Červenec 2008

Pozitivní myšlení

25. července 2008 v 23:46 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
Když jsem běhala s Cannym, byla jsem vždycky hrozná trémistka, před startem mi bylo špatně od žaludku, nemohla jsem jíst, špatně se mi mluvilo, všechny svaly jsem měla napnuté, třásla se mi kolena. Každý úspěch byl veledůležitý, každý neúspěch strašlivý. Čím déle jsem běhala a čím více mi to šlo, tím hůře jsem snášela neúspěchy, až jsem se dostala do stadia, kdy jsem se z každého nepovedeného běhu sesypala. Dokonce jsem přemýšlela, že se závoděním přestanu. A tehdy mi konečně došlo, že tady není něco v pořádku.

Deset let s agility

25. července 2008 v 20:09 | by KaTachyon |  Agility
Je to přibližně deset let, co jsem byla se svým prvním psem na svém prvním táboře. Cannymu byl skoro rok, trénovali jsme čtrnáct dní a na konci jsme dokázali zaběhnout celý parkur. S druhým psem jsem se do stejného stavu dostávala tři roky.
Když moji rodiče hledali pro osmiletou holku psa, procházeli jsme v Chuchli psí výstavu a zaujal nás shluk lidí okolo jakéhosi prostoru s překážkami, přes které běhali psi zuřivě pobízení svými psovody. Od té chvíle jsem věděla, že se psem budu chtít dělat přesně tohle. Původně se nám hned na závodech zalíbila šeltie, bohužel, jak jsme zjistili, byla přerostlá a tak by nebylo snadné pořídit stejnou. Výběr se zúžil na bearded a border collii, jenže známá nám řekla, že beardedky jsou strašně hyperaktivní, takže rodiče zvolili borderku.
Jak to změnilo náš život?

2. QZ - Kvalifikační závody Opava

24. července 2008 v 14:07 | by KaTachyon |  Agility
Píšu se značným zpožděním, ale pořádek musí být. Druhé kolo kvalifikaček se pořádalo na cvičáku Katmaje v Opavě, kde bylo moc pěkné prostředí poblíž říčky a počasí na nás tentokráte shlíželo přívětivým okem. Ne, že by se ovšem štěstí tak tvářilo i na moje s Wayovy výkony. Oproti minulým kvalifikačkám jsme měli dvojnásobný počet bodů (dva místo jednoho), ale o jeden čistý běh méně (žádný místo jednoho).

Jaká pravidla jsou jinde

12. července 2008 v 22:18 | by KaTachyon |  Agility
Nedávná diskuse o zavedení čtvrté výškové kategorie do agility mě navedla k tomu, abych se poohlédla po praktikách v zahraničí, konkrétně v Americe, kterou znám trochu z Clean Runů. Už několik let čtu o tom, že závodníci získávají body a ty střádají na tituly, jakým je třeba MACH a kolik MACHů mají ti nejlepší (Linda Mecklenburg jich s Awesome měla 7) a vtipy jako "There's No Q Like a Res-Q", takže by nebylo na škodu o tom zjistit trochu více. Navíc jsem z občasných výsledků věděla, že americké kluby (nezůstali totiž u jednoho) mají i více výškových kategorií. Čtyři kategorie má i mistrovství světa IFCS (International Federation of Cynological Sports) pořádané jednou za dva roky.

Odkazy - agility

7. července 2008 v 17:44 | by KaTachyon |  Agility
Dala jsem dohromady seznam několika stránek, které navštěvuji tak často, že jejich adresy umím nazpamněť. Nejsou to ale jediné zajímavé stránky, které mlze na internetu najít, a protože já nejsem nijak nadšený browser, uvítám každý tip, který by mohl zajímat i ostatní.

Zóny a my XIII.

6. července 2008 v 14:14 | by KaTachyon
V posledním článku o zónách jsem skončila v okamžiku, kdy mě čekaly kvalifikačky a borderky. V článcích o závodech jste si mohli přečíst, jak Tachyon na závodech vesele zóny skákal a vůbec se mi nedařilo podle mých plánů. Na prvních kvalifikačkách jsem neměla ani zónu na áčku ani na kladině, na borderkách jsem měla na áčku zónu jen jednou a to ještě po diskvalifikaci, na kladině jsem měla zónu buď v 2on/2off nebo polosbíhanou, nestálo to za moc. Na cvičáku jsme bez áčka, takže jsem neměla příležitost áčko procvičovat, kládu jsem cvičila, ale jakmile jsem běžela před Wayem, udělal vždy maximálně jen 2on/2off. Každopádně se ještě nechci vzdát, protože jsem zase objevila Ameriku. Ono nestačí si jen plán cvičení napsat, ale člověk si ho musí občas i přečíst.

Pár slov o skákání

3. července 2008 v 12:43 | by KaTachyon |  Agility
Už jsem několikrát psala o skákání, kdy s ním začít, proč psi shazují, jak psa na skákání připravit a proč… Ale až doteď jsem se snažila vyhnout přímo učení překážky zvaná jednoduchá skoková. Protože mi zas tak jednoduchá nepřijde. Na průměrném dvaceti překážkovém jumpingu najdete v průměru čtrnáct skokovek. Čtrnáct příležitostí, jak se zmýlit v odhadu vzdálenosti, síly odrazu, délky skoku, rychlosti dopadu… Čtrnáct příležitostí jak nahnat čas těsnou otočkou nebo dlouhým skokem. Při učení skákání je třeba nemyslet jen na to, aby se pes dokázal přehoupnout přes tyčku, aniž by ji shodil, ale i na to, aby to dokázal dělat efektivně, podle potřeby zkrátit skok a tak si zkrátit na parkuru dráhu, nebo naopak skočit daleko a nahnat tak čas při přesouvání se mezi překážkami. Správné skákání navíc šetří psovo zdraví - s dostatečnými zkušenostmi pes může ovládat svůj skok natolik, aby minimalizoval zranění a šetřil svoje síly.
Výhody naučení skákání:
- bezpečnější pohyb po parkuru
- zkrácení času stráveného na parkuru