Jak je to s klikáním a pochvalami

2. června 2008 v 20:23 | by KaTachyon |  Clicker
Určitě jsem ve většině článků o clickeru, které tady jsou, psala, že klik není pochvala, nýbrž přesné označení chování, které se nám líbí, aby ho pes pak mohl zopakovat. Pochvala se dá samozřejmě použít stejně, ale není tak specifická, ani přesná, i když se dá částečně použít místo kliku i velmi krátké slovo.
Někdo tak dojde k závěru, že při výcviku s clickerem se nechválí, psa nemůže bavit mechanický zvuk, proto je cvičení s clickerem nevhodné. To není tak úplně pravda, protože je clicker pozitivní metoda, tak jeho uživatelé chválí své psy ostošest. Zkusím nastínit, jak se při výcviku používá clicker a jak pochvala, nebo alespoň jak to dělám já, protože detaily, si každý může upravit tak, aby vyhovovali jemu a jeho psovi.

Za prvé je důležité si uvědomit, co má vlastně klik pro psa znamenat. Je to "ok, za tohle dostaneš hned pamlsek" nebo "ok, ještě vydrž a dostaneš za chvíli pamlsek" nebo "ok, ještě uděláme nějaké cviky a pak dostaneš pamlsek"? Já osobně hlasuji pro první variantu, protože tak sama cvičím a nemůžu si na Waye stěžovat. Na klik reaguje radostně a když se zrovna soustředí, tak dokáže to, za co jsem mu klikla, i zopakovat, což je účelem. S druhou variantou jsem se setkala například u Nancy Gyes a vypadá to jako celkem používaný způsob cvičení s clickerem. Třetí variantu jsem taky potkala, a i když pes cvičil vesele a přesně, neviděla jsem na tom nic zvláštního. Pokud pes nedostává odměnu po kliku, pak si myslím, že se oslabuje klasické podmiňování, a zdá se mi to zbytečné. Mně nevadí, že pes přeruší po kliku cvik, protože vím, že ho znovu zopakuje, pokud bude chtít odměnu.
A co znamená pochvala? U mně má v různých situacích různý význam a spíš než speciální slovo je důležitá intonace hlasu. Při výcviku většinou používám "good" a někdy za něj hned odměním, někdy cvičíme dál. Tak chválím při dogdancingových cvicích, zastavení na zóně, správném náběhu do slalomu, přijití na zavolání, donesení hračky, povolení napnutého vodítka... Prostě za sto věcí a klidně různých. Když mám ale radost po doběhu sekvence nebo parkuru, pak volám... No, nejsme v Americe, citové výlevy si nechám pro sebe. Jestli vás to zajímá, všimněte se mě na závodech. Někdy taky chválením psa uklidňuji v dopravních prostředcích nebo jiných stresujících situacích, kdy vlastně chci, aby se svým chováním přestal (ne že by chlácholení na Tachyona zabíralo). Takže pochvala má u mě mnohem širší a neurčitější význam než kliknutí.
Když při výcviku Way předvede něco, co se mi líbí, a co jsem chtěla naučit, pak kliknu. Dejme tomu, že cvičím chůzi u nohy a Way se postaví rovně jak pravítko a kouká na mě. Když se ale postaví křivě a já vím, že cvik už několikrát předvedl, tak ho jen slovně pochválím, čímž mu řeknu "jsi na dobré cestě, kámo, ještě kousek a odměním tě." Načež Way sebere dovahu a zkusí se srovnat, jestli to je to, za co dostane pamlsek. Používám pochvalu hodně v takových případech, kdy si myslím, že by mohl cvik udělat, ale třeba se jen málo soustředil nebo si byl nejistý. Nebo si myslím, že by mohl cvik provádět rychleji. Třeba při cvičení s TouchBoardem se k němu Way vlekl, ale já věděla, že dokáže vyvinout i slušnou rychlost. Tak jsem ho párkrát za dotyk TouchBoardu jen pochválila a on do něj pak bušil jak mohl. Mohla bych prostě nepochválit a nic nedělat, jen čekat, až sám zrychlí, ale u Waye hrozilo, že by byl frustrovaný a začal by štěkat nebo dělat nose target nebo jinak zmatkovat.
Když už Way cvik dobře umí na povel a já přestávám klikat a jen ho chválím a stále odměňuji pamlsky, u cviků, kde to je potřeba, používám pochvalu k tomu, aby Way ve cviku vydržel (i když jsem to dělala i předtím s clickerem). Například při cvičení velkého nebo malého trpaslíka (nebo jiných pozic v dogdancingu) dám povel pro trpaslíka, čekám, pochválím, čekám, znovu pochválím a dám Wayovi pokyn, že si může vzít pamlsek. Při dvouminutové sestavě se toho leckdy dost nachválím a nehodí se mi, aby pes přestal cvičit, takže nepotřebuji, aby pochvalu chápal jako ukončení cviku, tím je obvykle třeba "OK". Můžu tak cvičit různé obcházení psa, kdy ho chválím za to, že se nenechá mým pohybem rozhodit. Stejně to dělám i u nose targetu nebo odložení na startu v agility. Pokud se Way někdy zvedne, prostě se zastavím a buď povel zopakuji (a za splněn povelu ho pochválím a buď odměním, nebo pokračuji v odcházení), nebo si počkám, až mu dojde, co měl dělat (a za provedení zase pochválím). Ukončením cviku je až povel na další překážku.
Další relativní (u mě) novinkou, kterou teď hodně používám, je clicker-word. Prostě slovo, které má stejný význam jako klik, ale člověk u sebe nemusí mít clicker. Až mě překvapilo, jak na něj Way dobře reaguje, jakmile uslyší "yesssss", žene se po hračce a když nestihnu uhnout s rukou, mám smůlu. Chválím tak zejména v místech, kde kvůli ostatním psům nemůžu clicker vytáhnout, třeba když jsem trénovala na borderkách sbíhané áčko.
Že lidi neklikají, protože raději chválí, to chápu, ale překvapilo mě stanovisko trenérky, která nechce, aby lidi u ní klikali, protože pak nechválí. Chápu, že pes má občas radši na práci klid, pokud mě občas přepadne chuť Wayovi něco vysvětlovat, zatímco on se snaží usilovně soustředit, tak se na mě většinou otráveně podívá a čeká, až mě to přejde. Ale všichni lidi, co znám, že cvičí s clickerem, včetně různých výukových kazet, chválí psy jako blázni. A není divu, já když na Tachyonovi najdu konečně něco, za co mu můžu kliknout, tak jsem radostí bez sebe :-) Cvičení s clickerem je nejen efektivní, ale především to je strašná legrace pro psa i psovoda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iveta Iveta | E-mail | Web | 4. června 2008 v 18:58 | Reagovat

Ahoj Katko. Škoda, že to bylo na MR BCCCZ tak hektické. Nejen že jsem eba ani Tachyona neviděla běhat, ale ani nebyl čas na kus řeči. Já mám hodně velký problém uklikáváním se. hlavně teď, když Ricky zrychlil. Ale jak vidno, když mu nestačím a nejsem kde mám být, že to nemáme dodělané. :( Teď budu mít do MR ČR  dost času to dotrénovat. Snad se mi to podaří.

Měj se hezky a spoustu zradu v trénování.

2 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 4. června 2008 v 21:02 | Reagovat

Mně je taky líto, že jsme se nepotkaly, pořád jsem někde lítala, mezi psem, prohlídkou, jídlem, stavěním... Vedro hrozné a v neděli už jsem nemyslela na nic jiného než na spálená ramena. Ale nakleslilla jsem alespoň parkury, co jsem běhala, a mám pár fotek skoků, tak snad z toho bude článek.

Taky se mi občas stane, že se ukliknu, ale když si nejsem jistá, že bych stíhala, tak radši neklikám a jen chválím.

Mimochodem, doufám, že přání znělo původně zdaru, ne zradu :-)

3 Iveta Iveta | 6. června 2008 v 14:43 | Reagovat

To víš, že to mělo být zdaru. Popletly se mi prstíky. Ještě že jsi stvoření chápavé a hned mi netrháš hlavu. ;-))

4 Sabina Sabina | E-mail | Web | 10. června 2008 v 11:11 | Reagovat

Katachyon..

.. Asi znáš jiné lidi než já :o( Já ještě stále znám bohužel spoustu lidí, kteří klikají a chválí o stupeň méně než já bez cliceru :o( (o tom, že když náhodou pochválí, že je to hodinu poté, co pes daný cvik udělal, ani nemluvím :o( )

5 Doris a Tequila Doris a Tequila | Web | 10. června 2008 v 18:15 | Reagovat

Zdravíčko,

mám jednu otázku. Zajímalo by mě, jak je to s klikáním a klikrem vůbec v prostorech, kde je víc psů cvičících na klikr (dejme tomu nějaký cvičák, kde má každý člověk klikr, všichni cvičí a já zrovna teď hned potřebuju nebo chci procvičit nějaký cvik s klikrem). Připadá mi, že v takovéhle situaci musí být pro psa strašlivě matoucí to všechno klikání kolem a nemá tudíž pořádně šanci se soutředit na kliky pro něj, případně vnímá ty okolo natolik, že je chápe jako svoje.

Nebo dejme tomu budeme cvičit ve skupině, kde bude většina psů naučená na klikr, ale momentálně ho pánové nebudou mít u sebe a jeden člověk z té skupiny si klikr přinese. Ostatní psi tak jeho klikání začnou vnímat jako klikání pro sebe (ačkoliv nejsou od vlastních pánů v tu danou chvíli nebo chvilku potom chváleni) a můžou si tak kazit provedení cviků nebo budou alespoň pěkně zmatení.

Nebo se pletu? A pokud se nepletu, jak takové situace řešit?

Předem děkuju za odpověď :o)

6 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 11. června 2008 v 8:22 | Reagovat

Ahoj,

tuhle otázku je lepší položit někomu, kdo má se skupinovým výcvikem víc zkušeností než já. Nikdy jsem se totiž nedostala nikam, kde by nás bylo na trénink s clcikerem hned několik, takže zkušeností z praxe moc nemám. Ale zkoušela jsem tuhle otázku už několikrát nadhodit a většinou se mi dostalo odpovědi, že v zahraničí je výcvik s clickerem ve skupinách běžný a že s tím psy nemají potíže, protože dokáží rozeznat zvuk toho "svého" clickeru. Něco podobného tvrdí i Karen Pryor, když mluví o dvou psech v jednom domě, ale nenašla jsem nic, kde by se zmiňovala celá skupina. Když například cvičí jeden pes a druhý je opodál odložený nebo uvázaný, tak většinou necvičící pes za chvíli pochopí, že kliky nejsou pro něj (alespoň můj pes to chápe a hrozně ho to štve, takže si většinou přijde stěžovat až ke mně). Nikdy jsem nezkoušela cvičit s více psy naráz. Taky si totiž myslím, že by z toho psi byli zmatení, ale kdo ví, kdyby byli v určité vzdálenosti od sebe, tak by nejspíš mohli rozdíl rozlišit, zvláště u clickerů, které zní každý jinak. Na cvičáku jsme dvě s clickerem a ve cvičení se vždycky střídáme, ale už se mi jednou stalo, že kamarádčina fenka si ke mně párkárt přišla, jestli jí za klikání něco nedám. Když jsem na předváděčce ukazovala práci s clickerem na cizím psovi, Waye jsem dala podržet kamarádce a poprosila jsem jí, ať mu dá pamlsek pokaždé, když kliknu cizímu psovi (protože jsem používala svůj clicker). Po pár klicích se na ni automaticky díval a chtěl pamlsek, takže takhle se to dá taky řešit.

Upřímně by mně docela zajímalo, jak to v praxi na klikacích cvičácích vlastně vypadá, ale já, když cvičím třeba na závodech, tak nikdy clicker nevytahuji. Jednak by pes měl znát cvik natolik, aby ho nepotřeboval, jednak nevím, jak by na to zareagovali cizí psi. Way většinou naklik takhle na závodech nijak nereaguje, protože ví, že já to nemám ve zvyku a nereaguje na to. Co by se stalo, kdybych taky začala klikat nebo za cizí klik dala pamlsek, to nevím. Ségře takhle na závodech dobře znejistili psa, protože sám sice na clicker necvičí, ale má to spojené s výcvikem Waye, a po pár klicích se už začal zmateně rozhlížet. Klikat v cizím prostředí bez předchozí domluvy mi přijde neslušné. Waye mám docela dobře naučeného na clicker-word a s tím si v takových situacích vystačím dobře.

7 Anna Anna | Web | 11. června 2008 v 14:07 | Reagovat

Hihi, jsem si teprv ted precetla ty prispevky a ja tedy s klikanim s vice psy zkusenost mam. Pouzivam to pri mych seminarich DD, klidne klika vsech 10 ucastnku najednou, kazdy se svym psem.. Pokud to moc neresis, tak i tvuj pes to neresi. Nekde na verejnosti pozadovat, aby nekdo jiny nepouzival klikr, protoze ja ho pouzivam, ale zrovna neklikam, je podle me dost nerealne a urcite ja teda ohledy neberu. Vim, ze psi, se kterymi se klika, tak pokud zrovna muj pes se mnou nepracuje a ja pritom nedrzim klikr, tak se vubec nic nedeje. A to i pri situaci, kdy ja se svym psem neco delam a nemam klikr u toho a nekdo jiny se svym psem neco dela dva metry ode mne a klika. Stejne tak bys mohla rict, ze vytahovat balonek na snurce nebo zradlo je taky neslusne. Psi, pokud jsou na to zvykli, to rozlisuji s tim klikrem. Mozna, ze protoze Wayovi nechavas davat pamlsek, i kdyz klikas jinemu psovi, si prave tyto "problemy" predprogramujes.

S vlastnimi psy nikdy neklikam "zaroven", tzn. bud trenuju neco s klikrem, a to je ale tedy jeden z nich odlozeny nebo uvazany bokem, nebo pokud musim neco delat soucasne s obema, neberu klikr vubec do ruky. Toz tak moje zkusenosti a zdejsi (v mojem "treninkovem" okruhu) praxe...

Tak zatim zdarec!

8 KaTachyon KaTachyon | E-mail | Web | 11. června 2008 v 18:42 | Reagovat

Myslela jsem si, že to tak nejspíš bude, ale ještě jsem nezkoušela a ani k tomu zatím nemám důvod. To s dáváním pamlsku, i když se kliká jinému psovi, jsem našla u Karen Pryor, tak jsem to chtěla vyzkoušet. No a je mi jasné, že těžko na závodech někomu zakážu clicker, ale narazila jsem v Clean Runu (taky už je to nějaký ten rok zpátky) v článku u odnaučování psa štěkání před startem ve fázi, kdy člověk je s takovým psem na závodech, aby se člověk zkusil zeptat okolostojících, jestli by jim klikání nevadilo, popřípadě aby šel cvičit dál, tak proto se snažím na závodech cvičit bez clickeru. Když někomu pořád padá žrádlo, tak se to taky musí přežít, rušivější mi v tomhle směru přijde pískací hračka, když s ní někdo píská na dogdancingu, zatímco jiný závodí, tak mi to úplně košér nepřijde. A co teprve kdyby se někdo rozhodl, že bude dráždit psa práskáním bičíku jako při obranách, půlka ostatních agiliťáků by dotyčného nejspíš ukamenovala.

