1. QZ - Kvalifikační závody Havlovice

5. června 2008 v 14:53 | by KaTachyon |  Agility
Letos jsme s Tachyonem jeli na naše první kvalifikační závody na MS a další vrcholy agiliťácké sezóny. Vzhledem k tomu, že jsem věděla, jak jsme na tom se zónami, tak jsem s úspěchem ani nepočítala, ale je pravda, že jsme nedávali ani ty jumpingy. Parkury nebyly tak těžké, prakticky všechno z toho jsme cvičili, ale závodníků bylo málo, takže jsme byli prakticky pořád na řadě, žádný velký prostor pro odpočinek a načerpání sil, navíc jsem od listopadu po mistrovství mládeže nebyla s Wayem na závodech. Z osmi běhů jsme měli jen jeden čistě a to ještě s časem, za který se člověk může jen stydět. Jinak bylo k vidění spoustu špičkových týmů a poskytlo mi to dost námětů k tomu, co vlastně musíme procvičit, abychom s nimi trochu srovnali úroveň. Až zpracujeme z kvalifikaček videa, doplním sem všechny parkury.

Sobota, běh č. 1 - Jumping
Neměla jsem tak úplně jasno, jak bych měla vést hned úvodní sekvenci tří překážek, a jsem se rozhodla pro lead-out, položila Waye na startu a začala odcházet. Way bez zaváhání odstartovat sám a než jsem se stačila vzpamatovat, byli jsme DIS, protože jsem ho nestočila na #4. Myslela jsem si, že bychom si zbytek mohli alespoň doběhnout, ale nebyla jsem schopná se dát dohromady a trefovat překážky ve správném pořadí, tak jsem raději odešla.
Byla jsem z Wayova startu dost otrávená. Copak se budu muset až do konce života plížit za první překážku a doufat, že se mi podaří udělat ještě jeden krok, než to Tachyon odpíchne? Vzpomněla jsem si na článek v Clean Runu, kde jsou výhody letmého startu a to mi připomněla zase článek od Susan Garrett "Starting as a team" (Startujeme jako tým). A najednou mi to došlo - když jdu na start, přemýšlím nad tratí místo toho, abych se věnovala svému psovi. Tachyon se zase dusí na vodítku a táhne k první překážce místo toho, aby se věnoval mně. Tak že má vypadat tým, který má v následující sekundě předvést perfektní souhru mezi překážkami? Takže jsem změnila taktiku. Vodítko jsem používala z toho důvodu, protože jsem se bála, že Wayovi zapomenu sundat obojek, nebo že Tachyon skočí nějakou okolostojící překážku. Teď jsem ho ovšem vzala na volno, tedy skoro, protože jsem se s ním pokoušela o chůzi u nohy. V průběhu víkendu jsme při chůzi k první překážce předvedli obíhání, chůzi mezi nohama i slalom. Sice z toho byl trochu nervózní, ale měl smolíka. Výsledek byl ten, že mi ani jednou nezdrhl a já tak byla prvních pár překážek perplex (občas to byly rovnou i poslední překážky).
Sobota, běh č. 2 - Agility
Naše první agility, s napětím jsem očekávala zóny. U klády jsem měla rozmyšleno, že ho klidně nechám je odpíchnout, hlavně když poběží, ale trochu jsem doufala v to, že áčko by možná mohl omylem trefit, protože na cvičáku ho už dělal pěkně, jenže zatím to bylo vždycky s regulátorem a bez překážek. Jako první ze zónovek skočil áčko, pak minul tunel a na kládě si nebyl jistý, co by měl dělat, tak jsem ho trochu povzbudila "go go go", takže těsně před zónou to odpíchl. Celkový výsledek 20 trestných se nám už dlouho nepovedl.
Sobota, běh č. 3 - Jumping
První a poslední běh bez trestných bodů, ale tak strašně rozhrkaný, že jsme byli s naším časem až bůhvíkolikátí. Na kvalifikačkách mi došlo, jak moc mi vlastně chybí to, že neumím s Wayem běžet. Vždycky jsem razila tezi, že na parkuru má běžet pes, ne člověk, protože mi samotné nejde seřídit nohy, ruce a povely najednou. A protože už dlouho běháme na malém prostoru, nic mně nenutilo s tím něco dělat. Teď se snad konečně dokopu k tomu, že se budu pohybovat větší rychlostí než klusem. Není špatné řídit věci na dálku, ale člověk se musí přizpůsobit parkuru a na některé se vedení na dálku hodí více, na některé méně.
Sobota, běh č. 4 - Agility
Je toho spousta, na co musím před během myslet - sundat obojek, sundat vodítko, to si nesmím přehodit přes rameno, pak musím Tachyonovi sebrat míček dřív, než se dostaneme do prostoru parkuru, musím si taky sundat kšiltovku, aby mi náhodou neupadla... No, a v tom shonu jsem si zapomněla sundat ledvinu, na což jsem přišla už po prvních dvou krocích po startu. Jediné, co na mojí ledvině totiž funguje je suchý zip, kde nosím clicker a nose target. Zip od hlavní kapsy, kde mám krabičku s pamlsky a míček, stávkuje, takže jsem většinu parkuru vedla jen jednou rukou a druhou jsem přidržovala ledvinu, aby mi její obsah nevypadl. Přemýšlela jsem o tom, že bych parkur vzdala, ale Way za nic nemohl, takže jsem v běhu vesele pokračovala s vědomím, že dřív nebo později budu disklá. Ani jsem to pak nikomu nehlásila, protože s dvaceti nebo kolika trestnými body jsem nemohla do bodování zasáhnout. Šla jsem se raději učit na maturitu a vůbec jsme netušila, co jsem způsobila.
Až na to, že obě nosíme brýle a máme hnědé vlasy, tak si nejsme s Bárou tolik podobné. Dobré poznávací znamení je to, že Bára se obléká slušně a já ne (nedělám si srandu, kamarádka mně nepoznala, když mě potkala ve slušném oblečení, které s Wayem nepřišlo ke styku). Protože rozhodčí zřejmě můj error neřešili (a to na to byli dva), někdo došel zapisovačům nahlásit, že lerlová má být disklá. Bohužel si mě spletla s ségrou, takže se Bára pak divila, proč ve výsledcích chybí její čistý běh. Pochopitelně jim teď scházel její čas a aby jí náhodou neuškodili, tak jí šoupli těsně na třetí místo. O tenhle jeden bod Bára získala nominaci na Evropský pohár :-)
Neděle, běh č. 1 - Agility
Dvakrát áčko, jedna kláda, z toho se vyklubalo 15 trestných bodů. Tachyon už nad děláním nějakých zón ani nepřemýšlel, prostě se odpichoval, i když jinak snaha určitě byla. Strašlivě pršelo, byla zima, byli jsme promočení a čím déle jsme zůstávali na dešti, tím více se nám chtělo domů.
Neděle, běh č. 2 - Jumping
Žádný milý parkur, nejdřív člověk musel běžet napříč přes plac, pak uřvávat od tunelu, do slalomu už pes skákal s odmítnutím... Zvlášť ke konci se člověk mohl disknout na každé překážce a to doslova, protože některým psi vyhnuli poslední překážku a vzali dráhu z parkuru, z 36 velkých se jich devatenáct diskvalifikovalo. Protože mi Way shodil první tyčku, tak jsem vedla konec dosti odvážně a neodhadla jsem Wayovu reakci, která mně zařadila do těch devatenácti DIS.
Neděle, běh č. 3 - Agility
Hop, hop, kláda, hurá, skáčeme zónu, hurá, řítíme se do rovnou do špatné díry tunelu. Čím víc zón jsme běhali, tím výše se před nimi Way odrážel. Byl z toho tak vysmátý, že jsem musela být taky veselá, i když to napral do jiné díry, než kam jsem ho stahovala. Protože parkur nebyl moc zajímavý, ani jsem ho nedokončovala.
Neděle, běh č. 4 - Jumping
Na závěr jsme dostali běhavý parkur s dvěma rovnými tunely vedle sebe. Na psech i psovodech se projevila únava z celého víkendu i znechucení počasím, i když třeba Honza s Rohanem předvedli excelentní výkon. Ovšem já s Wayem jsme k tomu měli daleko, navíc jsme málem minuli slalomu a získali tak odmítnutí. Ale jinak mně Tachyon potěšil, protože zatočil na #16, i když byl rozběhnutý a málem mě diskl, když zatočil do bližšího tunelu. Dala jsem dost brzy povel, protože jsem nechtěla skončit na skokovce opodál, kam šli všichni, kdo se snažili psa před tunely dohnat a neprozradili mu, že má točit.
Byla to užitečná zkušenost, i když jsme moc nebodovali, v neděli jsem se nastydla a celý víkend jsem se učila literaturu (čeština byl nakonec jediný předmět, u kterého jsem si alespoň prošla všechny otázky).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | Web | 5. června 2008 v 18:28 | Reagovat

Ahoj Katko... No diky za clanek teda.. Jsu docela sokovana, co to behate na kvalifikackach... moc se nedivim, ze CR neni v kategorii Large zavratne uspesna, i kdyz nekteri psi by na to asi meli.. Ovsem parkury, jake mate na kvalifikacich, se na MS nebehaji prece uz par let. Naopak je dost zajimave, ze pokud se tvoje nakresy nemili, tak tam skoro nikde neni zed, ktera byva hodne chybova a taky jenom jednou myslim kruh ??? No a tedy pravidlo jedne shozene tycky me uz uplne rozesmalo - hiihihiiiiii. No celkove me vase kvalifikacky bavi a jestli zustane pravidlo jedne shozene tycky do tretiho nejrychlejsiho casu se chyba maze tak se snad i prihlasim pristi rok:)

Zatim cauky!!!

2 Anna Anna | Web | 5. června 2008 v 18:28 | Reagovat

Joooo, a sak jsme to vedeli s tema zonama, ze jo.... hihi

3 Anna Anna | Web | 5. června 2008 v 18:30 | Reagovat

no a este teda - stydim stydim --- parkury se nemyly  ...haaaa, bez carek je to sranda

4 Nicoletta & dogs Nicoletta & dogs | Web | 5. června 2008 v 20:48 | Reagovat

Ahoj Katko . Ty parkury jsou pěkný , zvažuju , zda si něco takovýho na cvičáku taky nepostavim =) . Už dlouho běháme jenom rovinky a účka , tak bych mohla zkusit i něco "trošku" složitějšího .

Teda já bych asi udělala scénu, mít na kvalifikačkách čistý běh v dobrém čase a kdyby mě omylem diskli ( alespon, že se to vyřešilo :-)  ) .

Ale teda ty parkury jsou fakt upe hafec úžasný !!!!

5 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 5. června 2008 v 21:44 | Reagovat

Ahoj Anni, neboj se, nejsi jediná, kdo poukazoval na fakt, že tři metry do slalomu nejsou na MS běžnou praxí (u agiity 3 byla dvanáctka původně jen levá díra, na libovolnou to změnili až ke konci prohlídky; pobavilo mně, že ti, kteří si původně na malou vdálenost stěžovali pak sami iniciativně tu kratší vdálenost zvolili a běželi). Sice jsem parkury kreslila až s odstupem a z videí, někde jsem možná vzdálenost zkrátila a jinde zase prodloužila, ale jinak mi přijde, že celkem odpovídají. Tak se příští rok těšíme :-)

6 KaTachyon KaTachyon | 5. června 2008 v 21:56 | Reagovat

A to s tou tyčkou - na borderkách jsem teď měla druhý nejlepší čas (hned po Anně Eifert, dvě sekundy :-D), ale Tachyon mi probořil dvojitou, takže jsne byli dvacátí. Kdyby neshodil, tak bychom byli druzí, jenže abz neshodil, musela bych ho lépe navést a několik desetin bychom tím ztratili a neumístili bychom se....

7 Anna Schönenberger Anna Schönenberger | Web | 6. června 2008 v 8:08 | Reagovat

No a sak dyt... ja mam plny vykonostnak V5 a co myslis ze mame za chyby???? JENOM a VYHRADNE jednu tycku, hiiiihi... Rychli jsme dost, takze s jednou shozenou se tesim!!!! fakt sranda. Na MS bych si ani neskrtla, jedine ze by se stal zazrak (mam bezchybny beh tak jeden z deseti, mozna ani to ne...). No vidis, to je fakt nespravedlive, ze na borderkach toto "pravidlo" nebylo,ze jo.  hihi

8 PavelK PavelK | Web | 23. července 2008 v 9:39 | Reagovat

Nedá mi zareagovat na ten DIS v sobotním běhu č.4. a domněnky uvést na pravou míru a trochu nabourat ten příběh, zápletku i poutavý závěr s podsunutím záměrů organizátorů.

Máš pravdu v tom, že došlo k dodatečnému DIS a k záměně jmen. Nemáš pravdu, že šlo o ledvinku a Bářin čas organizátoři neměli.

Byl jsem v centru dění, takže k důvodům mohu podat informace.

Komentovaný důvod diskvalifikace byla druhá díra v tunelu, rozhodčí reagovali dodatečně až na základě interpelace jiného přihlížejícího závodníka kat.L, který to šel nahlásit, od rozhodčích k nám se to dostalo až následně, kdy došli ke stolku zapisovačů, to už jsme stihli pověsit výsledky bez DIS a poté opravdu došlo k vaší záměně (Bára běžela po tobě, zapisovač opravil v seznamu poslední Lerlovou) a následné opravě.

Fakt vůbec netuším, co měl kdo na sobě, Bára si však ten bod plně zaslouží, čas zapisovali paralelně zapisovači i trenérka repre.

Tolik realita z místa, záleží na tobě, zda to vysvětlení přijmeš.

9 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 24. července 2008 v 9:23 | Reagovat

Přijmu, proč by ne. Já u toho nebyla, takže píši jediné vtipné vysvětlení, které nás napadlo. Každopádně nemůžu mít nic proti, když zná někdo pravdivý průběh událostí. A jestli nebyl DIS kvůli ledvince, tak s ní asi budu běhat častěji, jen si pořídím nějakou se zipem, abych jí nemusela držet :-)

10 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 24. července 2008 v 10:11 | Reagovat

Tak jsem si našla video a Bářin čas odpovídá tomu z výsledků, tak to je super :-) Ovšem tunely jsem zaběhla stejné, jako ti, kteří disklí nebyli. Ráda bych si někde postěžovala na neoprávněnou diskvalifikaci, místo toho chci svých dvacet trestných bodů! :-D

11 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 13:04 | Reagovat

You promised, now keep your word.

He knows math, and physics as well.

12 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 16:19 | Reagovat

I tried to keep a straight face, but failed.

13 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 16. července 2017 v 0:46 | Reagovat

Little by little, he got used to Tokyo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama