Duben 2009

Jaký má timing efekt na shazování

30. dubna 2009 v 10:05 | by KaTachyon |  Agility
Určitě jste si od trenéra vyslechli, když vám pes zrovna shodil tyčku, že jste řekli povel příliš pozdě nebo příliš brzy. Ať už to má být povel pro následující dráhu před odrazem na skokovku, nebo povel po doskoku pro další překážku, určitě vám všichni zakáží cokoli říkat nebo prudce měnit svůj pohyb v okamžiku, kdy je pes nad skokovkou, protože ho to vyruší v jeho soustředění na skok a pustí zadní nohy do tyčky. Já to slýchala deset let a stejně mi to bylo jedno, podobně, jako když se pes za něco chválí, ale on nikdy neví přesně, za co by to mělo být.

Až když se tom věnuje Greg Derrett pár minut na svém třetím DVD, kde má všechno natočené i ve zpomalených záběrech, aby si člověk mohl prohlédnout, co se vlastně děje. Je to tak přesné, jako kliknutí, náhle mi někdo cvaknul spínačem a nad hlavou se mi rozsvítila žárovka. Je naprosto logické, že když pes musí dělit pozornost mezi překážku a psovoda, jeho výkon půjde s kvalitou dolů, ale někdy se člověk dívá, aniž by něco viděl.

Proto chci doporučit - pozorujte na závodech nebo na tréninku svoje spolubojovníky v agility, a budete si moci všimnout, že když psovod něco řekne nebo se prudce pohne překvapivým směrem (se kterým pes do té doby nepřemýšlel), tak pes pustí ve skoku zadní nohy a tyčku jimi sundá. Teď na závodech jsem si toho všimla několikrát, funguje to skutečně spolehlivě.

Závody České Budějovice 25. - 26. 4. 2009

30. dubna 2009 v 9:48 | by KaTachyon |  Agility
České Budějovice patří mezi naše oblíbené závody. Nejen proto, že se nám tam vždycky dobře běhalo a vyhrávalo, ale i proto, že tam přespáváme u strejdy. Jenže táta má, stejně jako já, odpor k telefonování, jenže se strejdovi ozval až ve čtvrtek večer, kdy zjistil, že se u strejdy slaví dceřiny padesátiny, takže celý dům je plný. V pátek ráno jsem tak během přednášky brouzdala po internetu a hledala ubytovny v Českých Budějovicích i přilehlém okolí, odkazy jsem posílala tátovi a on tam volal, jen aby zjistil, že je všude obsazeno. Naštěstí jsme jednu ubytovnu našli a v sobotu ráno vyráželi s tátou do Budějic, zatímco Bára už byla u Brna, aby kibicovala s juniory na kvalifikačkách.

Co se říká na Foundation Jumping

22. dubna 2009 v 23:30 | by KaTachyon |  Agility
Protože mě skákání celkem baví a považuji ho za poměrně zajímavou věc, která se ovšem obtížně učí z časopisu, chtěla jsem k Vánocům knížku o skákání od Lindy Mecklenburg a DVD Foundation Jumping od Susan Salo. Susan Salo je člověk, kterého už dlouho potkávám a obdivuji v Clean Runu, kde píše články o skákání, proč, jak, kdy, přes co... Většinou podává velmi dobré návody, ale zároveň se mi zdají dost obtížně realizovatelné, i když mi experimentování nevadí, stejně jsem se chtěla podívat na vlastní oči, jak to vypadá, když to někdo umí. Přišla k agility s ježatým JRTem po celoživotní práci s koňmi, možná proto si nebere moc servítky, když komentuje některé zacházení se psy. Jak sama říká, jezdci věnují dost času učení skákání, protože účinky špatného skoku cítí na vlastní kůži, můžou se potlouci, spadnout z koně a třeba si i něco zlomit. A právě o tom, co říká Susan Salo, bych chtěla psát.

Click & Treat

22. dubna 2009 v 21:24 | by KaTachyon |  Clicker
Čím více rozkouskujete určité chování, které chcete shapingem naučit, tím rychleji se dostanete k cíli. Zdá se vám jako paradox, že čím více kousků si z chování uděláte, tím rychleji dostanete celkový obrázek? No, dneska jsem si ověřila, že to je pravda. Way má naučené dávání packy přes packu, když leží, ale zatím to umí jen na jednu stranu. Chtěla jsem doučit i druhou, ale není to zas tak snadné, Tachyon umí být dost tvrdohlavý, když je přesvědčený, že něco dělá správně.