9 Jana Z. a Monty Riči Jana Z. a Monty Riči | Web | 11. června 2008 v 23:09 | Reagovat

Tenhle problém jsem se svými dvěma psy ze začátku taky řešila, v zimě jsem s nimi hodně cvičila doma s klikrem a nejdřív jsem se snažila druhého psa někam zavřít. Časem jsem zjistila, že necvičící pes stejně slyší klikr nejen přes dvoje zavřené dveře, ale dokonce venku deset metrů od domu, když vevnitř kliknu:-))

Po této zkušenosti jsem to přestala řešit, mám oba psy při cvičení u sebe, střídám je a necvičícího vždy odložím "na místečko". I když cvičím se stejným klikrem, vypadá to, že oba dva chápou, pro koho je zrovna klikání určené. Myslím si to proto, že ten odložený se nepokouší nabízet žádné cviky, zůstává na místě (venku plus mínus metr:-) ) a jen žárlivě sleduje cvičení, úplně stejně jako bez klikání.

Za cizím kliknutím se samozřejmě ohlédnou, ale myslím, že k cvičení s klikrem patří nejen ten zvuk, ale hlavně pozornost člověka zaměřená na psa a taky nějaká motivace, o které pes ví.

10 Anna Anna | Web | 12. června 2008 v 8:07 | Reagovat

jo, piskaci hracka, a na DD, tak to je bezohledne, protoze Piskaci hracka je narozdil od klikru DRAZDIDLO (ne pochvala)... Ja mam Deiny odnaucenou jecet pri pohledu na beziciho psa anebo pri pohledu na parkur nepricetne stekat prave pres klikr... Pouzivam to i na zavodech, nez jdu na start. Jsu natolik sobec, ze kdyz vim, ze nam to super funguje, tak me moc nezajima, co si mysli okolo o mojem klikani. (ale zatim me nikdy nikdo nepozadal slusne ani neslusne, abych toho nechala :) ...

Takze zatim klikru zdar a piskacim hrackam taky!

11 Sabina Sabina | E-mail | Web | 13. června 2008 v 8:18 | Reagovat

Já si myslím, že to záleží na psech samotných. Možná se pletu, ale při čtení toho prvotního dotazu mne napadla klasická situace, kdy na cvičáku se cvičí (v odporné :o( ) řadovce a všichni naráz dávají povely a pak jednou jeden z nich chce dát povel později a pes najednou lehá při vyslovení povelu někoho jiného...

Dle mého je to stejné jako s clickerem - nějaký pes to neřeší, jiný ano...

12 Doris a Tequila Doris a Tequila | Web | 13. června 2008 v 19:53 | Reagovat

Moc děkuju vám všem za názory a zamyšlení, řekla bych, že se mi náhled na tuhle situaci o dost vyjasnil.

Jinak ještě k té řadovce, i když je to tady značně mimo téma - já bych ji neodsuzovala zas až tolik. Samozřejmě, že nový cvik se takhle pes nenaučí, ale na procvičení něčeho, co už umí, je řadovka poměrně dobrá (podmínky jsou ztížené psy okolo, také vyššími nároky na soustředění atp.). Pokud je problém, vždycky se dá z řady vystoupit a chvíli si cvičit nebo jenom hrát sami mimo a potom se případně zařadit zpátky (nebo taky ne). Nehledě na to, že u zkoušek se taky požaduje cvičení ve skupině. Nemyslím, že by řadovka sama o sobě byla tak strašlivá, jak se o ní traduje, chce to jenom k ní najít takový volnější přístup. Ale stejně, zase se mi tu nabízí na závěr ta jedna otázka - nebo se pletu? :o)

13 Bláňa Bláňa | E-mail | Web | 15. června 2008 v 19:22 | Reagovat

U nás v agi skupině v současné době klikáme skoro všichni, někdo jen podpůrně při učení triků, někdo celkem hodně. Ze zkušenosti musím potvrdit co psala Anna poněvadž psi cizí klikání nijak neřeší max. se ohlédnou, většinou mladá  nedostatečně na psovoda fixlá štěňata. Někdy si musíme klikat i navzájem třebas zony kdy psovod nemá šanci zonu dobře vidět a ani to nečiní psům žádné potíže.

14 Ремонт холодильников lAxono Ремонт холодильников lAxono | E-mail | Web | 9. května 2017 v 18:46 | Reagovat

He was very sick, and for some time it was touch and go, but he is better now.
It's not the end of the world!

15 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 18:07 | Reagovat

п»їI knew it! After all, I was right!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama