Únor 2009

Zkouškové

24. února 2009 v 23:22 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
Mám takovou radost, že si to nedokážu nechat pro sebe, a musím to rozhlásit do světa. I když někomu může přijít hloupé, že jsem nadšená z pěti dnů volna, když jsou tací, kteří všechny zkoušky dají prvních čtrnáct dnů, a pak mají volno měsíc, ale já se psychicky připravovala na to, že si budu dělat fyziku ještě v neděli potřetí, takže jsem štěstím bez sebe. Znamená to, že můžu dělat konečně věci, které pro mě byly poslední týdny tabu - číst Proč bychom se netopili, předělat tyhle i DDCCR stránky, konečně uklidit celý pokoj nebo jít spát před půlnocí.

Hurá!

Také jsem dostala věci s Clean Runu, které přede mnou táta schovával, takže hned zítra se můžu pustit do Dogs in Action, které pojednává o fyzikální stránce pohybu psů (jsem zpátky u inženýrství), When Pigs Fly (Training Succes with Impossible Dogs) od Jane Killion nebo začít sledovat čtyři DVD Foundation Jumping od Susan Salo. Ani nevím, z čeho mám být nadšenější víc. Bezva materiál pro instruktorský kurz, určitě záživnější a jednoznačnější než řády KA ČR.

Debatní kroužek KAČeRa, aneb pokus o Členskou schůzi 2009

22. února 2009 v 15:54 | by KaTachyon |  Agility
Rok se s rokem sešel a je to opět tu. Na schůzi se nepodaří sejít se v počtu deset procent členské základny, a i když má většina přítomných sto chutí vyhlásit okamžitě druhou členskou schůzi bez potřebné klauzule nebo vyškrtat všechny členy pod patnáct let, stanovy nás vypekly a nezbývá nám nic jiného, než se prohlásit za diskusní kroužek bez možnosti na čemkoli se usnést. Ostravákům, Opavě nebo Jihlavě nezbylo nic jiného než si klepat na čelo, jak může klub, který není ani ochotný se jednou za rok sejít, pořádat v brzké době dvě monstrózní mezinárodní akce.

Sladká nevědomost

21. února 2009 v 12:15 | by KaTachyon |  Agility
Dovolte mi zahájit citátem jednoho ze současných literálních géniů Terryho Pratchetta:

"A co jste to tedy přesně chtěla, madam?" zeptala se. "Víte, když jsem odcházela ze třídy, měli jsme právě algebru a třída je vždycky neklidná, když má práci hotovou."
"Algebru?" vypravila ze sebe madam Fondánová, přičemž si nedobrovolně zírala na vlastní prsa, což si ještě nikdo jiný nedovolil. "Ale to je pro sedmileté děti příliš těžká věc!"
"Ano, máte pravdu," přikyvovala Zuzana. "Jenže já jim to neřekla a děti na to zatím nepřišly."

Když jsem v devíti začala běhat s Cannym, trénovala mě Jitka Novotná a ta vždycky používala stranové povely, takže jsem je automaticky začala používat taky (opice vidí, opice dělá) a nikdy mi ani nepřišlo na mysl, že by se to mohlo plést mně nebo psovi. Jednoduše jsem o takové možnosti nevěděla. A strany používám bez problémů už deset let. Samozřejmě se někdy spletu, ale stejně často, jako člověk občas na slalom zavolá tunel. Používání stran je naštěstí otázka zvyku, jako se vším ostatním, cvičení zde dělá mistra.

Řítit nebo řídit?

18. února 2009 v 17:15 | by KaTachyon |  Agility
Bára jednou řekla Evičce, že se má "míň řítit a víc řídit". Sama jsem s postupem času a zkušenostmi z tréninku a parkurů dospěla k názoru, že nemá cenu se někde flákat a lámat si hlavu, co na sekvenci dělat, psovod by měl prostě běžet, co to dá. I top spin nebo Ketschker nebo Sylván, ač jsou to zvučné názvy, neznamenají nic víc, než že člověk může neustále psovi utíkat. Když si přečtete články (Pavel Košek, Jana Zemková, Bára Sajdoková, Romana Hanousková) ze semináře Silvie Trkman, dozvíte se, že dává přednost blindcrossům a frontcrossům a obecně tomu, aby byl psovod před psem. Taky můžu jen doporučit držet se před psem, kdykoli to jde, protože kontrola nad během je tak mnohem větší. Ale podobně jako mistr světa 2008 Marcus Topps občas kroutím hlavou nad psovody, kteří se snaží před psa nacpat za každou cenu, i když by byl pro daný účel vhodnější třeba rearcross. Jak to tedy je - má člověk běžet, nebo koumat nad každým krokem?

Dogdancing na Crufts

12. února 2009 v 8:24 | by KaTachyon |  Dogdancing
Ahojky, nenašel by se někdo (ideálně dva lidi, aby se daly dobře rozpočítat náklady na cestu :-) ), kdo by se chtěl podívat na Crufts? Jedeme autem ve středu z Prahy, ve čtvrtek je Freestyle, v pátek Heelwork to Music, v sobotu mezinárodní závod, potom bychom se vraceli domů. Kdyžak pro informace se obracejte na Ladu Krejčovou (krejcova.lada@seznam.cz, 603576186). Je to narychlo, ale to právě kvůli tomu, že dva lidé cestu odřekli.

Kalendář KaTachyoních akcí

11. února 2009 v 17:47 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
No, nějak se mi plní diář, místo hledání volného termínu po víkendech jsem se rozhodla udělat vlastní kalendář, kde mně budete moci najít (a požadovat po mě třeba clickery nebo vysvětlení, o čem to na blogu blekotám). Neděle jsem na cvičáku v Ruzyni.

Úvaha o točení a křížení

3. února 2009 v 13:05 | by KaTachyon |  Agility
Točení a křížení. Jak vést psa mezi překážkami, to je věčná otázka. Je lepší držet se co nejvíce u psa, aby bylo snazší ho stáhnout? Nebo je výhodnější mu utéci, aby měl člověk dost času na otočku? Doba, kdy se parkury daly zaběhnout se psem u levé nohy, je už dávno pryč, točení a křížení jsou prostředky, jak psa co nejefektivněji navést na správnou překážku. Výběr konkrétního vedení vždycky závisí na zkušenostech a tréninkové historii daného týmu, i když je možné určité řešení sekvence doporučit, nikdo nemůže zaručit, že daný způsob je vhodný pro konkrétní tým. Já i Way máme celkem rádi rearcrossy a frontcrossy se mi naopak moc nehodí. Podobně je na tom i Marcus Topps, mistr světa 2008. Jiní psi se rádi ženou za psovodem a proto se hodí tomu uspůsobit vedení, jako to dělá Silas Boogk, vítěz EO hned ve dvou kategoriích.