Seminář s anglickými rozhodčími (a trocha mojí kritiky)

7. května 2009 v 22:33 | by KaTachyon |  Dogdancing
Prolistovala jsem si květnové Psí sporty a po přečtení komentáře Jakuba Štýbra ohledně návštěvy Karen a Kath na našem mistrovství v říjnu 2008 mně napadlo, že jsem se moc nevyjádřila k semináři, který závodům předcházel. Bylo obtížné poslouchat v angličtině a zároveň si rozmýšlet, jak to pak v češtině řeknu. Nemohla jsem si dělat poznámky, takže jsem doufala, že se o semináři vyjádří někdo jiný. Nestalo se, tak zkusím zavzpomínat především na část o pravidlech. Naštěstí mám po ruce berličku, Kath s Karen mi věnovaly knížečku s britskými pravidly.


Jedním z rozdílů mezi námi a britskou předlohou je to, že pravidla, která jsme převzali, už více jak dva roky neplatí. Kennel klubu (KC) se nelíbilo, existuje tolik různých klubů, které se věnují dogdancingu a mají svá vlastní pravidla. Proto řekl organizacím, které se věnovaly HTM, ať se sejdou a vypracují jednotná pravidla, která by mohl KC zastřešovat. Něco bylo ku prospěchu, něco sport trochu oklestilo, jak to tak bývá, když se musí dělat kompromisy.

Klub, za který dřív posuzovaly Kath a Karen to měl tak, že každý rozhodčí hodnotil jednu složku vystoupení (náplň sestavy, přesnost a provedení cviků a vyjádření hudby). PnMA zase měli jen dvě složky (technickou a uměleckou), ale každý rozhodčí hodnotil obě dvě. Kompromis - hodnotí se tři aspekty vystoupení a každý rozhodčí musí hodnotit všechno. Je to tak samozřejmě více práce pro rozhodčí. Pak jsou další odlišnosti - například se nedělají součty bodů, ale průměrují se, existují penalizace, například za štěkání, body postupují v setinách a ne čtvrtinách a podobně.

Na britských závodech se rozlišuje eliminace a diskvalifikace, občas mi dělalo trochu potíže se v tom nesplést. Eliminace je to, co je u nás diskvalifikace - použití motivačních pomůcek, vyvenčení se na ploše, hrubé jednání se psem... Diskvalifikace je vyloučení týmu z celých závodů za hrubé porušení pravidel - pokud je pes nemocný nebo zraněný, a přesto se s ním cvičí, pokud je nezvladatelný až agresivní a ohrožuje okolí, pokud narušuje nebo ohrožuje možnost vítězství jiného týmu.

Pěkným zvykem je "kniha stížností", kam se zapisují všechny nehody, které se na soutěži stanou (někdo zakopne a ublíží si, servou se psi, pohádají se závodníci) a stížnosti (závodníků na rozhodčí, rozhodčích na závodníky, všech na pořadatele...). Co je v knize, to se pak může řešit, pokud tam něco není a člověk si dodatečně stěžuje, má smůlu. Kopie se po závodech posílá KC (předpokládám, že proto, aby se v budoucnu ošetřily možné problémy).

Líbí se mi i pravidlo, že rozhodčí psa pozoruje celou dobu, co je na ploše. Především bych to tedy zavedla v agility (i když mi je jasné, že by to byl jen další náročný úkol pro už tak dost vytížené rozhodčí), protože jsem kolikrát viděla, jak psovod po diskvalifikaci psa "pořádně sjel" v okamžiku, kdy si rozhodčí dával pár sekundový oddech. Hrubé zacházení se psem je na diskvalifikaci z celého dne a mělo by být jedno, jestli je pes už diskvalifikovaný za něco jiného.

V řádu mají taky velmi dobře rozpracováno, jak mají vypadat přihlášky, co všechno musí pořadatel zajistit, jak se domlouvají rozhodčí, s jakým předstihem, jak se za rozhodčí shánějí náhradníci a řešení krizových situací. U všecho je vyžadována zpětná odezva, aby každá strana věděla, na čem je. Zatímco u nás bývá krizových situací docela dost, řešení jsou dopředu připravená jen málokdy. DDCCR stále pronásleduje to, že představuje relativně malý klub, a protože hodně závodníků trénuje individuálně, špatně se na závody shání pomocníci, které u jiných sportů tvoří základna organizátorského cvičáku.

Rozdíl v tom, co se posuzuje, ani tak velký není, stále se hodnotí stejně věci, jako u nás, akorát jsou jinak pojmenované nebo zařazené do trochu jiných kolonek. Co se velmi liší od našeho přístupu, to je charakteristika divizí. KC neotvírá Musical Dressage a Tanec se psem, i když PnMA jako neoficiální divize ano, ale málokdo v nich závodí, protože tím nic nezískají, oficiální divize jim umožňují startovat na Crufts.

HTM je prostě heelwork, chůze u levé nebo pravé nohy, obrácená pozice u nohy, chůze před psovodem nebo za ním a to je vše. Každý další pohyb je počítán jako freestyle, přičemž sestava ho nesmí obsahovat více než 40%. Číslo to je hlavně orientační, pro rozhodčího musí být na pohled zřejmé, že se jedná o HTM sestavu. Tenhle přístup se mi líbí více, než je tomu u nás, kde za heelwork je počítám každý cvik u nohy, i když to je třeba chůze na zadních nebo dokonce obíhání a otočky. Britská verze se mi zamlouvá více, pro psovoda je skutečně výzva poskládat sestavu tak, aby vyjadřovala hudbu, zatímco pes udržuje bezchybnou chůzi, a ještě poskládat všechno tak zajímavě, aby se diváci nezačali nudit.

Freestyle je zbytek. Není žádná podmínka na "příběh" nebo něco takového, a na MR mi dalo dost zabrat, než se mi podařilo rozhodčím vysvětlit, že u nás to je jinak. Pořád se ptaly: "Takže Freestyle je u vás práce na dálku, když heelwork je na blízko, nebo co vlastně?" S představou, jakou mívají někteří závodníci ve Freestyle sestavy jsem se tohle snažila co nejrychleji zahnat do outu s představou, jak nás polovina druhý den v závodě vypadne. Netvářily se chudinky moc nadšeně.

Trochu bych pojetí našich divizí upravila, například polovina sestav, které se nacházejí v Tanci, patří spíše do Freestyle. Lidé dělají často tu chybu, když si myslí, že v jiných divizích než v Tanci se tancovat nemusí. To je chyba a velký nedostatek. Nikoho nebaví koukat na sestavy, kde člověk jen chodí a pes do toho seká jeden cvik za druhým. Dogdancing je o pohybu a souznění celého páru, stačí přidat trochu pohybu ze strany psovoda a hned sestava vyzní úplně jinak. Možnost hrát si na hudbu je to, co se mi na dogdancingu líbí nejvíce, občas si doma prostě pustím hudbu, popadnu pamlsky a jdeme s Wayem blbnout, já si tancuji a on do toho dělá nějaké cviky, na soutěži mě takhle neuvidíte, ale doma je na něj celkem spolehnutí, že když řeknu povel, tak ho dělá, aniž bych ho musela pořád hlídat.

Musical Dressage je u nás sestava, která je nejzoufalejší. Každý, kdo se přihlásí do téhle divize, by se měl nejdříve podívat na Tinu Humphrey, aby pochopil, co to je změna rytmu. Že bude chvíli klusat a pak trochu zpomalí, to žádná zajímavá změna není. V každé sekundě každého cviku by se psovy nohy měly pohybovat v rytmu hudby. Pokud člověk nemá psa, u kterého má dobře okoukaný pohyb a může se spolehnout, že se bude skutečně pohybovat v daných cvicích vždy stejně, pak riskuje, že sestava nebude divizi vyhovovat.

Není to ovšem vždy chyba závodníků, ale rozhodčích. Pokud dají sedmičky za sestavu, u které já mám v duchu poznamenané samé červené mínusy a jen pár zelených plusů především za snahu, není divu, že ostatní danou sestavu považují za správnou a napodobují ji. Často ani rozhodčí neví přesně, co mají vlastně jak hodnotit a na dotazy každý odpovídá jinak. Snad jsou ale na obzoru nějaké schůzky, kde se posuzování nějakým způsobem sjednotí a zapíše, aby se mohlo brát za relevantní. Od chvíle, co mi bylo osmnáct, se ptám na školení rozhodčích, zatím marně (i přes časté volání, že je rozhodčích málo). Každopádně jestli se někdy uskuteční, třeste se ubozí smrtelníci. Nevidím důvod, proč by měl někdo závodníky vést za ručičku a plácat povzbudivě po zádech. Dogdancing je náročný sport a zaslouží si, aby byl předváděn v celé své kráse (takže se prosím nedívejte na má vystoupení).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nat  .lAxono Nat .lAxono | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 9:44 | Reagovat

I had words with my coworker today because he used my computer again.

As a rule, we offer a 5% discount.

2 Rrepair lAxono Rrepair lAxono | E-mail | Web | 29. května 2017 v 0:48 | Reagovat

My sister takes a dim view of the way I raise my children.

3 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 17. června 2017 v 1:38 | Reagovat

Let go of my hand or I’ll call the guard.

4 Mossi N lAxono Mossi N lAxono | E-mail | Web | 18. června 2017 v 13:54 | Reagovat

I didn’t really like the concert. In plain English, the concert was terrible.

5 Took F lAxono Took F lAxono | E-mail | Web | 17. července 2017 v 5:03 | Reagovat

Wait here till his anger blows over.

6 DorothyHit DorothyHit | E-mail | 19. července 2017 v 3:23 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

7 WriteEssay WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 14:12 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

8 DannyLialt DannyLialt | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 17:56 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

9 BethanyQxp BethanyQxp | E-mail | Web | 26. října 2017 v 14:24 | Reagovat

https://www.caringbridge.org/profile/37310773

10 BethanyIhp BethanyIhp | 27. října 2017 v 4:48 | Reagovat

Hey all! Recently I have been dealing with a lot of personal issues. Friends and doctors keep telling me I should consider taking pills, so I may as well <a href=http://neptune.blackplanet.com/Davin143/message/13721120>link</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

11 AlysonXbo AlysonXbo | E-mail | Web | 29. října 2017 v 14:57 | Reagovat

http://www.infojogos.com.br/profile/catalina932

12 BethanyQen BethanyQen | 30. října 2017 v 2:31 | Reagovat

Oh God. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week month. Plus the university exams are coming, it will be a torture. I am already losing sleep maybe I should <a href=http://m.foghop.com/profile/dinobrumby8>link</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

13 BethanyKhu BethanyKhu | 15. listopadu 2017 v 18:16 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and cried about his anxiety. I totally told him to <a href=http://www.hi5.com/profile.html?uid=6065092106>link</a> and deal with it.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama