Březen 2009

Trénování na závodech

29. března 2009 v 20:23 | by KaTachyon |  Agility
Zrovna jsem se vrátila ze závodů v Horšovském Týně, o kterých možná ještě nepíši článek (nebo minimálně hodím online parkury od Petra Rybáře, co jsem si nakreslila), málo spokojená se svým výkonem, velmi spokojená s Wayovým výkonem. Odnesli jsme si z šesti běhů dvě Q (kvalifikační běhy na MR) a čtyři diskvalifikace. Kdysi někdo kritizoval borderky jako psy nevhodné pro agility, protože skočí, co se jim ukáže, bez ohledu na to, jestli to psovod ukáže správně nebo ne. Moc se mi líbily tratě rozhodčího, méně se mi líbilo jeho posuzování, ale každopádně jsem obdivovala jeho trpělivost s týmy, které se rozhodli chybu opravit i za cenu diskvalifikace, a pak dále pokračovali v běhu. Nepřekvapí mě to třeba u rychle opravené zóny, ale když jsem v neděli už poněkolikáté takhle viděla opravený útěk ze startu, tak jsem litovala rozhodčího, že nemá na parkuru žádnou židli, kam by si mohl sednout a odpočívat. V tomhle směru se mi více zamlouvají anglická pravidla (nebo alespoň pravidla UKA) a lituji, že je to u nás jinak.

Trénování shapingem jako hlavolam

25. března 2009 v 21:37 | by KaTachyon |  Clicker
Četla jsem si cestou ze školy When Pigs Fly od Jane Killion. Píše hlavně o tom, jak psy obtížně motivovatelné pro poslouchání namyšlených povelů psovoda, zapálit s clickerem pro cvičení. Mám moc ráda, s jakými analogiemi umí Američané přijít, aby přiblížili clicker i úplným laikům. Například můj oblíbený popis shapingu s clickerem je hra "Samá voda - přihořívá". Když se pes blíží konečné podobě cviku (jako člověk k ukryté věci), psovod psovi kliká o odměňuje ho. Pokud tápe v hlubokých vodách, člověk prostě jen nekliká (hodně zkušení a odolní psi vydrží i občasné "ne", ale je lepší se jakýmkoli pozitivním trestům vyhnout - Stavební kameny clicker trainingu). Shaping je prostě všude okolo nás.

Sequence - Tunel/slalom

23. března 2009 v 12:57 | by KaTachyon |  Agility
Při plánování téninku na mě byla vznešena žádost o použití zón a rozlišovačky tunel-slalom. O přednášce z hygieny jsem si tedy čmárala překážky na papír s tím, že jsem si chtěla zaskákat i trochu tupé úhly. Wayovi velké vzdálenosti mezi skokovkami, kdy musí zatáčet, dělají stále velké potíže. Normálně se stavění sekvencí se zónami raději vyhýbám, protože mi zabírají moc místa, a když se soustředím na trénink zón, nedaří se mi vymyslet zbytek trati. Většinou také dávám přednost tomu, abych na zóně končila a mohla tak její provedení okamžité odměnit nebo opravit.

Zázračný batoh a klikaření v MHD

6. března 2009 v 22:01 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
Mám zázračný batoh. Nevěříte? Do mého nafukovacího batohu se nejen vejde libovolně velký target, nebo jakýkoli počet pet flašek na stride regulator, ale kdykoli něco potřebuji, stačí sáhnout do batohu a jako zázrakem se mi věc objeví v ruce. Funguje skoro lépe, než cestovní taška Mary Poppins.