Zóny a my XIII.

6. července 2008 v 14:14 | by KaTachyon
V posledním článku o zónách jsem skončila v okamžiku, kdy mě čekaly kvalifikačky a borderky. V článcích o závodech jste si mohli přečíst, jak Tachyon na závodech vesele zóny skákal a vůbec se mi nedařilo podle mých plánů. Na prvních kvalifikačkách jsem neměla ani zónu na áčku ani na kladině, na borderkách jsem měla na áčku zónu jen jednou a to ještě po diskvalifikaci, na kladině jsem měla zónu buď v 2on/2off nebo polosbíhanou, nestálo to za moc. Na cvičáku jsme bez áčka, takže jsem neměla příležitost áčko procvičovat, kládu jsem cvičila, ale jakmile jsem běžela před Wayem, udělal vždy maximálně jen 2on/2off. Každopádně se ještě nechci vzdát, protože jsem zase objevila Ameriku. Ono nestačí si jen plán cvičení napsat, ale člověk si ho musí občas i přečíst.

Pokud člověk zná zásadu DASH, pak si jistě všimne, že jsem v přípravě vesele zapomněla na to veledůležité H (habitat - návyk) a těžko se Wayovi divit, že na závodech zónu nezvládl.
V každém výcviku jsou čtyři fáze, které by měl pes projít, aby se mu pak ve výsledku dařilo - měl by mít do cviku chuť (Desire), měl by cvičit přesně (Accuracy), měl by to zvládat v rychlosti (Speed) a pak aby všechno zvládal i v různém prostředí a za různých podmínek (Habitat). Na zónovce to představuje to, že pes dokáže zónu provést na růžných zónách, když je psovod před ním, za ním nebo daleko stranou, když utíká, i když stojí, když je překážka blízko před ním nebo daleko.
Většinou zóny ztroskotají právě na tom, že pes zvládá zónu pěkně, pokud ji dělá samostatně, ale jakmile mu psovod utíká nebo jakmile je blízko před zónou překážka, nesoustředí se a skočí dopředu.
Samozřejmě jsem trénovala to, aby pes zůstal na zóně, i když jsem za ním nebo jdu dopředu, zkoušela jsem i házet pamlsky před něj a on nesměl zvednout hlavu, ale zas tak moc jsem se tomu nevěnovala a procvičovala jsem to doma na schodech víc než na cvičáku na kladině. Navíc jsem měla v plánu opravdu komplexní prověrku - nejdříve pamlsky, pak i hračka, dál od Waye i blízko, chtěla jsem utíkat, i stát za Wayem. Nakonec jsem s tím ale přestala a dělala celou kladinu a doufala, že to Tachyon nějakým zázrakem pochopí.
Teď jsem se ale rozhodla, že se pokusím to napravit. Používání hraček, které pokoušejí psovo soustředění, je důležitou součástí tréninku - pokud pes dokáže dát čumák k zemi, i když má deset centimetrů před sebou svoji oblíbenou hračku, pak už to je jen krůček k tomu, aby se dokázal soustředit i s překážkou za zónou.
Začala jsem zase na schodech (protože tam můžu cvičit kdykoli). Way bez problémů seběhl dolů na schody a na zemi udělal nose target. Začala jsem tedy házet před Waye po jedné granuli. Okamžitě bez povelu granuli sežral a koukal na mě jako vykuk. Zase jsem mu dala povel pro nose target, tentokrát jsem ho nehnala přes několik schodů, dala jsem ho jen na poslední schod. Granuli jsem nehodila, jen položila, a když se ji Way pokusil sníst, přikryla jsem ji a zase jsem mu dala povel pro nose target. Moc se mu nechtělo, ale jakmile ho udělal, nechala jsem ho granuli si vzít. Zase jsem mu dala povel pro nose target, zase jsem zkusila hodit granuli, zase ji chtěl sežrat... Ale po několika pokusech už zvládal vydržet s čumákem u země.
Na kladině jsem to zkoušela s míčkem. Dala jsem ho nejdříve dál, ale Way stejně udělal jen 2on/2off, čumák k zemi nedal, koukal na míček. Neříkala jsem mu znovu povel, ale odvolala jsem ho a zkusila to znovu, tentokrát blíž k zóně. On ale stejně koukal jen na míček, takže jsem mu ho vzala a nechala jsem ho udělat nose target jen tak, míček jsem pak před něj položila, a když zvedl hlavu, dala jsem mu znova povel a čekala, až dá hlavu dolů. Jakmile to udělal, pustila jsem ho. Napotřetí z krátké vzdálenosti už zvládl dát hlavu k zemi plynule. Ke konci cvičení už dělal docela pěkný nose target, i když mu míček ležel jen na půl metru.
Když Way nedal čumák k zemi hned, nedávala jsem mu už další povel, aby si zbytečně nezvykal, že si může dávat s posloucháním načas, ale zavolala jsem ho na druhý pokus. Pokud se mu to zase nepovedlo, trochu jsem mu to zjednodušila, třeba jsem dala míček dál nebo jsem si dala menší náskok. Když dal čumák k zemi hezky, rychle jsem ho pro odměnu pustila, zatím jsem nezkoušela delší výdrž.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 17. června 2017 v 1:42 | Reagovat

You need to brush up on the tenses.

2 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 12:55 | Reagovat

The manager caught the boy red-handed when he was stealing cigarettes.

3 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 15. července 2017 v 19:05 | Reagovat

Thank you. — Never mind.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama