu, ale ne na konec, aby zastavila, ale o kus dál, aby chtěla ze zóny utéci. Nebo jí blízko za kládu dej tunel... Můžeš cvičit i hru 3-2-1-Běž!, aby se hecovala, stejně tak jí může před kládou někdo držet a ty ji budeš chvíli hecovat, než se rozeběhnete...

Ona ví, co má na zóně dělat, ale ještě neví, že se na to má soustředit i na závodech, a to je to, co ji teď ještě potřebuješ doučit. Musíš být důsledná, pokud budeš v běhu pokračovat i poté, co nesplnila svůj úkol na zóně, odměnila jsi ji za to. Logickým důsledkem pak je to, že na cvičáku na zóně zastaví a na závodech ne, protože odměnu získá i jinak. Viz tak trochu http://katachyon-training.blog.cz/0709/na-treninku-beranek-na-zavodech-drak

Hodně štěstí, já takhle bojuji s odložením :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama