Listopad 2008

Bezpečnost

23. listopadu 2008 v 20:14 | by KaTachyon |  Way Tachyon
Vím, že moje zaujetí bezpečností psa na parkuru i mimo něj zavání až posedlostí, a musím se přiznat, že co se týče zdraví psa, tak jsem lehký hypochondr. Když se něco stane mně, tak nad tím můžu mávnout rukou, nasadím ortézu a běžím dál, ale nesnáším ten pocit bezmoci, když mi začne kulhat pes. Dneska jsem na procházce zrovna přemýšlela nad tím, jaká rizika dobrovolně podstupujeme, ať už z lenosti, lhostejnosti nebo prosté nevědomosti. Na každého čtenáře apeluji, aby si otevřel stránky Lindy Mecklenburg a přečetl si v "News - Future" něco o Tire Safety nebo Rubberized Contact Obstacles. A na stránkách Guy Blancke, dívali jste se taky na něco jiného než videa z MS? Doporučuji "Curiogility", něco je úsměvné, něco ne tak úsměvné...

Jaká pravidla jsou v agility Spojeného království

14. listopadu 2008 v 14:07 | by KaTachyon |  Agility
Už jsem psala jeden článek o srovnání pravidel v klubu agility České republiky a americkém American Kennel Club (AKC) a United States Dog Agility Association (Jaká pravidla jsou jinde), když se rozpoutala diskuse o různých velikostních kategoriích. Rozdíl v pravidlech je samozřejmě daný tím, že agility se rozvíjelo určitou dobu a také členská a závodnická základna klubů se v mnohém liší. Až pozdě mě napadlo podívat se na pravidla v zemi původu tohoto sportu a pak už se mi nechtělo článek doplňovat. Protože ale nyní byla schválená kvalifikační kritéria na mistrovství republiky ČR, který nemají svůj základ ve skládání zkoušek, ale v získávání "kvalifikujících se běhů" v otevřených kategoriích, opět mi to připomnělo něco, co jsem si přečetla v pravidlech United Kingdom Agility. Proč vymýšlet něco nového, když se můžeme inspirovat jinde?

Bližší pohled na targety

13. listopadu 2008 v 12:14 | by KaTachyon |  Agility
Protože agility k nám přišlo z Anglie, i nové termíny mají původ na ostrově za Kanálem nebo ještě dále za Velkou vodou. Než se pustím do vysvětlovaní, co target v agility je a jak se dá použít, mrkla jsem se alespoň na slovnik.cz a pro zadání "target" mi to vyhodilo výrazy "cíl (přen.), terč, zamířit". Je důležité si tedy uvědomit, že target nemusí být jen placka na zemi, na kterou má pes dát tlapu nebo čumák, aby se trefil za zónu, ale v obecném smyslu to je cokoliv, za čím pes poběží. Sám od sebe se takhle bude hrnout třeba za hračkou položenou na zemi nebo za miskou s pamlsky, nebo za fenkou stojící v cíli. Může být ovšem naučen, aby jako target chápal i plastové kolečko ležící na zemi, nebo oblouk stojící pár metrů za zónou, nebo následující překážku. Targety "druhé kategorie" jsou tedy náhražkou za pamlsek nebo hračku. Stejně jako u zvuku clickeru pes ví, že bude odměna, pes se targetu dotýká nebo probíhá tunelem, protože za svoji činnost čeká odměnu.

Listopadové dvouzkoušky v Masečíně

9. listopadu 2008 v 17:29 | by KaTachyon |  Agility
V zimě závody neplánujeme, protože nechceme běhat na tvrdém betonu a klouzavém koberci, listopadové dvouzkoušky v Masečíně tak pro nás byly poslední příležitost k závodění. Bára si nutně potřebovala splnit poslední trojkovou zkoušku, a mě by se zase docela zamlouvala alespoň jedna A3 na výborně, i když mi je jasné, že s handicapem sestupné zóny na áčku bych musela běžet jinak čistě. Navštívit komorní závody nedaleko Prahy nám tedy přišlo jako pěkný nápad.