Členská schůze klubu agility Podruhé

18. dubna 2009 v 7:45 | by KaTachyon |  Agility
Už podruhé v tomto roce jsme jeli na členskou schůzi klubu agility, tentokrát s jistotou, že nebude kvůli nedostatečné účasti členů zrušena, a se záměrem změnit stanovy tak, aby se situace, která poslední dva roky nastala, už neopakovala. Volba místa členské schůze na dálnici D1 v pátek večer byla trochu nešťastná, zvlášť, když nám Jitka vesele oznámila, že od 23. kilometru dálnice stojí (sjezd na Čerčany je na 29.). Naštěstí to docela jelo a před tím nejhorším jsme už sjížděli z dálnice. Dalším to takhle nevyšlo, ale s jistým zdržením na začátku se počítá.

Když Čečna nečeční

17. dubna 2009 v 0:22 | by KaTachyon |  Agility
Dnešní trénink byl tak příjemný... I když je Tachyon hodně zvláštní pes, který se může jevit obtížný, tvrdohlavý, vzdorný, nespolupracující, ječící... Ale tak to není, ve skutečnosti se snaží se mnou komunikovat jedinou řečí, kterou umí. Myslím, že nikdy nepotkám tak jedinečného a neomylného trenéra, jako je Way, neodpustí mi jedinou chybu, jakmile řeknu špatný povel nebo se jinak pohnu, hned mě potrestá shozenou tyčkou, odmítnutím, diskvalifikací.

Nedorozumění se skákáním

15. dubna 2009 v 19:41 | by KaTachyon |  Agility
V agility se čím dál tím více mluví o bezpečnosti a cvičení s neustálým ohledem na zdraví psa. Tak rychlý a relativně komplikovaný sport (různé druhy překážek, různé změny směru) klade velké nároky na kondici a vyspělost psa, takže už většina trenérů doporučuje začínajícím agiliťákům, aby s cvičením některých překážek počkali, až bude psovi alespoň rok. Agility se dá začít cvičit okamžitě i s malým štěňětem, je spousta principů, na které si pes může od mala zvykat, například že od vás přichází spousta ňamek a je s vámi bezva hra, nebo že by na zavolání měl přiběhnout co nejrychleji, že by vám bez vyzvání neměl přebíhat za zády, že může sledovat vaši ruku... Ale kdy začít se skákáním? Někdo řekne od roka rovnou na plné výšce, někdo zas třeba od půl roku, ale na nižších skočkách, někdo řekne hned, ale s tyčkami na zemi. Protože spousta komunikace v současnosti probíhá na internetu a na fórech, kde ne každý má dost času nebo nálady se rozepisovat, třeba i z dobře míněných rad můžou jejich nepochopením vzniknout paskvily. Některé nedorozumění bych ráda v tomhle článku trochu rozebrala.

Velká jarní procházka

9. dubna 2009 v 18:02 | by KaTachyon |  Kateřina Lerlová
Je krásně, byla by škoda sedět doma a netrajdat někde s pésky. Ze školy jsem si vzala volno a protože jsou psi těsně po očkování (při kterém mimochodem Tachyon vyváděl jak blázen) rozhodla se pro Velkou procházku v Chuchli. Velká procházka je u mě označení pro něco, kdy prostě vyrazím ven a jdu, dokud mě to baví, pak se otočím a jdu zpátky, netrénuji, prostě nic neřeším, jen bloumám a přemýšlím nad nesmrtelností brouka. Dokud jsem měla jen Cannyho, tak to byl můj oblíbený program na páteční odpoledne, není nic lepšího než mrsknout tašku s učením do kouta a vyrazit ven.


Závody Horšovský Týn 28.-29. 3. 2009

2. dubna 2009 v 14:42 | by KaTachyon |  Agility
Závody v Horšovském Týně na písku v koňské hale patří k našim oblíbeným akcím, takže i letos jsme se rychle přihlásili dostatečně dopředu, abychom si mohli dva dny zaběhat na parkurech Petra Rybáře. Jediné, co mi na závodech vadí, je strašná zima, která je uvnitř haly, naštěstí počasí bylo alespoň v sobotu rozumné a sluníčko svítilo jako o život. Vyjeli jsme v totálním nasazení, Bára uvažovala, že by se Skipem zkusila začátečníky (i když pak kvůli nízkým překážkám neběžela), pro tátu s Acem to byly druhé závody. Do MR jsou mojí prioritou otevřené běhy kvůli kvalifikaci na MR, přijde mi vtipné, že po americkém vzoru sbíráme Q (qualified - kvalifikační běh), člověk s jednou nebo i dvěma chybami má pořád ještě šanci dostat se do první třetiny. Hlavně se nedisknout, protože na závody moc nejezdíme, a teď jsme zahájili sezónu, tak počet potřebných běhů se skoro rovná počtu přihlášených běhů.